Zaloguj się

Autonomiczny transport Scania między centrami logistycznymi

Rozwój autonomicznych rozwiązań transportowych typu hub-to-hub przyspiesza dzięki pilotażowemu programowi Scania. Jako część Grupy TRATON, Scania zaangażuje się w nowe partnerstwo z amerykańską firmą Plus, która zintegruje swoją w pełni autonomiczną technologię SuperDrive™ poziomu 4 z pojazdami produkowanymi przez Scania i Grupę TRATON.

Wdrażany przez Scania pilotażowy program autonomicznego transportu to efekt strategii firmy, która polega na prowadzeniu testów zorientowanych na klienta. Celem testów jest zademonstrowanie technologii typu hub-to-hub oraz utworzenie skalowalnych koncepcji działań, wnoszących rzeczywistą wartość w działalność klientów firmy.  

Bezpieczniejsza, wydajniejsza i bardziej zrównoważona jazda

Scania uruchamia program w chwili, gdy wielu klientów poszukuje zaufanych, niezawodnych partnerów do opracowywania oraz wdrażania pojazdów autonomicznych w swoich organizacjach. To nowe rozwiązanie wyróżnia się możliwością dostosowania do konkretnych tras i profili transportowych klientów.

Zależy nam na opracowaniu w pełni zintegrowanych rozwiązań auto­­nomicznych. Oznacza to, że technologia powstaje w fabryce i bezpośrednio stamtąd ją wspieramy. Rozwiązania projektujemy w taki sposób, aby nasi klienci mogli nimi zarzą­dzać w ramach istniejącej infrastruktury i przepływów operacyjnych – podkreśla Peter Hafmar, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań autonomicznych.

Autonomiczne rozwiązania Scania typu hub-to-hub mają przyczynić się do zwiększenia wydajności operacyjnej klientów, obniżenia emisji spalin i poprawy bezpieczeństwa na dro­gach, jednocześnie rozwiązując problem rosnącego niedoboru kierowców na świecie.  

Dalszy rozwój programu transportu autonomicznego 

Wdrożenie i ogłoszenie programu to najnowsze działania w ramach strategii Scania dotyczącej pojazdów autonomicznych. Firma, która od 2021 testuje autonomiczne rozwiązania transportowe na szwedzkich dro­gach, w 2024 roku planuje podjąć pilotażową współpracę z klientami w innych krajach Europy. 

Rozwijając nasz autonomiczny program hub-to-hub, obejmujemy czołową pozycję w zak­resie autonomicznych rozwiązań dla klientów – dodaje Peter Hafmar. 

Samochody ciężarowe Scania wyposażone w system jazdy autonomicznej Plus na poziomie 4 poddawane są już testom na drogach publicznych w Europie (przy obecności kierowcy). Obie firmy przeprowadzą pilotażowe działania z wykorzys­taniem flot, a następnie rozpoczną produkcję seryjną i globalne wdrożenie rozwiązania na dużą skalę.  

Niezmiernie nas cieszy wybór naszej firmy na długoterminowego partnera w zakresie technologii autonomicznej. Wykorzystamy nasze szerokie doświadczenie we wdrażaniu modułowego i elastycznego oprogramowania do autonomicznej jazdy, aby przyspieszyć roz­wój wysokowydajnych autonomicznych samochodów ciężarowych. Efekt będzie taki, że bezpiecznie i łat­wo poddadzą się integracji z działalnością klientów, którzy będą mogli z nich korzystać w swoich operacjach komercyjnych na dużą skalę – mówi Shawn Kerrigan, dyrektor ds. operacyjnych i współzałożyciel Plus.

Postrzegamy technologie autonomiczne jako istotną część naszej oferty w dziedzinie bezpiecznych, wydajnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych, które mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W tym wymiarze olbrzymie wsparcie stanowi dla nas współpraca Grupy TRATON z firmą Plus – podkreśla Peter Hafmar.

Czytaj także:
Rozwój autonomicznych pojazdów, a przepisy i infrastruktura
Nie tylko WMS-y. Jak IT musi wspierać działalność centrów logistycznych
Cyberbezpieczeństwo w transporcie

Zaloguj się by skomentować