logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Szkolenia z zakresu ekonomicznej jazdy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na styl jazdy składa się nie tylko jej dynamika, bezpieczeństwo czy zachowanie za kierownicą. Każdy kierowca w swojej technice prowadzenia pojazdu posiada odruchy, które w jego mniemaniu pozwolą oszczędzać paliwo i podzespoły samochodu. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na domniemaną oszczędność jest m.in. jazda na luzie podczas dojazdu do skrzyżowania czy zjazdu ze wzniesienia.
Eco-driving to zasady jazdy pozwalające na wydłużenie żywotności naszego samochodu, realne ograniczenie ilości spalanego paliwa, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, dbania o środowisko i zmniejszenie stresu podczas prowadzenia pojazdu.

- Kierowcy biorący udział w szkoleniach to często osoby z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Zdarza się, że sceptycznie podchodzą do udziału w szkoleniach, przekonani o tym, że jeżdżą bezpiecznie i ekonomicznie. Jak się jednak okazuje, stosując się do zasad Eco-drivigu mogą oni zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 17%. Jazda ekonomiczna daje duże korzyści, o czym najlepiej wiedzą menedżerowie flot, którzy szkolą w tym kierunku nawet swoich najlepszych kierowców - mówi Katarzyna Siemińska-Kędzia, prezes Test & Training Safety Centre.

W nowoczesnych silnikach paliwo dawkowane jest przez komputer, ale to kierowca decyduje o stylu jazdy i wynikającym z niego zużyciu paliwa oraz podzespołów pojazdu. Prowadzący samochód musi odpowiednio reagować na stale zmieniające się warunki i sytuacje drogowe, a nawet zwracać uwagę na ukształtowanie terenu (zjazdy, podjazdy) i odpowiednio dobierać przełożenia skrzyni biegów lub wcisnąć pedał gazu.

- W trakcie szkolenia dokładnie przyglądamy się czynnościom wykonywanym przez kierowcę, który podczas pierwszej jazdy powadzi pojazd wedle swych nawyków i przyzwyczajeń. Staramy się wychwycić jego błędy, odnotowujemy wynik czasu przejazdu i spalania. Następnie przeprowadzamy z jego udziałem szkolenie teoretyczne, gdzie poruszamy tematy oporów jazdy, charakterystyki silnika i jego wykorzystania podczas jazdy oraz korzyści wynikających z przewidywania zdarzeń i wnikliwej obserwacji drogi. Następnie wyjeżdżamy na drugi przejazd, tą samą trasą. Tym razem zachęcamy kierowcę do korzystania z poznanych zasad Eco-drivingu. Po drugim przejeździe dokonujemy porównania obu wyników, co odzwierciedla skuteczność stosowania zasad Eco-drivingu - tłumaczy Przemysław Tomaszewski, instruktor TTSC.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kierowcami i relacji ze szkoleń z Eco-drivingu w ośrodku TTSC w Bednarach, instruktorzy ekonomicznej jazdy określili najczęściej popełniane przez kierowców błędy, powodujące zwiększone zużycie paliwa:

1. Rozgrzewanie silnika na postoju, złe używanie klimatyzacji, zbędne włączanie odbiorników i urządzeń w pojeździe.
2. Szybkie starty oraz nadmierne przyspieszanie.
3. Utrzymywanie zbyt małego odstępu od pojazdów poprzedzających, co prowadzi do niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
4. Jazda na luzie i niewykorzystanie siły rozpędu, jaką posiada pojazd (na naszą korzyść działa jazda z włączonym biegiem, toczenie pojazdu, hamowanie silnikiem).
5. Nieuzasadnione montowanie elementów zakłócających współczynnik CW (opór powietrza) np. nieużywany bagażnik.
6. Niekontrolowanie lub zbyt rzadkie kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
7. Zaniedbania w odpowiednim serwisowaniu pojazdu (wymiany filtrów i łożysk, odpowiednia geometria zawieszenia itp.)

- Szkolenia z zakresu ekonomicznej jazdy zwiększają rentowność flot. Dzięki nim firmy transportowe mogą ograniczyć koszty nie tylko paliwa, ale ogólnej eksploatacji pojazdów. Ponadto uczestnicy szkolenia doskonalą swoje umiejętności z zakresu bezpiecznej jazdy (przewidywanie), co przyczynia się do redukcji występowania szkód i późniejszej ich likwidacji. Eco-driving daje nam możliwość nie tylko poprawy stanu naszego środowiska, ale również zwiększa bezpieczeństwo na naszych drogach - dodaje Katarzyna Siemińska-Kędzia, prezes TTSC.

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2009 10:41

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj