Zaloguj się

5 skutecznych rozwiązań na optymalizację kosztów dostaw

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Szukasz sposobów na obniżenie kosztów dostawy, ale nie wiesz, gdzie szukać oszczędności? Twój łańcuch dostaw działa naprawdę dobrze: zespół jest kompletny, liczba zamówień naprawdę duża, a dostawy wychodzą na czas. Jesteśmy specjalistami od optymalizacji pracy i kosztów. W tym tekście podpowiadamy, jak w na pozór drobnych zmianach kryją się znaczne oszczędności.

Platforma e-commerce B2B + handlowiec = dobre połączenie
Platforma e-commerce B2B może być niezwykle przydatnym narzędziem dla handlowca. Zaimplementowanie funkcjonalności platformy w dziale handlowym to rozwiązanie, które pozwala na wygodne i szybkie zamawianie towarów przez klientów, a jednocześnie umożliwia sprzedawcom skupienie się na innych ważnych zadaniach. Klienci mogą w prosty sposób samodzielnie zamawiać towary, a handlowcy nie muszą tracić czasu na wizyty u klientów w celu złożenia zamówienia.
Dostępność platformy e-commerce B2B pozwala klientom na zamawianie towarów o dowolnej porze dnia i nocy, co zwiększa wygodę realizowania zakupów. Klienci mogą również śledzić status swoich zamówień i dokonywać zmian w zamówieniach jeszcze przed ich dostawą.
Handlowcy z kolei mogą skupić się na innych elementach swojej pracy, takich jak rozwijanie relacji z klientami, pozyskiwanie nowych kontraktów czy też dostosowywanie oferty do potrzeb klientów. Jednym słowem, handlowcy mogą skuteczniej zarządzać swoim czasem i lepiej wykorzystywać swoje umiejętności.

Planuj trasy i bądź w kontakcie ze swoimi klientami
Planowanie optymalnych transportów jest ważnym elementem efektywnego zarządzania logistyką i obniżenie kosztów dostaw. W celu ułatwienia tego procesu warto skorzystać z oprogramowania do planowania tras np. Routimo. Planer tras pozwala na zaplanowanie najlepszej trasy dostawy, uwzględniając różne czynniki, jak odległości, czas przejazdu i koszty paliwa. Za sprawą takiego systemu można zwiększyć efektywność transportu i zminimalizować wydatki.
Niemniej połączenie aplikacji z usługą informowania klienta o planowanej dostawie przez sms lub e-mail pozwala na dodatkowe zwiększenie jakości obsługi klienta. Dzięki planerowi tras klienci mogą być informowani o wielu aspektach dotyczących transportu. Przykładowo o tym, że ich zamówienie jest kompletowane i będzie dostarczone następnego dnia. Przez moduł sms/e-mail klienci mogą również otrzymać informacje — powiadomienie o dostępności platformy e-commerce B2B lub możliwości dodania produktów do swojego zamówienia.

Zintegruj stany magazynowe z platformą sprzedażową, na której pracujesz
Wgląd w stany magazynowe hurtowni lub dystrybutora, zintegrowany z platformą e-commerce B2B, ma ogromny wpływ na skuteczność procesu kompletacji zamówień. Jest to szczególnie istotne dla hurtowni i dystrybutorów, którzy mają dużą liczbę produktów w swoim asortymencie. Dzięki wglądowi w stany magazynowe platforma e-commerce B2B może automatycznie proponować produkty, które są dostępne, w tym zamienniki towarów niedostępnych, co pozwala na szybkie i sprawne złożenie zamówienia.
Dodatkowo platforma e-commerce B2B pozwala na skuteczne zarządzanie dostawami i minimalizowanie liczby transportów potrzebnych do dostarczenia produktów do klientów. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest system 4mPOWER, który posiada wiele gotowych integracji z dystrybutorami, hurtowniami oraz systemem do optymalizacji tras Routimo. Oprogramowanie pozwala na automatyczne aktualizowanie stanów magazynowych i proponowanie zamienników produktów wraz za zaplanowaniem tras dostaw.

Regularnie sprawdzaj regiony pracy pracowników terenowych
Prawidłowe wyznaczanie regionów to ważne zadanie dla każdej firmy, która chce skutecznie i efektywnie prowadzić swoje działania sprzedażowe. Niestety, w wielu firmach brakuje narzędzi do analizowania struktury wyznaczonych regionów. Aplikacja Routimo zintegrowana z 4mPOWER dostarcza swoim użytkownikom taką możliwość. Za pomocą połączenia obu systemów możliwa jest szczegółowa analiza danych i dobór optymalnej liczby handlowców do danych regionów, co pozwala na lepsze wykorzystanie obecnych zasobów ludzkich. Dzięki narzędziom takim jak Routimo i 4mPOWER użytkownicy mogą łatwo i efektywnie analizować swoje dane, przeprowadzać testy i dobierać liczbę handlowców do realnego zapotrzebowania w określonym regionie. Adekwatne wyznaczanie regionów i liczby handlowców działających na danym obszarze jest procesem dynamicznym, który należy cyklicznie rewidować, ponieważ rynek również podlega dynamicznym zmianom. W tym celu warto rozważyć wykorzystanie odpowiednich narzędzi.

Zbadaj działania klientów i zaplanuj cykliczne działania
Planowanie odwiedzin u klientów uwzględniające cykliczność wizyt to kluczowy element skutecznego zarządzania sprzedażą. Obsługa klientów jest jak ekosystem składający się z różnych elementów, takich jak: punkty sprzedaży, e-commerce B2B, hurtownie, dystrybutorzy, handlowcy, transport. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współpracować, być spasowane jak tryby w szwajcarskim zegarku. Wówczas zegar pokazuje precyzyjnie godzinę, a w tym wypadku odpowiednie działania sprzedażowe, a firma może dobrze planować swoje zadania. Uwzględnienie cykliczności odwiedzin w punktach sprzedaży jest ważnym elementem tego ekosystemu.
4mPOWER posiada mechanizmy, które na podstawie wielu parametrów, analizują na bieżąco działania klientów i dokonują ich segregacji w systemie CRM. Przykładowo, system potrafi automatycznie wytypować sprzedaż w punktach poniżej oczekiwanego poziomu w konkretnej grupie towarów. Jeśli taka analiza zostanie wykonana na czas, to możliwe jest podejmowanie szybkich i przede wszystkim, trafnych działań zaradczych. System jest w stanie pokazać pewne cykliczne wzory zachowań Twoich klientów, na które możesz odpowiadać kierując do nich swoją ofertę lub wysyłając handlowca do punktu w odpowiednim czasie.

Wydatki pod kontrolą, czyli jak skutecznie obniżyć koszty dostawy
Jeśli szukasz sposobów na obniżenie kosztów dostawy, oddanie do użytku swojemu zespołowi handlowemu platformy e-commerce B2B jest rozwiązaniem, które warto rozważyć. Platforma umożliwia klientom łatwe zamawianie towarów, a handlowcom skupienie się na innych ważnych zadaniach. W połączeniu z optymalizacją tras oraz funkcjami do zarządzania sprzedaży możliwa jest optymalizacja kosztów dostaw. Nie zapominaj jednak, że układanie łańcucha dostaw jest procesem dynamicznym, w którym ważne jest ciągłe monitorowanie i analizowanie działań, aby utrzymać efektywność i oszczędności. Nie zwlekaj i zyskaj większą kontrolę nad realizacją dostaw w swojej firmie.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 26 styczeń 2023 09:55
Zaloguj się by skomentować