Zaloguj się

Port Gdańsk i Port Lotniczy Gdańsk wspólnie dla Portu Centralnego

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

6 grudnia br. przedstawiciele zarządów Portu Gdańsk i Portu Lotniczego Gdańsk podpisali list intencyjny dotyczący współpracy i wspierania budowy i efektywnego wykorzystania Portu Centralnego.

List intencyjny został podpisany w części terminalu pasażerskiego T2 Portu Lotniczego w Gdańsku przez: Łukasza Greinke, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk; Sławomira Michalewskiego, wiceprezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. finansowych oraz Tomasza Kloskowskiego, prezesa Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.
Idea nawiązania współpracy powstała wraz z opracowaniem przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk koncepcji budowy Portu Centralnego, który w swoich założeniach uwzględnia m.in. powstanie terminalu dla statków pasażerskich. Zintegrowanie inwestycja morskiej i nowoczesnej infrastruktury portu lotniczego może stać się szansą na stworzenie w Gdańsku miejsca wymiany pasażerów i załóg. Oba porty chcą, by w Gdańsku rozpoczynały się i kończyły wycieczki statkami pasażerskimi po Morzu Bałtyckim.
Lokalizacja planowanego terminalu pasażerskiego w porcie w Gdańsku pozwoli na szybką komunikację z najbardziej atrakcyjnymi turystycznie punktami w Gdańsku i na całym Pomorzu. Dzięki już istniejącej oraz planowanej infrastrukturze drogowej i kolejowej Gdańsk jest idealną bazą wypadową do atrakcji zlokalizowanych również w innych miastach, takich jak Toruń czy Warszawa. Współpraca pomiędzy portami zakłada udogodnienia w ruchu pasażerskim pomiędzy portem a lotniskiem w zakresie dokonywanych odpraw.

- Nowy terminal pasażerski umożliwi zawijanie największym wycieczkowcom na świecie do Gdańska, który obecnie ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury nie może przyjmować tak dużych jednostek. Naszym celem jest, aby statki pasażerskie zatrzymywały się w Gdańsku na dłużej niż tylko kilka godzin. Rozwiązanie, którego dotyczy dzisiejsze porozumienie, popularne jest w wielu europejskich portach, na przykład w Kopenhadze czy Sztokholmie - mówił Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

- Bardzo liczymy, że rozwój Portu Centralnego przyczyni się do rozwoju całego regionu. Mamy nadzieję na ożywienie gospodarcze, ale także na zwiększoną liczbę turystów, którzy postanowią przypłynąć do naszego kraju na pokładach statków wycieczkowych. Turyści ci, a także załogi statków, to potencjalni klienci naszego lotniska, którzy będą z niego korzystać, planując swoje podróże - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.

Bliskość infrastruktury stoczniowej, pozwalającej na dokonywanie drobnych napraw i przeglądów oraz zaplecze logistyczne zaopatrujące jednostki w różne produkty będzie dodatkowym atutem dla operatorów cruisowych.

O innej współpracy Portu Gdańsk czytaj także:
- Port Ningbo-Zhoushan w Porcie Gdańsk

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 styczeń 2020 13:55
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe