logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 1. Poprawa efektywności energetycznej transportu Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z inicjatywą przewodnią "Europa efektywnie korzystająca z zasobów", ustanowioną w ramach Strategii Europa 2020, nadrzędnym celem europejskiej polityki transportowej jest pomoc w stworzeniu systemu, który oferuje usługi mobilności wysokiej jakości przy mniejszym korzystaniu z zasobów. W praktyce oznacza to, że transport musi zużywać mniej energii, korzystać z energii ekologicznej i lepiej wykorzystywać nowoczesną infrastrukturę. Sprostanie tym wyzwaniom stanowiło zasadniczy cel artykułu.

Analiza literatury i danych wtórnych pozwoliły na wskazanie średniookresowych i długookresowych celów unijnej polityki transportowej na rzecz racjonalizacji zużycia energii w transporcie. Wykorzystując dane ilościowe i jakościowe oraz znając w zarysie cel artykułu podjęto próbę oceny dotychczasowych działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej transportu w kontekście potrzeb energetycznych zgłaszanych przez ten sektor.

Istota efektywności energetycznej
Efektywność energetyczna jest jednym z głównych wyzwań średniookresowej strategii rozwoju Unii Europejskiej (UE) Europa 2020 i jej inicjatyw przewodnich: Europa efektywnie korzystająca z zasobów i Unia innowacji. Uczynienie z zasobooszczędnego gospodarowania przewodniej zasady polityki UE stanowiło podstawę do opracowania wspólnej, spójnej i zrównoważonej wizji wykorzystywania zasobów, zwiększenia konkurencyjności poszczególnych gospodarek i całej UE oraz polepszenia dobrobytu społeczeństw obecnych oraz przyszłych. Tak ambitne wyzwania wymagają odpowiednich i szybkich działań na wielu płaszczyznach, w tym w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i oszczędzania energii.

Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa. Z tego powodu UE wyznaczyła sobie za cel zmniejszenie do 2020 roku pierwotnego zużycia energii o 20% w porównaniu z prognozami. Cel ten został wskazany w komunikacie Komisji "Energia 2020" jako istotny krok na drodze do realizacji długoterminowych celów w zakresie energii i klimatu. Dążąc do realizacji przyjętych założeń, w 2011 roku Komisja Europejska (KE) opracowała kompleksowy, nowy plan na rzecz efektywności energetycznej. W dokumencie tym wskazano, że największy potencjał w zakresie oszczędności energii mają budynki. Na drugim miejscu pod względem potencjału dużych oszczędności energii znajduje się transport, a następnie przemysł.

Artykuł zawiera 23 530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

 

 

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 2. Dekarbonizacja transportu

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 15:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dlaczego wybieramy autobusy i gdzie podróżujemy najczęściej?

Dlaczego wybieramy autobusy i gdzie podróżujemy najczęściej?

Ponad 378 milionów pasażerów przewieziono autobusami w ruchu krajowym i międzynarodowym w ubiegłym roku[1]. To...

22 listopada - ważne zmiany w umowach na czas określony

22 listopada - ważne zmiany w umowach na czas określony

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w...

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu

Dachser, globalny operator logistyczny, spodziewa się pracowitej końcówki roku w lotniczym cargo i w związku...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj