logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

WYDAWCA            PARTNER PORTALU

A+ A A-
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Preferencyjne pochodzenie produktu

Preferencyjne pochodzenie produktu 5 miesiąc 2 dni temu #9317

Mój klient zamawia u mnie płyty PCB kilka razy w roku i wezwał mnie do przedstawienia deklaracji o preferencyjnym pochodzeniu produktu. Ja zamawiam płyty z Chin i po opłaceniu cła, tylko je przepakowuje w Polsce i sprzedaję klientowi.
Moje pytania: czy muszę wypełnić deklarację? Czy powinienem wypełnić deklarację o niepreferencyjnym pochodzeniu produktu? Czy muszę dołączyć inne dokumenty do deklaracji, np. świadectwo pochodzenia produktu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Preferencyjne pochodzenie produktu 4 miesiąc 3 tygodni temu #9321

• Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 164
  • Oklaski: 144
Witam,

1. Bardzo istotne jest ustalenie czy na pewno chodzi o deklarację o preferencyjnym pochodzeniu produktu, czy też o deklarację dostawcy. Jeżeli dochodzi do sprzedaży w UE lub w kraju, to zachodzi możliwość, aby nabywca domagał się od sprzedawcy deklaracji dostawy, a dopiero w jego ramach określenia pochodzenia (preferencyjne, niepreferencyjne).
2. Deklaracja dostawy jest istotna dla nabywcy, gdy ten zamierza dalej odsprzedać towar przeznaczony do wywozu za granicę.
3. Towary sprowadzone z Chin, zawsze są niepochodzące (nie mogą być preferencyjnie traktowane), gdyż UE nie podpisała umów o wolnym handlu z Chinami.
4. Jest jednak sens wystawienia deklaracji dostawcy na towary o niepreferencyjnym pochodzeniu, gdy towar z Chin będzie dalej przetwarzany, w wyniku czego może zmienić to pochodzenie (z chińskiego na unijne). Wówczas dla ustalenia czy przetworzenie było uzasadnione i ekonomicznie dominujące oraz czy zostały zrealizowane reguły pochodzenia dla produktów przetwarzanych, sprzedawca wystawia deklarację dostawy wskazując w niej niepreferencyjne pochodzenie zbywanych towarów. Udział tych towarów w końcowym produkcie będzie decydował o tym, czy kupujący będzie mógł na ten produkt wystawić dokument o jego preferencyjnym pochodzeniu (EUR-1, deklaracje o pochodzeniu, oświadczenie eksportera).
5. W przypadku niepreferencyjnych towarów dołączanie innych dokumentów do deklaracji dostawcy nie ma większego znaczenia. Towar niezależnie od ścieżki zakupu i towarzyszących dokumentów nadal będzie miał niepreferencyjne pochodzenie. Dokumenty te mają sens gdybyśmy deklarowali preferencyjne pochodzenie, chociaż zgodnie z przepisami prawa, dołączanie jakichkolwiek dokumentów do deklaracji dostawcy nie jest obowiązkowe. Dokumenty te mogą się liczyć, gdyby urząd celno-skarbowy chciał weryfikować poprawność wystawionej deklaracji dostawcy.

Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Specjalista w Dziale Elektronicznej Gospodarki
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.124 s.

Z ostatniej chwili

• 1
  • 2
  • 3

Firma Przyjazna Klientowi 2018

Firma Przyjazna Klientowi 2018

Niezależne badanie, w którym wziął udział GLS Poland, pokazuje,jakie oczekiwania wobec firm kurierskich mają dziś...

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do...

Panattoni Europe dołącza do drużyny Łukasza Piszczka

Panattoni Europe dołącza do drużyny Łukasza Piszczka

Panattoni Europe wspiera chwalebną ofensywę Łukasza Piszczka oraz jego Fundacji, której celem jest rozbudowa piłkarskiej...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

Statystyki forum

• Łącznie użytkowników: 15.01k
  • Najnowszy użytkownik: piotrek2b
  • Łącznie postów: 8332
  • Łącznie wątków: 3145
  • Łącznie Sekcji: 2
  • Łącznie Kategorii: 12
  • Otwartych Dzisiaj: 0
  • Otwartych Wczoraj: 1
  • Odpowiedzi Dzisiaj: 0