Zaloguj się

Rekrutacja w branży TSL

Branża  TSL stanowi solidny filar gospodarki napędzający handel. Jest również sektorem zatrudniającym dużą liczbę pracowników. Dynamika wzrostu stawia przed pracodawcami wiele wyzwań zarówno w obszarze rekrutacji, jak i zarządzania zasobami ludzkimi. Wymusza na nich ustalenie kierunku, w którym organizacja ma podążać i na jakich pracowników postawić. Czy dać szansę młodym, niedoświadczonym czy też skoncentrować się na obecnych już w branży?

Magdalena Szczapa, Recruitment Specialist w Dziale Rekrutacji i Projektów HR Optima Logistics Group S.A.: Tak naprawdę niewiele firm daje szansę pracownikom świeżo po studiach lub szkole średniej. Stanowiska są zajmowane od lat przez te same kadry, a zarządzający widzą większy potencjał w pracownikach z większym dorobkiem zawodowym. Młodzież jest przez to zmuszona poszukiwać pracy w branżach, gdzie o zatrudnienie jest łatwiej, jednak często nie są to stanowiska związane z ich wykształceniem lub preferowaną ścieżką kariery. Firmy z kolei tracą szansę na wprowadzenie w swoje struktury nieco świeżego spojrzenia i innowacyjnego podejścia. Duży procent poszukujących pracy stanowią osoby chcące się przebranżowić. Niestety, one także spotykają się z dość hermetycznym środowiskiem i nie są brani pod uwagę w procesach rekrutacyjnych, mimo potencjału i ogromnych chęci do pracy. Obie te grupy mogłyby skutecznie zapełnić niszę na rynku pracy, jednak organizacje nie widzą wymiernych korzyści w ich zatrudnianiu.
Kolejnym problemem jest brak szkoleń dla nowych pracowników. Firmy najczęściej nie mają odpowiedniego zaplecza, a przede wszystkim czasu, na przeszkolenie nowicjuszy.
Optima Logistics Group jest firmą, która chce zmienić panujące w branży zwyczaje i wyjść proaktywnie do kandydatów. Daje szansę nie tylko młodym, ale także tym, którzy po prostu chcą spróbować swoich sił w branży TSL. Dla nowych pracowników organizowany jest cykl szkoleniowy, prowadzony przez wewnętrznych trenerów sprzedażowych. Nowo przyjęte osoby otrzymują potężną dawkę wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, która jest niezbędna do wykonywania codziennej pracy. Oprócz tego wsparcie trenerów udzielane jest również w trakcie stażu pracy, dzięki czemu pracownicy mają poczucie opieki i nie są pozostawieni sami sobie. Firma zdaje sobie sprawę, że duże znaczenie (szczególnie dla młodych pracowników) ma atmosfera pracy, stąd też oprócz standardowych benefitów jak karta sportowa czy opieka medyczna, organizuje wycieczki zagraniczne dla najlepszych, a w trakcie roku również szereg imprez mających na celu integrację osób w firmie.
W tym miejscu warto wspomnieć o nowym programie rekrutacyjnym dla branży TSL - Głodni Życia, którego jednym z partnerów jest Optima. Firmy biorące udział w tym programie również chcą dać szansę osobom zmotywowanym, bez doświadczenia, dopiero wchodzącym na rynek pracy. Kandydaci mogą rozpocząć karierę w logistyce od stanowiska młodszego spedytora międzynarodowego bądź asystenta spedytora, gdzie mają okazję do codziennego kontaktu z klientami z całej Europy i poznają tajniki organizacji transportu od A do Z. Jeśli branża TSL okaże się dla nich tą, z którą chcą związać przyszłość, mogą przejść określoną ścieżkę kariery i w przyszłości zarządzać własnymi zespołami jako Team Leaderzy czy też Managerowie.
Możliwość rozpoczęcia pracy w branży logistycznej nie musi być powiązana z określonym wykształceniem czy też doświadczeniem. Jak się okazuje, wystarczy dużo chęci do podjęcia pracy, zaangażowanie, a zostanie to z pewnością docenione i zauważone.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 03 czerwiec 2019 09:28
Zaloguj się by skomentować