logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Container 42 - nowa jakość przewozów kontenerowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z elementów strategii cyfryzacji portu w Rotterdamie, największego portu morskiego w Europie, jest wykorzystanie tzw. "inteligentnych kontenerów". Pierwsza jednostka ładunkowa tego typu pod enigmatyczną nazwą "Container 42" wyruszyła 24 maja br. z Rotterdamu w morsko-lądową podróż dookoła świata, która potrwa aż 2 lata. W dniach od 28 do 30 maja pierwszy inteligentny kontener był prezentowany w Monachium podczas targów transport logistic 2019.

Podstawowym założeniem projektu "Container 42" jest zbieranie i przetwarzanie danych dotyczących wpływu otoczenia, na jakie są narażone te kontenery podczas przewozu różnymi środkami transportu. Gromadzone dane dostarczają pełnej informacji o przewożonych ładunkach. Komunikacja pomiędzy kontenerem a terminalem opiera się na platformie Internetu Rzeczy funkcjonującej w porcie Rotterdam. Sam kontener jest wyposażony w wiele sensorów, które dokonują kompleksowych pomiarów takich parametrów jak: drgania, przechył, zanieczyszczenie powietrza, wilgotność i temperatura. Ponadto, dzięki umieszczonym na kontenerze panelom słonecznym, możliwy jest pomiar energii wytwarzanej przez niego zarówno podczas przewozu kontenerowcami, pociągami towarowymi czy samochodami ciężarowymi.
Wszystkie zdefiniowane informacje są rejestrowane i gromadzone w systemie chmurowym. Użytkownicy mogą mieć w czasie rzeczywistym dostęp do danych dotyczących. np.: lokalnej infrastruktury, jakości wody i powietrza na poszczególnych etapach podróży kontenera.
W przedsięwzięciu bierze udział aż 14 podmiotów: IBM, Cisco, Esri, Axians, Intel, HyET Solar, Van Donge & Roo, Awake.ai, Betta Battries, Simwave, Advanced Mobility Services, Kalmar, Shipping Techchnlogy i Zarząd Portu w Rotterdamie. Trasę podróży inteligentnego kontenera można śledzić na stronie https://weare42.io/.

 

 

Opr. na podstawie: www.portofrotterdam.com i https://weare42.io/

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 14:24

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj