Zaloguj się

Ambitny plan - 200 przystanków kolejowych w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada program 200 przystanków kolejowych, który obejmuje m.in. budowę 104 nowych obiektów i odbudowę 14. Inwestycja pochłonie około 1 mld zł i będzie zrealizowana w ciągu 5 lat. Nowe przystanki ułatwią pasażerom korzystanie z transportu kolejowego i wypełnią luki komunikacyjne.

Dziś wiele regionów jest wykluczonych komunikacyjnie. Program 200 przystanków ma to zmienić. Dzięki nowej infrastrukturze podróż pociągiem stanie się powszechniejsza i bardziej dostępna. Realizacja inwestycji będzie warunkowana deklaracją regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Co ważne, udział w postępowaniu przetargowym, program umożliwia również niedużym polskim firmom budowlanym. Inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz receptą na wyjście z kryzysu. Jest to więc doskonała okazja do działań w procesie odmrażania polskiej gospodarki.

- Za kwotę 1 mld zł zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Jest to kolejna odsłona walki naszego rządu z wykluczeniem komunikacyjnym - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Budujemy setki kilometrów dróg lokalnych, 100 obwodnic, dofinansowujemy przewozy autobusowe, modernizujemy prawie 9 tys. km torów, a do ponad 20 miejscowości wróci kolej pasażerska dzięki Programowi Kolej Plus - dodał minister A. Adamczyk.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O inwestycjach transportowych czytaj także:
- Światło w tunelu Zakopianki
- Powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym

Ostatnio zmieniany w piątek, 15 maj 2020 19:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe