logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Strategiczna Karta Wyników w doskonaleniu procesu zarządzania przedsiębiorstwem transportowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie sektor przewozów pasażerskich stawia coraz wyższe wymagania przedsiębiorstwom świadczącym usługi transportowe. Rosnąca konkurencja, niekorzystne zmiany w otoczeniu (np. wprowadzenie dodatkowych opłat wynikających z sukcesywnego wprowadzania regulacji UE), jak również wzrastające oczekiwania klientów względem wykorzystywanej infrastruktury (dotyczy to zarówno pojazdów jak i miejsc postojowych – dworce, przystanki), świadczonych usług dodatkowych (dostępność Wi-Fi, elektroniczny bilet), jak i realizacji podstawowych postulatów transportowych (czas podróży, wygoda, koszt i bezpieczeństwo) wymuszają na przedsiębiorstwach transportowych dążenie do sprawności organizacyjnej. Jednocześnie, przedsiębiorstwa transportowe zmagają się obecnie z wieloma problemami w obszarze oceny poziomu realizacji podstawowych procesów w odniesieniu do przyjętych celów strategicznych organizacji.

Te rozbudowane preferencje pasażerów, jak i modyfikacja struktury podmiotowej przedsiębiorstw drogowych przewozów pasażerskich sprawiają, iż duże przedsiębiorstwa transportowe zmuszone są zmienić swoją strategię prowadzonej działalności i w sposób odmienny implementować ją na poziomie wykonawczym. Jednocześnie możliwe jest wykorzystanie kilku podejść w procesie nadzorowania poziomu funkcjonowania systemów transportowych. Do podstawowych metod zarządzania strategicznego można zaliczyć przede wszystkim: Macierz ADL, Macierz Hofera i Schendla, Macierz McKinseya, metodę BCG, metodę SPACE, czy metodę SWOT. Innym rozwiązaniem jest Strategiczna Karta Wyników BSC (Balanced Scorecard), zaproponowana przez autorów Robarta Kaplana i Davida Nortona. Istotą BSC jest powiązanie strategii przedsiębiorstwa z działaniami operacyjnymi. Dokonuje się tego za pomocą mierników, które wskazują stopień realizacji przyjętej przez organizację strategii oraz związek pomiędzy działaniami operacyjnymi a celami firmy. Zatem metoda BSC nie polega na mierzeniu czy firma i jej pracownicy dobrze wykonują swoje zadania. Lecz daje możliwość sprawdzenia czy realizowane zadania wspomagają realizację strategii organizacji.


Strategiczna Karta Wyników BSC jest jedną z nowoczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, która dostarcza metodologii opisu strategii organizacji. Jest bazą controllingu strategicznego w przedsiębiorstwie. Metoda ta pozwala na przełożenie strategii, misji i wizji przedsiębiorstwa na działania, poprzez zdefiniowanie celów i mierników w czterech perspektywach widzenia biznesu:


- finansowej,
- klienta,
- procesów wewnętrznych,
- rozwoju i wzrostu.


Osiągnięcie spójności i zbilansowania celów, działań i wyników w wymienionych czterech obszarach pozwala na wytyczenie i realizację strategii organizacji jako całości.


Artykuł zawiera 16900 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 20 lipiec 2018 10:49
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

EBREX Polska - operator logistyczny przedłużył kontrakt z firmą Ford…

EBREX Polska - operator logistyczny przedłużył kontrakt z firmą Ford

Ebrex Polska przedłużyła umowę do 2024 roku na zarządzanie działaniami związanymi ze składowaniem części zamiennych...

Standardy GS1 w wojsku

Standardy GS1 w wojsku

30 listopada 2018 roku z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej szef Zarządu Logistyki P4 płk dr...

Dachser z bezpośrednią linią ze Strykowa do Holandii

Dachser z bezpośrednią linią ze Strykowa do Holandii

Dachser, globalny operator logistyczny, uruchomił bezpośrednie połączenie z podłódzkiego Strykowa do Holandii. Dzięki temu przesyłki...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj