Zaloguj się

Nowe międzynarodowe połączenia Connect Operator

Nowe międzynarodowe połączenia Connect Operator Fot. PKP CARGO

Z Gdańska i Małaszewicz ruszyły nowe pociągi operatorskie do Włoch. Pierwsze stałe połączenie to trasy Gdańsk - Gliwice - Piacenza oraz Małaszewicze/Brześć - Gliwice - Piacenza i Małaszewicze/Brześć - Gliwice - Gdańsk, ale stopniowo sieć pociągów operatorskich będzie się rozszerzać.

Pociągi uruchomiła spółka zależna PKP CARGO SA - PKP CARGO CONNECT - w ramach produktu CONNECT OPERATOR. Obie relacje są obsługiwane obecnie trzy razy w tygodniu o stałych porach. Wybór Gdańska i Małaszewicz podyktował rynek. Gdańsk jest największym portem kontenerowym nad Morzem Bałtyckim, a Małaszewicze głównym miejscem przeładunku pociągów poruszających się Nowym Jedwabnym Szlakiem między Chinami a Unią Europejską. Pociągi operatorskie są dostępne dla wszystkich klientów. Realizacja zlecenia przewozu ładunków odbywa się z dnia na dzień. Operator w ramach usługi oferuje również transport kontenerów ciężarówkami z terminala kolejowego do odbiorców ładunków.

- To jest właśnie główna idea i atut pociągów operatorskich: one mają stały dzień i godzinę odjazdu ze stacji początkowej i przyjazdu do punktu docelowego. Klienci wiedzą więc, że jak nadadzą ładunek, to on o tej właśnie godzinie odjedzie i przyjedzie - mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO SA.

Rozszerzenie sieci pociągów operatorskich planowane jest w ciągu kilku miesięcy. Będą to połączenia między portami w Gdańsku i Gdyni a terminalami PKP CARGO CONNECT w Warszawie i Poznaniu. Składy będą też kierowane do innych terminali Grupy PKP CARGO zlokalizowanych w Polsce i za granicą. Operator bierze pod uwagę także współpracę z terminalami należącymi do zewnętrznych podmiotów. Planowany jest również wzrost częstotliwości kursów pociągów operatorskich.

- Rozwijanie tej usługi to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, bo wiele firm chce korzystać z kolei, ale oczekują od nas lepszej oferty rynkowej i my im ją dajemy - podkreśla Czesław Warsewicz. - Pociągi operatorskie podnoszą więc atrakcyjność kolei jako środka transportu towarów.

Czas pokonania trasy między Gdańskiem a Warszawą lub Poznaniem wynosi 8 godzin, a z Gdańska do Gliwic 10 godzin. Spółka zaznacza jednak, że czas przejazdu jej składów może jeszcze się skrócić. Trasa z Gdańska do Piacenzy lub z Małaszewicz do Piacenzy będzie pokonywana nawet w trzy dni, czyli znacznie krócej niż konwencjonalnymi pociągami.
Usługa CONNECT OPERATOR jest przykładem realizowania strategii rozwoju całej Grupy, a więc działań w kierunku rozwoju połączeń intermodalnych i transformacji PKP CARGO z przewoźnika kolejowego w operatora logistycznego. Transport intermodalny realizowany przez Grupę stanowi ponad 15 proc. pracy przewozowej, czyli ponad dwa razy więcej niż 4-5 lat temu.

- Gospodarka na świecie i w Polsce się zmienia, idzie w kierunku jeszcze większej konteneryzacji. Kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa może ten proces najwyżej nieco spowolnić, ale nie zatrzymać - twierdzi Czesław Warsewicz. - Jesteśmy również zainteresowani uruchomieniem w najbliższym czasie stałego połączenia z Chinami w celu wsparcia eksportu polskiej żywności. Widzimy bowiem duże zainteresowanie taką usługą ze strony polskich producentów.

Źródło: PKP CARGO

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Ze Swarzędza ruszył kolejny pociąg intermodalny
- Pierwszy transport naczep pociągiem na trasie Niemcy - Polska - Litwa
- Nowe połączenie kolejowe Rohlig Suus Logistics - z Chin do Polski

Ostatnio zmieniany w wtorek, 09 czerwiec 2020 11:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe