Zaloguj się

PARP przeznacza 2 mln zł na rozwój cyfryzacji

PARP przeznacza 2 mln zł na rozwój cyfryzacji Fot. Pixabay

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs "100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie". Firmy zainteresowane udziałem w konkursie mogą składać wnioski do końca czerwca 2020 r. Regulamin przewiduje 100 nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł.

Epidemia koronawirusa zmusiła wiele firm do sięgnięcia po technologie wykorzystywane podczas pracy zdalnej lub do automatyzacji produkcji. Wiele z nich przekonało się, że technologie bywają niezbędne i mają wpływ na rozwój i konkurencyjność.

- Z punktu widzenia wielu branż ważne jest to, że w krótkim czasie podniosły się kompetencje cyfrowe klientów. Zaczęli oni korzystać z narzędzi, które wcześniej dla wielu z nich wydawały się niedostępne lub niepotrzebne. Tym samym rynek naturalnie się pogłębił. Jeśli biznes zechce teraz wykorzystywać cyfrowe narzędzia dla nawiązania czy utrzymania relacji z klientem, to "po drugiej stronie" znajdzie przygotowanego partnera - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Szersze stosowanie rozwiązań cyfrowych jest kierunkiem, w którym trzeba zdecydowanie zmierzać. W związku z ciągle zmieniającą się sytuacją musimy być stale gotowi do funkcjonowania w niestandardowych warunkach.

Celem konkursu "100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie" jest propagowanie cyfryzacji w przedsiębiorstwach. W konkursie zostaną wyłonione i upowszechnione ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które zwiększają poziom cyfryzacji w firmach.

- Od kilku lat polska gospodarka podlegała stopniowej cyfryzacji. Już przed epidemią koronawirusa zakładaliśmy, że do 2025 roku ponad 12 proc. PKB Polski będzie pochodziło z usług cyfrowych. Epidemia, z którą od kilku miesięcy się mierzymy, z pewnością tylko przyspieszy ten proces w usługach i sprzedaży, wpłynie też na zmiany w handlu i transporcie. W najbliższej przyszłości na popularności zyska również model pracy zdalnej. Jestem przekonana, że zadziała tu pozytywny efekt kuli śnieżnej. Skorzystają na nim polskie firmy, a w konsekwencji cała nasza gospodarka - mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przedstawić innowacyjny projekt dotyczący cyfryzacji firmy, który będzie wpisywać się w co najmniej jeden z poniższych obszarów:
• automatyzacja procesów w firmie,
• praca zdalna,
• wykorzystywanie rozwiązań chmurowych,
• wykorzystanie sztucznej inteligencji,
• cyberbezpieczeństwo,
• e-commerce (handel prowadzony za pośrednictwem Internetu),
• obsługa klienta przez Internet,
• zarządzanie zasobami firmy z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych,
• analityka biznesowa (business intelligence, w tym wykorzystanie dużych zbiorów danych/big data),
• marketing internetowy,
• wykorzystanie technologii mobilnych.

W programie rozpatrywane będą wyłącznie projekty zrealizowane lub rozpoczęte nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku albo są planowane do wdrożenia maksymalnie 6 miesięcy od dnia aplikacji.

- Już w tej chwili wielu przedsiębiorców wprowadza rozwiązania dotyczące Internetu Rzeczy. Po okresie zmagań z pandemią koronawirusa rozwój w dziedzinie cyfryzacji bez wątpienia przyspieszy, bo jak widać, jest to inwestycja w przyszłość. Cyfryzacja będzie też jednym z priorytetów w nowym budżecie UE. Zasada jest prosta - im więcej nasze firmy będą inwestować w nowe technologie, tym nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna - podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

- Liczymy, że obok wsparcia firm środkami unijnymi, konkurs będzie również sprzyjał upowszechnieniu rozwiązań i dobrych praktyk usprawniających ich działalność, tak aby w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych mogły stawić czoła nowym wyzwaniom, włączając w to trendy technologiczne, społeczne, a także nieprzewidywane sytuacje jak pandemia COVID-19 - mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Laureatów konkursu poznamy we wrześniu 2020 roku. Po zakończeniu projektów realizowanych przez zwycięzców PARP opublikuje zbiór dobrych praktyk zaczerpniętych z projektów nagrodzonych w konkursie.
Patronami konkursu są Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Więcej o konkursie

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

O cyfryzacji czytaj także:
Dobre perspektywy dla polskiego transportu pod warunkiem stopniowej cyfryzacji
- Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 czerwiec 2020 11:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe