Zaloguj się

MagRail – lewitująca kolej na tradycyjnych szynach

Polska firma Nevomo ogłosiła stworzenie nowej technologii lewitacji pociągów. Technologia ta pozwoli docelowo zrewolucjonizować systemy kolejowe, przez umożliwienie lewitacji pociągów nad tradycyjnymi torami.

Najnowsza technologia została zaprezentowana 5 września 2023 przez polską firmę Novomo w Brukseli. Technologia MagRail, która może wykorzystywać tradycyjne tory ma istotna przewagę nad technologią Maglev, która wymaga indywidualnych, specjalnych linii. W rzeczywistości wystarczy w niewielkim stopniu zmodernizować istniejące linie kolejowe, które nie stracą możliwości poruszania się po nich tradycyjnych składów. Koszt modernizacji jest kilkukrotnie niższy, niż budowa nowych linii magnetycznych.

Dotychczas przeprowadzone testy w Nowej Sarzynie prze firmę Nevomo, na 720 metrowym torze testowym, lewitujące pojazdy  osiągały prędkość 135 km/h. Testy te potwierdziły praktyczną skuteczność lewitacji oraz udowodniły, że pojazdy mogą poruszać się w ten sposób stabilnie po torach, zwłaszcza, że docelowo nie będzie on potrzebował tradycyjnej lokomotywy

Ostateczne testy zostały przeprowadzone na torze, podczas których testowy pojazd rozwinął prędkość 80 km/h, oraz osiągając wysokość 20 mm lewitacji nad szynami. Wykorzystując ta technologię,  pociągi mają osiągać prędkość nawet do 550 km/h.

Zastosowanie tej technologii może mieć istotny wpływ na transport towarowy, jak i pasażerski. Pozwoli ona na bardziej ekonomiczne i ekologiczne podejście do kwestii transportu. Może także istotnie wpłynąć na rozwój kolei dużych prędkości i ograniczenie kosztów logistycznych. Ostatnie testy dowiodły, że możemy spodziewać się rewolucji na torach. Jednak kwestia komercjalizacji i modernizacji zajmie prawdopodobnie jeszcze kilka lat.

Czytaj także:
Hybrydowe Koleje Wielkopolskie
Kolejowe przewozy towarowe - ważne podsumowanie UTK
Karpacz ‘23: transport kolejowy wymaga inwestycji by wzmocnić konkurencyjność

Zaloguj się by skomentować