logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w działalności przedsiębiorstw branży TSL w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obserwowane w ostatnich latach tendencje do kierowania uwagi w stronę działań w zakresie odpowiedzialnego biznesu i jego wpływu na otoczenie powodują konieczność stosowania metod i narzędzi niezbędnych do zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR).

Wskazywane są zarówno ogólne wytyczne, jak i bardziej szczegółowe zasady w odniesieniu do zachowań biznesowych w formie całościowych systemów zarządzania, jak również narzędzia audytu bądź komunikacji.

Bariery zastosowania wybranych standardów w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwach transportowych
Tworzone standardy CSR coraz częściej służą jako instrumenty zarządzania oraz komunikacji wartości i standardów etycznych, którymi się kierują w swej działalności. Działania takie odbywają się w powiązaniu z partnerami biznesowymi i mają na celu promowanie wartości, takich jak ochrona środowiska, prawa człowieka czy pracownicze.
Na uwagę zasługuje stosowanie raportów jako narzędzia pozwalającego na uzyskanie przekrojowego obrazu stanu zarządzania przedsiębiorstwem i przedstawiającego wyniki działalności zgodnie z założeniami odpowiedzialnego społecznie biznesu. Ta problematyka znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności Global Reporting Initiative, stanowiącej organizację o charakterze pozarządowym, którą buduje sieć wielu interesariuszy, zaś jej misją jest tworzenie jednolitych wytycznych dla procesów raportowania. Międzynarodowy charakter przyjętych standardów raportowania zostaje wykorzystywany w sprawozdawczości z zakresu następujących obszarów: ekonomicznego, środowiskowego i społecznego.
Wytyczne GRI, poza zasadami i wskazówkami, zawierają schemat wskaźników, jakie przedsiębiorstwo może dobrowolnie, elastycznie i stopniowo przyjmować, także w celu podnoszenia jakości raportów. Rozpatrując problematykę CSR w polskich przedsiębiorstwach transportowych konieczne jest zwrócenie uwagi na czynniki, które przyczyniają się do ograniczeń w tym zakresie. Przedsiębiorstwa transportowe borykają się z problemami wynikającymi z ogólnego kryzysu gospodarczego, mimo wzrostu przewozów ładunków w transporcie samochodowym firmy coraz częściej mają trudności z płynnością finansową. Spowodowane jest to przede wszystkim wzrostem cen paliw i konkurencją ze wschodu Europy. Mniejsze firmy odczuwają szczególnie konieczność udzielania kredytów kupieckich na długi okres czasu (40 dni) swoim klientom i trudności ze ściągnięciem należności, wynika to przede wszystkim ze stosowania przez nie giełd transportowych jako środka do poszukiwania partnerów w przewozach, a co jest obarczone większym ryzykiem współpracy z nierzetelnymi partnerami.

Artykuł zawiera 15210 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 październik 2017 14:05
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

InPost wygrał przetarg w Austrii

InPost wygrał przetarg w Austrii

Operator logistyczny InPost wygrał przetarg na dostawę Paczkomatów® dla miasta Salzburg w Austrii. Spółka zarządzająca...

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni Europe nie zwalnia tempa w Wielkopolsce. W okolicy Poznania deweloper buduje 90 000 m...

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj