Zaloguj się

Rola robotyzacji w logistyce

  •  Anna Gabriela Busłowska
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Rola robotyzacji w logistyce

W artykule przedstawiono istotę rozwiązań robotycznych w procesach logistycznych na podstawie nowoczesnych wdrożeń zarówno do przemysłu, jak i sektora medycznego, w tym szpitali. Przeanalizowano stopień robotyzacji oraz korzyści płynące z jego zwiększenia.

Celem robotyzacji jest zastąpienie powtarzającej się, zbyt trudnej lub niebezpiecznej pracy ludzkiej pracą robotów. Roboty wykonują swoje zadania z większą precyzją, powtarzalnością i siłą, a co więcej - mogą pracować bez przerw. Robotyzacja zwiększa produktywność oraz pozwala na osiąganie wyników niemożliwych do uzyskania przez ludzi. Jest to przyczyną powstawania koncepcji i prób zastosowań robotów w procesach logistycznych.

Kierunki rozwoju
Główną sferą logistyki, w której roboty mają już obecnie największy potencjał, jest szeroko rozumiany transport, przepływ surowców, materiałów, półproduktów, produktów oraz ich pakowanie. Roboty przejmują role "dostarczycieli", pozwalając pracownikom zająć się bardziej efektywnymi zadaniami, niż transportem. Zadaniami takimi zajmują się roboty mobilne. Muszą one spełniać pewne warunki:
- muszą być w stanie odbierać informacje z otoczenia,
- pracować przez dłuższy czas bez interwencji człowieka,
- poruszać się w otoczeniu dopuszczającym pewien poziom zmienności bez pomocy człowieka,
- unikać sytuacji niebezpiecznych dla ludzi, zwierząt, rzeczy, otoczenia i siebie samych.

Roboty mobilne stają się coraz bardziej autonomiczne oraz skomplikowane. Poprzez odbieranie informacji ze środowiska oraz ich przetwarzanie, roboty mogą "uczyć się", dostosowywać swoje działania do zmieniającego się otoczenia, odbierać komendy z aplikacji mobilnych czy stron internetowych.

Pakowanie - roboty w fabrykach, magazynach, centrach dystrybucyjnych, sortowniach
Około 15% magazynów jest zmechanizowanych, a jedynie 5% zautomatyzowanych, natomiast pozostałych 80% operuje bez jakiejkolwiek automatyzacji. Oznacza to, iż w dalszym ciągu to ludzie realizują kluczowe funkcje w operacjach magazynowych. W dużych centrach dystrybucyjnych, logistycznych, magazynach i fabrykach może być nawet 1000 pracowników, których pracą jest rozładowywanie, ładowanie, sortowanie i pakowanie przedmiotów o niestandardowych rozmiarach czy kształtach. Z tego powodu firmy, takie jak DHL czy Wynright, pracują nad robotami mogącymi rozpakowywać, zapakowywać kontenery i palety produktów, skupiając się na optymalizacji czasu rozładunku oraz ilości wykorzystanego miejsca. W 2017 roku DHL oraz fińska grupa technologiczna Wärtsilä testowała mobilne, autonomiczne roboty w centrum dystrybucyjnym Wärtsilä w Kampen w Holandii. Testowane roboty mobilne upraszczają magazynowanie point-to-point. Kolejnym etapem będzie szukanie technologii pozwalających na zwiększenie produktywności, jakości i bezpieczeństwa w zakładzie. Dzięki użyciu nowoczesnych chwytaków, ramion, metod pomiarowych oraz zaawansowanych algorytmów wizja rozładunków i ładunków w całości wykonywanych przez roboty staje się coraz bardziej możliwa.

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

 

O logistyce w Gospodarce 4.0 pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 1/2018.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w piątek, 03 lipiec 2020 14:47
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe