logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kanban - funkcje, zadania oraz różnice pomiędzy Kanbanem a tradycyjnymi systemami zamawiania i transportu materiałów Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

System Kanban jest niejednokrotnie definiowany, jako układ nerwowy szczupłej produkcji, ponieważ steruje on produkcją, tak jak mózg i nerwy sterują ludzkim ciałem, eliminując przy tym wszelkiego rodzaju marnotrawstwo w procesie. W języku japońskim Kanban oznacza kartę, którą można interpretować w tym systemie jako zlecenie, które towarzyszy materiałowi. Poszczególne karty służą identyfikacji części lub podzespołu, wskazując skąd pochodzą, gdzie zostały wyprodukowane i gdzie oraz w jakiej ilości powinny zostać przetransportowane.

Dzięki zastosowaniu systemu Kanban, każdy z procesów w strumieniu wartości produkuje tylko w takiej ilości, aby zaspokoić braki powstałe w wyniku pobrania określonej liczby podzespołów przez kolejne procesy. Pracownicy z kolejnych procesów pobierają od swojego dostawcy tylko tyle części ile jest im potrzebne i tylko wtedy, gdy ich potrzebują. Początkiem systemu Kanban jest zamówienie od klienta, a cała sekwencja kroków zachowująca ww. zasady tworzy system ciągniony przedsiębiorstwa. Oznacza to odwrócenie się od metody produkcji "pchanej", w której generowane są długie serie produkcyjne, bazujące na prognozach sprzedaży oraz dążenie do eliminowania nadprodukcji – głównego marnotrawstwa.
Kanban, jak każdy system spełnia określone zadania oraz funkcje, które gwarantują zachowanie ciągłości procesu produkcyjnego.

Różnice pomiędzy Kanbanem a tradycyjnymi systemami zamawiania i transportu materiałów
Metoda punktu zamawiania a Kanban
System Kanban ma swoje korzenie w systemie zarządzania opartym na metodyce punktu zamawiania. Jest to jedna z metod statystycznych, umożliwiająca zamawianie tych samych produktów w tej samej ilości w sytuacji gdy proces tego potrzebuje. Kiedy stany magazynowe określonych elementów spadają do pewnego poziomu - punktu zamówienia - przesyłana jest informacja do dostawców o konieczności uzupełnienia stanów magazynowych. Metodę tą można zautomatyzować, co pozwala w całym procesie zminimalizować zaangażowanie człowieka oraz utrzymać odpowiednio niski poziom kosztów zarządzania zapasami. Minusem tego systemu jest nieuwzględnianie wahań popytu.
Podobna sytuacja jest również w przypadku systemu Kanban. Nie zaleca się go stosować wobec produktów, ze zmiennymi oraz nieprzewidywalnymi wahaniami popytu. Nie jest w stanie on neutralizować zmian związanych z nadmiarem lub niedoborem części w takich przypadkach. Kluczowym założeniem systemu Kanban jest dążenie do minimalizacji marnotrawstwa przez odpowiednie poziomowanie produkcji.

Artykuł zawiera 13715 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 13:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Portowy elektryk od Solarisa

Portowy elektryk od Solarisa

Firma Solaris Bus & Coach S.A. posiada duże doświadczenie w produkcji autobusów specjalistycznych. W swym...

Agility Logistics wprowadza serwis on-board courier

Agility Logistics wprowadza serwis on-board courier

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia ofertę usług lotniczych. Operator,...

Kolejny rekordowy kontrakt dla MAN

Kolejny rekordowy kontrakt dla MAN

10 października 2018 r. spółka MAN Trucks & Bus Polska podpisała kontrakt z firmą Mercus-Bus...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj