Zaloguj się

Opłaty drogowe w Niemczech do zwrotu w wyniku wyroku TSUE

Polecamy! Opłaty drogowe w Niemczech do zwrotu w wyniku wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał bardzo korzystny wyrok dla wszystkich użytkowników dróg publicznych w Niemczech. Najbardziej zainteresowane wyrokiem są firmy transportowe, które latami płaciły wygórowane opłaty drogowe, aczkolwiek skorzystać mogą także inni posiadacze pojazdów, którzy płacili za drogi publiczne. Czego dotyczył wyrok i czy firmy mogą liczyć na zwrot należności?

Łukasz Chwalczuk - wspólnik w Kancelarii Prawnej Iuridica, prezes zarządu OSPTN, ESTA Europe Board Member: Wyrok TSUE z 28 października br., który dotyczył sprawy zwrotu wpłaconych przez polską firmę transportową opłat drogowych w wysokości 12420,53 EU za okres półtora roku od stycznia 2010 r. (sprawa numer C-321/19), jest wynikiem wieloletniej batalii sądowej prawników reprezentujących polskich przewoźników. Korzystny wyrok oznacza konsekwencje dla Niemiec, które mogą sięgać miliardów Euro. Zgodnie z wyrokiem koszty związane z policją drogową nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu opłat za przejazd z tytułu użytkowania transeuropejskiej sieci drogowej przez pojazdy ciężarowe. Oznacza to, że Maut był pobierany niezgodnie z prawem europejskim, a firmy transportowe, które od wielu lat płaciły wygórowane stawki, mogą żądać zwrotu.

- Pierwsze wnioski o zwrot Maut składaliśmy w imieniu firm transportowych jeszcze w 2013 roku. Wtedy grupa prawie 100 firm podjęła decyzje, aby walczyć o zwrot niesłusznie naliczanych opłat. Największe firmy transportowe żądają zwrotu nawet kilku milionów Euro - komentuje Łukasz Chwalczuk, Managing Partner w Kancelarii Prawnej Iuridica, która reprezentuje przewoźników. - Obecnie otwiera się nowa furtka, aby wszystkie firmy korzystające z niemieckich dróg odzyskały niesłusznie pobrany Maut.

Firmy transportowe, które płaciły opłaty drogowe w Niemczech w latach 2017-2020 mogą już dzisiaj kontaktować się w sprawie odzyskania pieniędzy. Podobnie jak miało to miejsce kilka lat temu w przypadku podatku IVMDH w Hiszpanii, tak i teraz Trybunał Sprawiedliwości UE kolejny raz stanął po stronie przewoźników, wydając korzystny dla nich wyrok.

- Podobnie jak w 2014 roku w przypadku Hiszpanii, tak i teraz będziemy pomagać firmom transportowym w odzyskaniu należności - dodaje Łukasz Chwalczuk. - Czasu jest niewiele w związku z okresem przedawnienia na dochodzenie tego typu roszczeń.

Przepisy transportowe analizowane były także w innych artykułach:
- Jakie korzyści dla branży transportowej daje wdrożenie e-CMR?
- Jaka jest odpowiedzialność przewoźnika w przypadku nielegalnego przewożenia imigrantów?

Ostatnio zmieniany w wtorek, 10 listopad 2020 13:35
Łukasz Chwalczuk

Wspólnik w Kancelarii Prawnej Iuridica, prezes zarządu OSPTN, ESTA Europe Board Member. Od początku swojej praktyki zawodowej specjalizuje się w zakresie obsługi prawnej firm z branży transportowej. W ramach współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracodawców Transportu Nienormatywnego brał czynny udział w pracach nad ustawą o ruchu drogowym w zakresie nowelizacji przepisów dotyczących przejazdu pojazdami nienormatywnymi.


iuridica smallKancelaria Prawna Iuridica od 13 lat specjalizuje się w obsłudze prawnej firm logistycznych, spedycyjnych i transportowych. Zajmujemy się zarówno doradztwem prawnym i ubezpieczeniowym, analizą i tworzeniem umów, jak i reprezentacją w procesach sądowych oraz szkoleniami. Świadczymy usługi zarówno dla dużych przedsiębiorców, jak i MŚP. Dzięki znajomości języków obcych (poza angielskim także niemiecki i francuski), zapewniamy szybką i profesjonalną obsługę prawną. Nasza współpraca z OSPTN oraz ESTA Europe pozwoliła wypracować sieć kontaktów z wyspecjalizowanymi kancelariami zza granicy, poszerzając paletę naszych usług.

Zaloguj się by skomentować