Zaloguj się

Pociąg PCC Intermodal do Brześcia kursuje częściej

Pociąg PCC Intermodal do Brześcia kursuje częściej Fot. PCC Intermodal

Zapotrzebowanie na połączenia intermodalne z Białorusią jest tak duże, że operator PCC Intermodal zdecydował się na zwiększenie ilości kursów pociągów z dwóch do trzech tygodniowo z/do Brześcia i docelowo wprowadzi na tej linii codzienne serwisy.

PCC Intermodal rozpoczął regularne przewozy ze wschodu i na wschód w 2011 roku. Na początku transporty były prowadzone przez terminale w Małaszewiczach, później operator zaczął realizować przeładunki w terminalu w Brześciu. Regularne połączenia przez Brześć zostały uruchomione w 2014 roku. Najpierw kursował jeden pociąg w tygodniu, potem dwa, a teraz możliwe są aż trzy połączenia.
Od dziesięciu lat Brześć jest bezpośrednio skomunikowany z Kutnem, skąd ładunki mogą dalej przemieszczać się intermodalnie w dowolny region Polski, Holandii, Niemiec, Belgii czy innych państw Europy. We współpracy ze wschodnimi partnerami PCC Intermodal oferuje dodatkowo również połączenia z Brześcia dalej na wschód, m.in.: na Ukrainę, do Mongolii, Turkmenistanu, Rosji, Korei, Japonii czy Chin. Połączenia z Dalekim Wschodem wykazują w ostatnim czasie największy przyrost wolumenu. Rok temu spółka przeprowadziła testy i od tamtej pory połączenie multimodalne z Japonią i Koreą, obsługiwane wspólnie z rosyjskim partnerem, wpisało się do regularnych rozkładów operatora, który na potrzeby tej usługi połączył Władywostok trasą transsyberyjską przez Brześć z Europą. Połączenie to zyskało duże zainteresowanie ze względu na bardzo atrakcyjne stawki, krótki transit time oraz doskonałą jakość usługi. Operatorzy rozwiązania multimodalnego, zarówno PCC Intermodal jak i Fesco to doświadczone firmy, które na tej nitce dają klientom pełne wsparcie dokumentacyjno-operacyjne.
PCC Intermodal istnieje na rynku już od 15 lat. Uruchamia rocznie ponad 5000 pociągów intermodalnych w ramach swojej regularnej siatki połączeń, oferując przewóz kontenerów do drzwi klienta. Zarządza czterema terminalami: w Kutnie, w Brzegu Dolnym, w Gliwicach i we Frankfurcie nad Odrą. Posiada również depo kontenerowe w Kolbuszowej.

Źródło: PCC Intermodal

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Przewozy intermodalne w II kwartale 2020 roku
- DB Cargo Polska i A.P. Moller - Maersk łączą polskie porty z południem kraju
- Rynek transportu kolejowego w Polsce w 2019 r.

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 wrzesień 2020 16:35
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe