Zaloguj się

Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych

Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych Fot. Pixabay

Dane PSPA wskazują, że pod koniec września br. po polskich drogach jeździło już 14,8 tys. elektrycznych samochodów osobowych. Ponad połowa z nich to pojazdy w pełni elektryczne. Sporo elektryków zasila floty przedsiębiorstw. Celem badania jest sprawdzenie kosztów użytkowania pojazdów elektrycznych w biznesie. Testy obejmą modele z różnych segmentów i użytkowane przez firmy z różnych branż. Przez pierwsze trzy miesiące będą przeprowadzane w branży kurierskiej.

- Samochody elektryczne to przyszłość logistyki - nie tylko miejskiej, ale od miast warto zacząć, bo już dziś żyje w nich ponad połowa ludności świata, cierpiąc z powodu czynników takich jak nadmierny hałas czy smog. Na to nakłada się duże zagęszczenie pojazdów na kilometr kwadratowy. Przewagą samochodów o napędzie elektrycznym jest to, że są w zasadzie bezgłośne, więc mogą zredukować miejski hałas i zwiększyć komfort pracy kurierów, który jest ważny podczas długotrwałego prowadzenia pojazdu - mówi Bartłomiej Wnęk, dyrektor ds. operacyjnych w DHL Parcel.

Zamiana aut na elektryczne to główny cel firmy ujęty w strategii "Zero emisji 2050", zakładającej całkowitą redukcję emisji CO2 do atmosfery w ciągu kolejnych trzech dekad. Auta elektryczne przynoszą jednak nie tylko ekologiczne korzyści.

- Wdrożenie pojazdów elektrycznych pozwala zarówno zminimalizować emisję CO2, jak i zredukować koszty oraz uniezależnić się od wahań cen na rynku paliw - dodaje Bartłomiej Wnęk.

- Ich kierowcy mogą korzystać z przywilejów, takich jak: jazda po buspasach, darmowe parkowanie w centrach miast czy nieograniczony wjazd do stref czystego transportu. To udogodnienia ważne zwłaszcza dla firm realizujących dostawy ostatniej mili w obszarach zurbanizowanych. Zeroemisyjne środki transportu pozytywnie wpływają też na wizerunek firmy jako podmiotu uwzględniającego kwestie ochrony środowiska w swojej działalności. I co najważniejsze: włączenie samochodów elektrycznych do floty może przynieść realne korzyści finansowe. Stąd mamy już w Polsce liczne przedsiębiorstwa z branży TSL, które wdrożyły do swoich flot samochody dostawcze z napędem elektrycznym, czego przykładem jest właśnie DHL - mówi Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Branża kurierska wykorzystuje transport drogowy w bardzo dużym stopniu, dlatego została poddana badaniom PSPA "ELAB - Miasto Czystego Transportu", które ruszyły w październiku. Zadaniem projektu jest porównanie kosztów posiadania elektryków i ich tradycyjnych odpowiedników. Badania uwzględniają m.in. korzyści wynikające z programów dofinansowania uruchomionych przez NFOŚIGW. Zaangażowało się w nie 15 firm i organizacji, m.in. Renault Polska.

- To będzie największe badanie porównawcze TCO pojazdów zeroemisyjnych i konwencjonalnych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach trwającego 18 tygodni projektu wykonamy łącznie 20 tys. różnych pomiarów. Testowane pojazdy po trzech tygodniach badania przejechały już około 6 tys. km, przy czym koszty eksploatacji EV okazały się jak do tej pory ponad czterokrotnie niższe niż ich spalinowych odpowiedników - mówi Maciej Mazur. - Badanie pozwoli ustalić potencjał elektryfikacji flot polskich firm i jednostek samorządu terytorialnego, a przy tym określić, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby inwestycja w pojazdy elektryczne była uzasadniona ekonomicznie.

"Barometr Flotowy 2020" opracowany przez Arval Mobility Observatory pokazuje, że już w tej chwili 30 proc. polskich firm wykorzystuje alternatywne technologie napędu (elektryki, hybrydy, LPG). Na razie tylko 3 proc. już wprowadziło do swojej floty samochody elektryczne.

- Przed podjęciem decyzji o wymianie floty przedsiębiorstwa powinny brać pod uwagę nie tyle samą cenę zakupu, ile całkowite koszty posiadania (TCO) samochodów, na które składają się również takie czynniki jak np. odpisy amortyzacyjne, ewentualne dopłaty, koszty ubezpieczenia, paliwa i serwisu czy też opłaty drogowe i parkingowe. Dopiero suma tych wszystkich elementów pozwala określić opłacalność inwestycji w dany pojazd - wskazuje Maciej Mazur.

Wyniki badań będą znane w I kwartale 2021 roku.

Źródło: Newseria

O elektromobilności czytaj także:
- SPAR testuje elektryczne auta dostawcze
- CityLogin - ekologiczna logistyka miejska FM Logistic
- InPost inwestuje we flotę elektryków

 

O elektromobilności i transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 listopad 2020 19:34
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe