Zaloguj się

Zautomatyzowane garaże wielkopojemne

Szybki rozwój motoryzacji spowodował problem związany z parkowaniem oraz garażowaniem samochodów. Dotyka on przede wszystkim terenów miejskich, gdzie już nie ma miejsc na budowę tradycyjnych parkingów - zwłaszcza w centrach miast. Wymusiło to potrzebę szukania innych, nowoczesnych rozwiązań, które zoptymalizowałyby wykorzystanie i zagospodarowanie dostępnych terenów.
Jednym ze sposobów, który pomaga rozwiązać tą uciążliwość, są zautomatyzowane garaże wielkopojemne. Pozwalają one efektywnie wykorzystać przestrzeń zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni, głównie dzięki dokładnym systemom pozycjonującym (błąd nie przekracza wartości kilku milimetrów), które w precyzyjny sposób umieszczają samochody na wyznaczonych miejscach.

W porównaniu z tradycyjnymi parkingami wielopoziomowymi, budowanymi w miastach przy dużych centrach handlowych, przedsiębiorstwach czy lotniskach, garaże zautomatyzowane są lepsze, gdyż:

  • kierowcy nie tracą czasu na poszukiwanie miejsc do zaparkowania swoich pojazdów. Czas odbioru samochodu może być zredukowany do około 1 minuty. Wbrew pozorom, nie jest to tylko oszczędność czasu - w naturalny sposób zmniejszana jest emisja spalin do atmosfery oraz poziom uwalnianego hałasu, co oczywiście ma korzystny wpływ na środowisko
  • zautomatyzowane garaże są niejednokrotnie dużo bezpieczniejsze od tradycyjnych nie tylko ze względu na obniżone ryzyko kradzieży - liczba kolizji i wypadków, w których zarówno kierowcy jak i pasażerowie są narażeni na utratę zdrowia, zredukowana jest do zera
  • eksploatacja zautomatyzowanych systemów do parkowania samochodów nie generuje wysokich kosztów. Do obsługi obiektu garażowego zwykle wystarcza jeden operator (minimalizacja kosztów osobowych). Koszty oświetlenia, wentylacji budynku, utrzymywania odpowiedniej czystości w typowej zabudowie betonowej, są niewspółmiernie niższe od tych, jakie występują przy tradycyjnych miejscach postojowych. Parkingi zautomatyzowane przynoszą około od 30% do 40% oszczędności operacyjnych.

Firmy specjalizujące się w projektowaniu i montażu garaży wielkopojemnych oferują szeroki wachlarz rozwiązań, w zależności od indywidualnych potrzeb klientów oraz przeznaczenia zautomatyzowanych parkingów. Różne systemy automatycznego garażowania samochodów stosowane są w zależności od wymagań stawianych szybkości działania systemu, pojemności parkingów (może się ona wahać od kilku do nawet kilku tysięcy pojazdów) czy dostępnej powierzchni użytkowej, zarówno podziemnej, jak i nadziemnej.

Parking automatyczny - Wieża parkingowa
Wieża parkingowa (ang. the Parking Tower) jest zaprojektowana w ten sposób, aby przenosić pojazdy umieszczane na platformach w kierunku pionowym przy pomocy windy. Samochody są następnie transferowane w kierunku poziomym (w prawo lub lewo) w celu umieszczenia ich na odpowiednich - przypisanych przez system komputerowy - miejscach parkingowych. Wspomniane systemy komputerowe pozwalają na swobodne i szybkie działanie zautomatyzowanych parkingów nawet w przypadku zwiększonej liczby klientów zgłaszających chęć odbioru swojego pojazdu (rysunek 1).
Oferowane obecnie przez producentów wieże parkingowe budowane są również na bazie koła, co okazuje się jeszcze większą oszczędnością zużywanego obszaru (nawet do 400% w porównaniu z tradycyjnymi parkingami wielkopojemnymi). Na powierzchni o wymiarach zaledwie 20 x 20 m możliwe jest umieszczenie nawet do 300 samochodów (rysunek 2).
Wielką zaletą wież parkingowych jest bardzo niski poziom hałasu i wibracji, który uzyskiwany jest poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak na przykład wałki z uretanu, służące do transferu pojazdów z windy na odpowiednie miejsce parkingowe. Wieże parkingowe są idealnym rozwiązaniem dla dużych i średnich budynków. Mogą być wykorzystywane również jako wolnostojące garaże służące do celów czysto komercyjnych.
Kolejnym plusem zastosowania zautomatyzowanych wież parkingowych jest łatwość ich budowy oraz możliwość szybkiej rozbiórki, przetransportowania w inne miejsce oraz ponownego montażu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

 
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 kwiecień 2012 13:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe