Zaloguj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: % uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9218

  • xxGrobelxx
  • xxGrobelxx Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Oklaski: 0
Witam!
Pracuje jako specjalista ds procesów w centrum dystrybucji.
Prowadzę ewidencję uszkodzeń wyrobu gotowego. Miesięcznie przedstawiam koszty jakie musiała ponieść Firma poprzez uszkodzenia wynikające z nieuwagi operatorów, złego składowania itp itd.
Pytanie jakie ostatnio zadał mój przełożony to: "czy koszty jakie mi pokazujesz to jest dużo czy mało? Czy mam się martwić czy nie? " "czy za miesiąc mając pełen magazyn po tzw kokardkę te same koszty uszkodzeń (na tym samym poziomie) będę świadczyły o poprawie sytuacji?".
Główkuje właśnie nad wskaźnikiem mówiącym nam o % uszkodzeń w magazynie ( w skali miesiąca), by potem móc stwierdzić czy sytuacja się poprawia z miesiąca na miesiąc czy też nie.
Pytanie:
- o co oprzeć ten wskaźnik? Skoro każdego dnia stan towaru zmienia się z godziny na godzinę?

Czy ktoś może z Was spotkał się z takim wyzwaniem?

Z góry dziękuje za pomoc!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9225

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam,

Napewno pewnego rodzaju rozwiązaniem jest cykliczne licznie tego wskaźnika - właśnie raz na miesiąc i odnoszenie go do wielkości produkcji, a następnie porównywanie miesiąc do miesiąca. Taka relacja pozwoli na ocenę tendencji zmian tego wskaźnika vs. produkcja. To proste - jeśli np. liczba uszkodzonych sztuk w danym miesiącu wynosi 100, to ocena tego czy to dużo czy mało, zależy od wielkości produkcji. Jeśli wyprodukowano 1000 to wskaźnik braku wyniesie 10%, jeśli natomiast produkcja wyniosła 1000000 to wielkość braku (nadal 100) wyniesie 0,01%. Można tę relację odzwierciedlać również w ujęciu wartościowym. Dwa ujęcia pozwolą monitorować jak wielkość uszkodzeń (i zmiana wskaźnika ilościowego w tym zakresie), ma się do wartości.

Odnoszenie wielkości/wartości uszkodzeń do wielkości produkcji daje bardziej obiektywny pogląd na wielkość uszkodzeń. W miarę wzrostu produkcji oczywiście wskaźnik uszkodzeń może rosnąć, ale ważne by jego wzrost nie był wprost proporcjonalny do wzrostu produkcji.

Pozdrawiam
Marta Cudziło
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): xxGrobelxx

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9234

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam ponownie,

Jeżeli mówimy natomiast o magazynie dystrybucyjnym to dobrym odniesieniem będzie wielkość (lub wartość) wydań magazynowych. Liczba operacji magazynowych już niekoniecznie, bo ta zależy m.in. od specyfiki zleceń (np. liczba linii na dokumencie) i relacja nie do końca będzie adekwatna. Zależy też jak podawana jest wielkość uszkodzeń, tj. w jakiej jednostce. Jeśli mówimy o uszkodzeniach sztuk wyrobów, to odniesieniem powinna być wielkość wydań w sztukach, jeśli w paletach - to ilość palet wydawanych itd. Istotna jest również spójność okresów pomiarowych i cykliczność badania, która da możliwość śledzenia tendencji zmian.

Pozdrawiam
Marta Cudziło
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): xxGrobelxx

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9243

  • xxGrobelxx
  • xxGrobelxx Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Oklaski: 0
Witam!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zainspirowała mnie do działań.
Dla sprecyzowania kilka ważnych informacji:
- chce aby wskaźnik był opart o dwie wartości. Jeżeli w magazynie mamy 1 000 000 zł w wyrobie gotowym. To uszkodzenia w wysokości 1000 zł daję 10 % utraty kosztów.
- wielkość uszkodzeń pokazuję w walucie: złotówkach.
- nie posiadamy połączenia z produkcją. Wypełnianie CD odbywa się poprzez przerzuty między magazynowe.
- pomiary magazynu dla wskaźnika są robione codziennie (biorąc pod uwagę, że stan majątku zmienia się z dnia na dzień. Jeden wyrób przyjeżdża, drugi jedzie do klienta). Sprawdzam stan magazynowy każdego indeksu i wyciągam jego wartość w złotówkach. Przez to wiem ile pieniążków znajduję się w magazynie danym dniu w danej chwili.
- biorąc pod uwagę same wydania z magazynu, pomijam manipulacje towarem w wewnątrz magazynu, a wtedy uszkodzenia również się zdarzają.

Pytania w związku z powyższym:
- po zamknięciu miesiąca, ilość kosztów uszkodzeń zestawić ze średnia miesięczną wartością kosztów wyrobu w magazynie?
- czy w ogóle moje założenia są trafne?
- przyjmując słuszność założeń i wprowadzając wskaźnik w życie, oczywiste jest że potrzebny jest też cel utrzymania (trigger itp.). Na jakiej podstawie go oprzeć. Na bazie historii tego nie zrobię gdyż nie posiadam historii stanu magazynowego każdego indeksu z przed roku, miesiąca itp. :/
- Jest jakiś standardowy poziom uszkodzeń? Nie wiem, np " przyjmuję się, że 0,02 % uszkodzeń w magazynie to poziom optymalny..." teraz wymyślam.


Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniany: 5 lata 7 miesiąc temu przez xxGrobelxx.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9255

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam,

Na początek małe sprostowanie: jeżeli wartość zapasu magazynowego wynosi 1 mln PLN, a wartość uszkodzonego towaru ma wartość 1000 PLN, to wskaźnik wartości uszkodzeń wyniesie 0,1% a nie 10%.
Tym niemniej sama metodyka wydaje się być dobra. Warto jeszcze rozważyć inne warianty liczenia tego wskaźnika, np.:
- Liczba jednostek logistycznych/opakowań uszkodzonych przez łączną liczbę jednostek logistycznych/opakowań w wydaniu,
- Liczba SKU w zapasie przez liczbę uszkodzonych SKU (o ile pomiar można odnieść do poszczególnych wyrobów/towarów).
Finalnie warto zestawiać alternatywne warianty tego wskaźnika cyklicznie, śledzić trendy zmian dla każdego z nich i relacje występujące między nimi. Da to pełniejszy obraz uszkodzeń, ich skali itp.
Odpowiadając na dalsze pytania:
1) Liczenie tego wskaźnika codziennie chyba jest drobną nadgorliwością, oczywiście można ewidencjonować konieczne dane dzień po dniu, natomiast raportowanie wskaźnika może następować w cyklach tygodniowych lub miesięcznych. Jeśli chcemy określić taki wskaźnik na początku miesiąca "n" za miesiąc "n-1" (poprzedni), to warto wziąć pod uwagę wartość uszkodzonego towaru jako sumę uszkodzeń zanotowanych w całym miesiącu i odnieść do wartości średniego zapasu magazynowego w tym miesiącu (średnia ze stanów na koniec każdego dnia).
2) Co do założenia docelowego, oczekiwanego poziomu tego wskaźnika - to zależy od firmy - skali jej działalności i specyfiki. Proponuję zacząć mierzyć wskaźnik cyklicznie, tydzień po tygodniu - raporty wielkości wskaźnika w firmie obrazujące trendy zmian z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc będą dobrą podstawą do dokonania oceny zjawiska i wyznaczenia akceptowalnego na poziomie firmy poziomu tego wskaźnika. W moim odczuciu wskaźnik uszkodzeń wyrażony ilościowo nie powinien przekraczać 1%, co do wartości - to już zależy od strategii firmy i specyfiki biznesu.

Pozdrawiam
Marta Cudziło
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): xxGrobelxx

% uszkodzeń w magazynie. Opracowanie wskaźnika 5 lata 7 miesiąc temu #9262

  • xxGrobelxx
  • xxGrobelxx Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Oklaski: 0
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z tymi procentami rzeczywiście się pośpieszyłem - przepraszam najmocniej.
Właśnie czegoś takiego szukałem w swojej głowie :)
Pani uwagi mnie wręcz zmobilizowały, i co najważniejsze ukierunkowały.

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Pozdrawiam!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.118 s.