Zaloguj się

Jak przygotować się na szczyt sezonu, czyli optymalizacja przedświątecznej strategii sprzedaży e-commerce

  •  Jessica Heinz, Dematic GmbH, Director Marketing & Communications CE
  • Kategoria: Logistyka
Jak przygotować się na szczyt sezonu, czyli optymalizacja przedświątecznej strategii sprzedaży e-commerce Fot. Dematic

Przed nami dni o najwyższej sprzedaży w handlu elektronicznym. Rozwiązaniem na sprawne zarządzanie obsługą wyprzedażowego boomu są skalowalne i elastyczne systemy automatyzacji pracy magazynów. Czynnikiem konkurencyjnym staje się obsługa zwrotów.

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi portfele klientów otwierają się szerzej. Biorąc pod uwagę, że aż 73% Polaków robi zakupy online (dane z raportu "E-Commerce w Polsce 2020"), znaczna część zawartości tego portfela popłynie właśnie do sprzedawców w Internecie.

Średnia wartość koszyka zakupów internetowych przed Świętami może być nawet kilka lub kilkanaście razy wyższa niż uśredniona wartość zakupów dnia zwykłego. Niezaprzeczalnie jest to okres wzmożonej pracy sektora e-commerce.

Żyjemy w erze zorientowanej na klienta. Reprezentanci strony podażowej dążą do zapewnienia najwyższego poziomu obsługi. Rosnąca wartość sektora e-commerce w Polsce, coraz większe oczekiwania konsumentów co do czasu realizacji zamówienia oraz zwrotów w naturalny sposób popychają firmy działające w branży e-commerce i zajmujące się strategią omnichannel do podnoszenia efektywności na poziomie magazynowania.

Zwłaszcza optymalizacja polityki zwrotów jest wyzwaniem dla branży. Na częstotliwość zwrotów na pewno wpływa stałe ułatwianie tego procesu - klienci nie tylko często nie płacą za zwroty, ale także dostają od sprzedawcy narzędzia, dzięki którym ich dokonanie właściwie nie wymaga żadnego wysiłku. Nic dziwnego, że zwroty są coraz częstszym zjawiskiem. Koszt jednego zwrotu po stronie sprzedawcy może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych, z czego 2/3 to koszty procesowania i przygotowania towarów do ponownej sprzedaży.

Jednym z rozwiązań pozwalającym wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jednocześnie dbając o bilans finansowy firmy, jest optymalizacja procesów magazynowania. Firma Dematic, lider i innowator w intralogistyce proponuje szereg rozwiązań przynoszących korzyści na poziomie zarządzania, produktywności, elastyczności, a co za tym idzie, również zysków sprzedawców. Firma umiejętnie łączy ze sobą różne technologie w celu uzyskania - w zależności od potrzeb klienta - pełnej lub częściowej automatyzacji. Pomaga budować m.in. maszyny do przechowywania i pozyskiwania produktów (SRM), systemy składowania, przenośniki, sortowniki czy rozwiązania kompletacji, w tym kompletacji przez roboty, a także pojazdy sterowane automatycznie (AGV oraz Hybrid AGV).

Przykładowo, sortownik workowy Dematic pouch jest narzędziem idealnie odpowiadającym potrzebom e-sklepów sprzedających odzież, dodatki czy inne drobne przedmioty, tj.: zabawki i elektronikę. Jego działanie oparte jest na zautomatyzowanym systemie zawieszania na adapterach rolkowych, który przechowuje i sortuje zarówno produkty wiszące, jak i złożone, a także przedmioty płaskie i kartony. Artykuły są automatycznie wkładane do torebek i opróżniane, reagując elastycznie na potrzeby magazynu. Dzięki temu w godzinach szczytu system jest w stanie transportować do 40 000 torebek na godzinę! Jest to idealne rozwiązanie do obsługi zwrotów, ponieważ sprawia, że zwracany towar jest dostępny do ponownego zamówienia w bardzo krótkim czasie.

Inne możliwości utrzymania doskonałego standardu realizacji zamówień przez platformy wielokanałowe, z szeroką gamą produktów, daje Dematic Multishuttle. System automatycznie koordynuje wszystkie procesy między magazynem a jednostkami kompletującymi i pakującymi. Składa się z połączenia regałów, wózków, wind i systemu Warehouse Execution System (WES). To rozwiązanie Dematic również zwiększa swoją wydajność w okresach szczytu, dochodząc do tego, że szybkie promy są w stanie przechowywać i rozładowywać do 1200 przedmiotów na godzinę.

709 Dynamic Buffer

W automatyzacji magazynów kluczowe jest inteligentne oprogramowanie, tj.: Dematic iQ, DAI lub software oparty na metodologii SAP. Gwarantuje płynny przepływ informacji, automatycznie kontroluje i przyspiesza procesy obsługi w zależności od stopnia wzrostu zamówień.

Więcej informacji o Dematic opublikowano na stronie www.dematic.com

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 grudzień 2020 08:56
Zaloguj się by skomentować