Zaloguj się

Volvo Trucks uczy najmłodszych zasad bezpieczeństwa na drodze

Współpraca akcji edukacyjnej Razem na drodze z Rowerowym Majem dobiegła końca. W zajęciach z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wzięło w tym roku udział aż cztery tysiące uczniów z 11 warszawskich szkół podstawowych.

Uczniowie dowiadywali się za pomocą specjalnych slajdów, na czym polega zasada "Stop.Look.Wave", czyli jak powinien zachować się pieszy na ulicy, po której porusza się pojazd ciężarowy: "Zatrzymaj się" (spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo), "Spójrz" na kierowcę (upewnij się, że kierowca cię widzi) i "Pomachaj" (przejdź przez ulicę dopiero, gdy kierowca odwzajemni twój gest).
Rowerowy Maj jest największą kampanią promującą zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotartł na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczestnicy, klasy i placówki otrzymały nagrody.
W tym roku do kampanii Rowerowy Maj po raz pierwszy dołączyła akcja Razem na Drodze, której partnerem jest Volvo Trucks. W specjalnie zaaranżowanych sześciu strefach dzieci mogły się wcielić we wszystkich uczestników ruchu drogowego - od pieszego po kierowcę ciężarówki. W sumie, w tym roku, Miasteczko Razem na Drodze odwiedziło aż 11 warszawskich szkół podstawowych, a w zajęciach wzięło udział cztery tysiące dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Poprzez zabawę i gry edukacyjne poznawały, jak w praktyce stosować przepisy ruchu drogowego. W tym celu organizatorzy umieścili w Miasteczku m.in. dużą kulę sferyczną wypełnioną pluszakami, która stanowiła symulator wypadku samochodowego oraz tor do jazdy dla zdalnie sterowanych samochodzików, który miał za zadanie imitować trudną sytuację na drodze.
Największe wrażenie na dzieciach zrobiła strefa "Stop.Look.Wave", którą przygotowało Volvo Trucks. Tutaj uczniowie mogli się przekonać m.in., jak wygląda martwe pole wokół samochodu ciężarowego. Najpierw dowiadywali się za pomocą specjalnych slajdów, na czym polega zasada "Stop.Look.Wave", czyli jak powinien zachować się pieszy na ulicy, po której porusza się pojazd ciężarowy: "Zatrzymaj się" (spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo), "Spójrz" na kierowcę (upewnij się, że kierowca cię widzi) i "Pomachaj" (przejdź przez ulicę dopiero, gdy kierowca odwzajemni twój gest).
Dzieci mogły także przekonać się, jak wysoko umieszczona jest kabina kierowcy samochodu ciężarowego. Volvo Trucks udostępniło bowiem ciągnik Volvo FH, do którego dzieci mogły wsiąść i osobiście przekonać się, że kierowca nie widzi rowerków umieszczonych przed maską pojazdu (miały za zadanie policzenie wszystkich widocznych z miejsca kierowcy rowerków ustawionych wokół pojazdu). Animatorzy przyznawali, że ta wysokość zrobiła wrażenie nie tylko na najmłodszych.

- To była jedna z naszych największych atrakcji, która bardzo duże wrażenie zrobiła również na dorosłych. Niewiele osób zdawało sobie sprawę, że kabina samochodu ciężarowego jest umieszczona tak wysoko - podkreśliła Karolina Gołda, koordynatorka akcji "Razem na Drodze".

Volvo Trucks jest bardzo zaangażowane w promowanie zasady "Stop.Look.Wave", prowadzi też kampanię pod tym samym tytułem.

- Wzięliśmy udział w tym wydarzeniu, ponieważ bezpieczeństwo jest jedną z naszych głównych wartości, która nam przyświeca od zawsze, a nasza akcja "Stop.Look.Wave" jest skierowana przede wszystkim do dzieci. Jej ideą jest uświadomienie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, że widoczność z kabiny samochodu ciężarowego jest mocno ograniczona. Nie jest to kwestia nieuważności czy złej woli kierowcy, ale prawa fizyki - pojazdy i piesi znajdujący się przed ciężarówką czy na jej rogach, są po prostu słabo widoczni. Nasza akacja jest obecnie prowadzona w kilkunastu krajach na całym świecie - mówi Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks Poland.

Zwieńczeniem kampanii Rowerowy Raj i tegorocznej odsłony Razem na Drodze był zorganizowany 16 czerwca Wielki Piknik Rowerowy na plaży w Wilanowie. Tam również pojawiło się edukacjyne miasteczko, w którym przez cały dzień prowadzone były zajęcia dla najmłodszych.
Volvo Trucks - pomimo swojej globalnej działalności - angażuje się też w lokalne akcje społeczne. W ramach programu 4Poland, którego nadrzędnym celem jest nie tylko unowocześnianie polskiego transportu, wspiera lokalne społeczności, stowarzyszenia i organizacje branżowe. Oprócz "Stop.Look.Wave", firma Volvo Trucks w Polsce dba o wzmacnianie wizerunku poszczególnych grup społecznych (akcja "Profesjonalni kierowcy" i "Strażacy Dziękujemy!"), a poprzez dołączenie do akcji "Piękna, bo zdrowa" promuje badania profilaktyczne dla kobiet.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 08 lipiec 2019 15:53

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strony internetowe