logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kody kreskowe, tagi radiowe i co dalej...

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój technologii internetowych i mobilnych oraz ich wzmagająca się wszechobecność w życiu i biznesie wymagają od firm przeanalizowania strategii oraz podejścia do rynku. Przed podobnym wyzwaniem stanęło ponad rok temu GS1 i zaprosiło do współpracy prof. Sanji Sarma z MIT w Bostonie, który pomógł organizacji zidentyfikować i ocenić zarówno zagrożenia, jak i nowe możliwości związane z tymi technologiami i ich wykorzystaniem. Wyniki wspólnych prac zaowocowały decyzjami o zmianach w strategii organizacji, które zostały podjęte na Zgromadzeniu Ogólnym, 13 maja 2009 roku.

Organizacja GS1 powstała z inicjatywy swoich członków, działa wyłącznie na ich rzecz i w ich interesie. Organizacja bacznie obserwuje zmiany zachodzące na rynku i stara się dostosować do zmieniających potrzeb. 30 lat temu zaczynała od kodów kreskowych, po ponad 10 latach podjęła decyzję od wejściu w obszar elektronicznej gospodarki i standardów dla dokumentów transakcyjnych, 6 lat temu zaangażowano się w technologię RFID, a w roku 2009 nadszedł czas na mobile commerce.
Pierwszym sygnałem o konieczności rozważenia wejścia w nową technologię był raport pt. "2016 The Future Value Chain” wydany przez GCI (Global Commerce Initiative) w 2006 roku, uzupełniony kolejnym raportem w roku 2008. W dokumentach tych po raz pierwszy podjęto próbę przewidzenia zmian, jakie nastąpią na rynku dóbr konsumenckich w ciągu najbliższych 10 lat. Wizję tych zmian pokazuje rysunek 1. Najważniejsza prognozowana zmiana dotyczy rekonfiguracji rynku detalicznego. Wyniki raportu pokazują, że spadnie znaczenie super- i hipermarketów na rzecz zorganizowanej lokalnej dystrybucji bezpośrednio do domów konsumentów. Klient zamówienia będzie składał przez Internet, wykorzystując do tego swój telefon komórkowy, korzystając z oferowanych on-line rabatów. W przyszłości czynnikiem warunkującym konkurencyjność będzie przede wszystkim stopień, w jakim firma jest w stanie zrozumieć potrzeby swoich klientów i wykorzystać potencjał nowych technologii na ich korzyść. To ostateczny klient będzie w większym stopniu decydował o zakresie produktów dostarczanych na rynek, a umiejętność dialogu z nim zadecyduje o sukcesie firmy. Do 2016 roku w wirtualnej rzeczywistości będą funkcjonować już nie tylko gry video, ale produkty i usługi, a pełna informacją będzie dostępna z jednego urządzenia.

Czy ta wizja jest możliwa? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ale zmiany, jakie teraz zachodzą każą być przygotowanym na wszystko. Chiński konsument potrzebował tylko 3 lat, aby zmienić swoje przyzwyczajenia rynkowe w latach 90. i zacząć kupować w hiper- i supermarketach zamiast na lokalnych targowiskach. To trzy razy mniej czasu, niż potrzebowała Europa w latach 50., aby przenieść się z małych lokalnych sklepów do supermarketów. O ile szybciej takie zmiany mogą zachodzić do 2016 roku! Tym bardziej, że w życie zawodowe do tego czasu wejdą pokolenia wychowane na Gadu-Gadu, Naszej-Klasie i grach komputerowych.
Technologie mobilne i portale społecznościowe już teraz spowodowały znaczące zmniejszenie obszaru rozdzielającego świat zawodowy od świata prywatnego. Ostatnio Forbes, jeden z najbardziej liczących się miesięczników o tematyce biznesowej, zasugerował konieczność używania przez kadrę zarządzającą narzędzi należących do tak zwanych portali społecznościowych Web 2. O takich jak Facebook, blogs czy wikis. W portalach tych zmienia się paradygmat interakcji między właścicielami serwisu i jego użytkownikami, oddając tworzenie większości treści w ręce użytkowników. I to najlepiej ilustruje istotę zmian, które mają się dokonać do 2016. Jest to szczególnie istotne w handlu detalicznym i w zarządzaniu łańcuchami dostaw, gdzie utrzymywanie stałych relacji z klientami ma kluczowe znaczenie. I nie ogranicza się to tylko do zastosowania telefonów komórkowych. Sieci i ich dostawcy mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych technologii: narzędzi współpracy on-line, video, mobilnych aplikacji i RFID (identyfikacja przy pomocy częstotliwości radiowych), aby lepiej zrozumieć swoich klientów i móc bliżej ze sobą współpracować.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2009.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2012 13:58

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj