logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 1. Poprawa efektywności energetycznej transportu Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z inicjatywą przewodnią "Europa efektywnie korzystająca z zasobów", ustanowioną w ramach Strategii Europa 2020, nadrzędnym celem europejskiej polityki transportowej jest pomoc w stworzeniu systemu, który oferuje usługi mobilności wysokiej jakości przy mniejszym korzystaniu z zasobów. W praktyce oznacza to, że transport musi zużywać mniej energii, korzystać z energii ekologicznej i lepiej wykorzystywać nowoczesną infrastrukturę. Sprostanie tym wyzwaniom stanowiło zasadniczy cel artykułu.

Analiza literatury i danych wtórnych pozwoliły na wskazanie średniookresowych i długookresowych celów unijnej polityki transportowej na rzecz racjonalizacji zużycia energii w transporcie. Wykorzystując dane ilościowe i jakościowe oraz znając w zarysie cel artykułu podjęto próbę oceny dotychczasowych działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej transportu w kontekście potrzeb energetycznych zgłaszanych przez ten sektor.

Istota efektywności energetycznej
Efektywność energetyczna jest jednym z głównych wyzwań średniookresowej strategii rozwoju Unii Europejskiej (UE) Europa 2020 i jej inicjatyw przewodnich: Europa efektywnie korzystająca z zasobów i Unia innowacji. Uczynienie z zasobooszczędnego gospodarowania przewodniej zasady polityki UE stanowiło podstawę do opracowania wspólnej, spójnej i zrównoważonej wizji wykorzystywania zasobów, zwiększenia konkurencyjności poszczególnych gospodarek i całej UE oraz polepszenia dobrobytu społeczeństw obecnych oraz przyszłych. Tak ambitne wyzwania wymagają odpowiednich i szybkich działań na wielu płaszczyznach, w tym w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i oszczędzania energii.

Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa. Z tego powodu UE wyznaczyła sobie za cel zmniejszenie do 2020 roku pierwotnego zużycia energii o 20% w porównaniu z prognozami. Cel ten został wskazany w komunikacie Komisji "Energia 2020" jako istotny krok na drodze do realizacji długoterminowych celów w zakresie energii i klimatu. Dążąc do realizacji przyjętych założeń, w 2011 roku Komisja Europejska (KE) opracowała kompleksowy, nowy plan na rzecz efektywności energetycznej. W dokumencie tym wskazano, że największy potencjał w zakresie oszczędności energii mają budynki. Na drugim miejscu pod względem potencjału dużych oszczędności energii znajduje się transport, a następnie przemysł.

Artykuł zawiera 23 530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

 

 

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 2. Dekarbonizacja transportu

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 13:33
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Amazon rozszerza w Polsce działalność badawczo-rozwojową i tworzy nowe miejsca…

Amazon rozszerza w Polsce działalność badawczo-rozwojową i tworzy nowe miejsca pracy w centrach logistyki e-commerce

Amazon ogłosił, że zatrudnia na stałych umowach o pracę w Polsce już ponad 14 000...

Absolwentom MWSLiT powodzi się nieźle

Absolwentom MWSLiT powodzi się nieźle

Absolwenci Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu najlepiej opłacanymi pracownikami na Dolnym Śląsku...

Polskie firmy chcą pracowników z Nepalu

Polskie firmy chcą pracowników z Nepalu

Według danych MRPiPS w 2017 roku prawie 7 tys. Nepalczyków otrzymało pozwolenie na pracę w...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj