logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Efekt byczego bicza w zarządzaniu łańcuchem dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w gospodarce wolnorynkowej pragnie obniżyć koszty własnej działalności. Niejednokrotnie jednak bywa tak, że menadżerowie,  podejmując próbę redukcji kosztów, przerzucają je na inne ogniwa działające w łańcuchu dostaw. W konsekwencji działanie takie jest bardzo krótkowzroczne, bowiem wszelkie koszty generowane przez ogniwa łańcucha dostaw, odczuwalne są finalnie w cenie produktu, za którą nabywa go konsument. Skupić się bowiem należy na zwalczaniu zakłóceń występujących w łańcuchu dostaw, do których zaliczyć można między innymi efekt byczego bicza. Poprawa komunikacji oraz lepszy dostęp do informacji wśród ogniw, funkcjonujących w łańcuchu dostaw, doprowadzić może do znaczących efektów, co autorzy w dalszej części artykułu starają się udowodnić.

Zarządzanie łańcuchem dostaw oraz efekt byczego bicza - podstawowe pojęcia
W celu dobrego zrozumienia efektu byczego bicza, rozważania należy rozpocząć od przedstawienia pojęć dotyczących łańcucha dostaw. M. Christopher interpretuje łańcuch dostaw jako sieć organizacji zaangażowanych poprzez powiązania z dostawcami oraz odbiorcami w różne procesy i działania, które tworzą wartość w postaci produktów i usług dostarczanych ostatecznym konsumentom [1, s. 14]. Jako przykład przedstawić można przedsiębiorstwo produkcyjne, które jest jednym z ogniw łańcucha dostaw, natomiast z jednej strony występują dostawcy surowców, a po drugiej dystrybutorzy. Wszystkie te ogniwa tworzą sieć wzajemnie powiązanych i zależnych od siebie podmiotów.
W dalszym kroku M. Christopher definiuje zarządzanie łańcuchem dostaw jako zarządzanie stosunkami z dostawcami i odbiorcami oraz klientami w celu dostarczenia najwyższej wartości dla klienta po niższych kosztach dla całego łańcucha dostaw [1, s. 17]. Wynika z tego, że zarządzanie łańcuchem dostaw to skupienie się przede wszystkim na relacjach panujących między ogniwami łańcucha.
M. Ciesielski określa, że idealny łańcuch dostaw powinien [2, s. 15]:

  • umożliwiać odsunięcie w czasie decyzji o produkcji i dostawach podejmowanych na podstawie informacji o popycie,
  • umożliwiać oferowanie klientom dużej różnorodności,
  • minimalizować czas dostaw, zapasów oraz kosztów.

Jednak skonfigurowanie idealnego łańcucha dostaw jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem w realnej działalności gospodarczej napotyka się na bardzo dużo problemów. Jednym z nich jest efekt byczego bicza, który nierozerwalnie związany jest z łańcuchem dostaw, a wynika przede wszystkim z opóźnienia w przepływie informacji oraz dostawie materiałów [7, s. 121]. Efekt byczego bicza polega na tym, że małe zakłócenie warunków początkowych powoduje znaczne zakłócenia działania całego systemu poprzez wzmocnienia systemowe i sprzężenie zwrotne [5, s. 3120-3121]. W łańcuchu logistycznym efekt ten ujawnia się poprzez przenoszenie wzmocnionych zmian popytu w kierunku początku łańcucha [6, s. 3121].

 

Artykuł zawiera 20010 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 marzec 2019 11:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj