logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Analiza funkcjonowania przedsiębiorstwa dystrybucyjnego a podjęcie decyzji o otwarciu nowego kanału dystrybucji Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Łańcuch dostaw można zdefiniować jako zintegrowany proces, wewnątrz którego różne przedsiębiorstwa współpracują ze sobą, by dostarczyć wyroby gotowe do klienta. Wewnątrz łańcucha dostaw można wyróżnić kilka grup przedsiębiorstw. Pierwszą z takich grup są dostawcy materiałów, odpowiedzialni za dostarczanie odpowiednich i we właściwym czasie materiałów koniecznych do wytworzenia wyrobu gotowego. Drugą grupą są producenci, czyli podmioty odpowiedzialne za wytworzenie wyrobu gotowego.

Kolejną grupą są hurtownicy odpowiedzialni za dostarczanie wyrobów gotowych od producentów do sprzedawców. Wreszcie ostatnią grupą, jaką można wyróżnić, są sprzedawcy detaliczni, odpowiedzialni za sprzedaż wyrobów gotowych klientom. Należy zauważyć, że łańcuch dostaw scharakteryzować można poprzez opisanie dwóch przepływów. Jeden z przepływów związany jest z przemieszczaniem dóbr. Biegnie on od dostawcy materiałów do klientów. Drugi z nich związany jest z przepływem informacji i biegnie on od klienta do dostawcy materiałów. W literaturze można znaleźć wiele innych definicji łańcucha dostaw. Należy jednak pamiętać, że przedstawiona na rysunku 1 struktura łańcucha dostaw ma charakter modelowy. W praktyce spotkać się można z wieloma odstępstwami od tego modelu. Mają one miejsce na przykład wtedy, kiedy przedsiębiorstwo decyduje się na sprzedaż bezpośrednią. W takim przypadku nie występują grupy sprzedawców oraz hurtowników, a odpowiedzialność za dostarczenie wyrobu gotowego do klienta i zebranie informacji od klientów spoczywa na barkach przedsiębiorstwa produkcyjnego. Innym przykładem odstępstwa od tego modelu są łańcuchy dostaw przedsiębiorstw dystrybucyjnych. W takim przypadku zanika poziom dostarczycieli materiałów produkcyjnych, a zakresy działań hurtowników i sprzedawców przejmowane są przez przedsiębiorstwo dystrybucyjne. Za przedsiębiorstwo dystrybucyjne należy w tym przypadku uznać przedsiębiorstwo, które zakupuje produkty u producentów i prowadzi własną sieć sprzedaży klientom indywidualnym. Przedsiębiorstwo takie posiada poza tym możliwość kreowania własnej strategii sprzedaży zarówno w zakresie polityki cenowej, jak i w zakresie rodzaju oferowanych produktów.

Artykuł ma za zadanie zebranie i przedstawienie rozwiązań i technik analizy łańcuchów dostaw przedsiębiorstw dystrybucyjnych, które przedstawione są w różnych pozycjach literaturowych. Dzięki takim analizom przedsiębiorstwo jest w stanie określić, czy należy podjąć decyzję o pracach nad uruchomieniem nowych kanałów dystrybucji. Mają one charakter pewnych wskazówek i wytycznych, które powstały na bazie praktycznych doświadczeń przedsiębiorstw dystrybucyjnych. Metodą funkcjonującą w przypadku przedsiębiorstw dystrybucyjnych, która wykształciła się w wyniku praktycznych działań przedsiębiorstw, jest projektowanie sieci dystrybucyjnych. W tej metodzie wyróżnione zostały trzy fazy, których przejście prowadzi do uruchomienia nowej sieci dystrybucji, czyli w przypadku przedsiębiorstwa dystrybucyjnego nowego łańcucha dostaw. Te trzy fazy to:

  • faza doprowadzająca do podjęcia decyzji o uruchomieniu łańcucha dostaw,
  • faza decyzji lokalizacyjnych, kształtująca przestrzenną strukturę łańcucha dostaw,
  • faza wyboru dostawców i organizacji dostaw.

By odpowiedzieć na pytanie, czy przedsiębiorstwo powinno otworzyć nowy kanał dystrybucji, należy odwołać się jedynie do pierwszego punktu tej listy. Pozostałe z tych punktów dotyczą już decyzji wpływających na kształt nowego kanału dystrybucji. Dlatego jedynie ten punkt zostanie omówiony poniżej.

Artykuł zawiera 14980 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 styczeń 2018 14:51

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj