Zaloguj się

Tradycje i innowacje - praktyczne rozwiązania dla ochrony zdrowia

  •  Anna Gawrońska-Błaszczyk
  • Kategoria: Wieści z GS1
Polecamy! Tradycje i innowacje - praktyczne rozwiązania dla ochrony zdrowia

Wymyślone ponad 60 lat temu elementy graficzne w postaci kresek i spacji znajdują zastosowanie w większości branży na całym świecie. W handlu od lat używany jest system GS1 i ten właśnie rodzaj kodu umieszczany jest na opakowaniach towarów, aby ułatwić ich obrót hurtowy i detaliczny.

40 lat temu przedstawiciele firm detalicznych uzgodnili wspólny sposób identyfikowania produktów detalicznych za pomocą wybranego kodu kreskowego. Dążenie do uzyskania daleko idących korzyści finansowych poprzez automatyczną rejestrację sprzedaży i eliminację dublujących się czynności wzięło górę nad pogonią firm za uzyskaniem przewagi konkurencyjnej. Czy szpital lub inną placówkę ochrony zdrowia może łączyć coś wspólnego z supermarketem? Wbrew pozorom tak - w obu tych miejscach niezwykle istotna jest jednoznaczna identyfikacja - w supermarkecie towarów, a w szpitalu wydawanych leków, materiałów, ale także pacjentów i urządzeń. Natomiast z punktu widzenia firm farmaceutycznych oraz producentów wyrobów medycznych, kluczowe znaczenie ma zapewnienie pacjentom produktu bezpiecznego - autentycznego i zidentyfikowanego w jednoznaczny sposób.

Weryfikacja poprawności podania leku w podmiotach leczniczych
Głównym zastosowaniem technologii kodów kreskowych jest sprawdzenie identyfikacji leku, osoby czy procedury i powiązania tego z osobą z personelu medycznego odpowiedzialną za opiekę nad pacjentem. Wyniki badań prowadzonych na świecie, na przykład w USA (Institute of Medicine of the National Academies - 2006; Healthcare Distribution Management Association - 2004), Wielkiej Brytanii (Department of Health - 2007), Nowej Zelandii (Davis P. - 2001; Merry A. F., Peck D. J. - 1995) i Australii (GS1 - 2009/2010) pokazują wyraźnie, iż błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków stanowią główną przyczynę schorzeń o podłożu jatrogenicznym, a ich źródłem jest najczęściej niewłaściwa identyfikacja pacjenta. Dodatkowo badania przeprowadzone w tym roku w Wielkiej Brytanii, a dotyczące wykorzystania czasu pracy pielęgniarki na oddziale, pokazały, jak palący, choć niewidoczny na pozór, jest to problem (Department of Health - 2007). Każda z pielęgniarek spędza średnio miesiąc w ciągu roku na poszukiwaniu zagubionego sprzętu, materiałów medycznych lub dokumentów. Każdego dnia około 1/4 wszystkich pielęgniarek w szpitalu szuka karty chorobowej pacjenta lub jego danych laboratoryjnych. Większość z nich jest przekonana, że zastosowanie popularnej technologii kodów kreskowych z supermarketu istotnie pomogłoby zlikwidować te problemy. Prawie połowa z nich była również przekonana, że bransoletka z kodem pacjenta na jego nadgarstku istotnie pomoże w jego identyfikacji i pozwoli na zmniejszenie liczby pomyłek w stopniu ponad 50%.
Ręczne terminale z wbudowanym skanerem już teraz mogą mieć zaprogramowane różne procedury, na przykład dotyczące transfuzji krwi. Skanowanie bransoletki na ręku pacjenta oraz kodu na opakowaniu z krwią pozwoli na weryfikację, czy pacjentowi podano krew o właściwych parametrach.


Artykuł zawiera 8750 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 4/2013

Ostatnio zmieniany w piątek, 15 lipiec 2016 11:37
Zaloguj się by skomentować