logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podstawowe wymogi dotyczące obsługi samolotu airbus a380

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Obsługa samolotu Airbus A380 związana jest z dostosowaniem infrastruktury lotniskowej portu lotniczego. W referacie przedstawiona zostanie podstawowa charakterystyka samolotu Airbus A380. Obsługa tego typu samolotu wymaga dostosowania zarówno parametrów drogi lotniczego jak i pola manewrowego. Obsługa naziemna jest tu bardzo istotnym elementem.
1. WPROWADZENIE
Pierwsze wstępne plany dotyczące stworzenia bardzo dużego samolotu pasażerskiego, firma
Airbus rozpoczęła na początku lat 90. W grudniu 2000 roku, firma Airbusa rozpoczęła program budowy A3XX wartego 8,8 mld euro, przemianowanego na A380. Nazwa ta była zerwaniem z tradycją nadawania kolejnych numerów kolejnym samolotom, ale zdecydowano się na ten krok, gdyż cyfra 8 przypomina poprzeczny przekrój dwupokładowej maszyny, a ponadto w niektórych kulturach oznacza szczęście. Firma otrzymała wówczas zamówienie na 55 maszyn od sześciu klientów. Ostateczny kształt nadano maszynie w 2001 roku.
W styczniu 2002 roku rozpoczął się montaż pierwszego samolotu. Po jego ukończeniu, koszty programu wynosiły już 11 miliardów euro. Producent samolotu apelował do wszystkich dostawców wyposażenia, aby dostarczane części były możliwie jak najbardziej zminimalizowano. Warstwa farby została zmniejszona o 1 mikrometr, przez co zaoszczędzono 80 kg wagi samolotu. Poszycie górnego kadłuba zbudowane zostało z kompozytów co pozwoliło zmniejszyć masę całkowitą o 800 kg. Dodatkowe 360 kg zaoszczędzono dzięki lekkiej konstrukcji opon.
2. CHARAKTERYSTYKA SAMOLOTU AIRBUS A380
Airbus A380 to dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski. Pierwszy A380 - numer seryjny 001, rejestracja F-WWOW - został zaprezentowany w Tuluzie 18 stycznia 2005 roku.
Po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 27 kwietnia o godzinie 10:29 czasu lokalnego. Na lot zostało zabranych tylko sześć osób: dwaj piloci i czterech inżynierów-nawigatorów.
Na dwudziestotonowy ładunek składały się instrumenty testowe oraz balast wodny. Pięć egzemplarzy samolotu A380 wybudowano w celu prowadzenia testów i demonstracji.
Pierwszy przeznaczony na sprzedaż nosi numer seryjny 003 i rejestrację F-WWSA i po raz pierwszy wzniósł się w powietrze w maju 2006 roku. Pierwszy lot z zapełnioną kabiną pasażerską odbył się 4 września 2006 roku z Tuluzy. Na pokładzie znajdowało się 474 pracowników Airbusa, rozpoczynając w ten sposób serię testów wyposażenia przedziału dla (...)

Artykuł zawiera 14453 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w…

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny, będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj