Zaloguj się

Pod jednym dachem

W Sokołowie k. Janek powstaje największy na rynku magazyn do obsługi Warszawy. Czym charakteryzuje się unikalność tego projektu? Jakie innowacyjne rozwiązania logistyczne będą zastosowane w nowym obiekcie?

Krzysztof Gąsiewski, dyrektor Oddziału Warszawa w ROHLIG SUUS Logistics: Decyzja o budowie była spowodowana przede wszystkim rosnącym popytem na usługi logistyczne w rejonie Warszawy oraz chęcią zaoferowania naszym klientom jak najbardziej innowacyjnych usług. Nowy magazyn ROHLIG SUUS Logistics zajmie ponad 48,5 tys. m kw. Będzie on największym na rynku operatorów logistycznych obiektem magazynowo-przeładunkowym do obsługi stolicy i regionu Mazowsza. W efekcie zmian, ROHLIG SUUS Logistics będzie dysponował w Sokołowie nowoczesnym centrum logistycznym, którego łączna powierzchnia magazynowa wyniesie 58 tys. m kw.
Aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest połączenie pod jednym dachem magazynu wysokiego składowania z terminalem przeładunkowym. Dzięki temu dwie różne operacje, jednocześnie łącząc i współdzieląc zasoby, mogą następować po sobie płynnie, najbardziej efektywnie i najtaniej z punktu widzenia klienta. Zazwyczaj połączenie tych dwóch funkcjonalności odbywa się w osobnych obiektach, co w rezultacie oznacza, że przygotowanie towaru i jego dostarczenie do klienta zajmuje dwie doby.
Łącząc te dwie funkcjonalności w jednej lokalizacji, sprawiamy, że proces przygotowania towaru, jego transport i dostarczenie do odbiorcy docelowego zajmie jedną dobę. Aby zoptymalizować działanie magazynu, każdy jego metr jest przeznaczony pod konkretną specyfikę działania. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwił równoczesne realizowanie dwóch różnych procesów - przeładunku (10 m wysokości) i składowania (12 m wysokości). Proces składowania to poza samą niestandardową wysokością również użycie systemu VNA. Wprowadzenie tych rozwiązań istotnie zwiększa możliwości operacyjne.
Nowy obiekt logistyczny ROHLIG SUUS Logistics zostanie wyposażony w system składowania typu VNA (Verry Narrow Aisle), zwiększający możliwości operacyjne i pojemność magazynu dwukrotnie. Jest to rozwiązanie bardzo rzadko stosowane w obiektach multiklienckich. Do takiego rodzaju składowania niezbędne jest zastosowanie dedykowanych wózków systemowych, których operatorzy przemieszczają się do poziomu pobrania bądź do poziomu odstawienia towaru razem z towarem. Wózki te mogą obsługiwać również kompletację towaru bez znaczenia, na jakiej wysokości się znajduje. Urządzenie jest wspomagane przez system nawigacji sprawiający, że wózek po wprowadzeniu lokalizacji dociera do miejsca docelowego oraz precyzyjnie pobiera lub odstawia nośnik z towarem bez konieczności znajomości topografii obiektu przez pracownika magazynu. Zgodnie z przepisami, do obsługi tego typu wózków niezbędni są operatorzy. Warto jednak zauważyć, że ich zadania w istotny sposób są wspierane przez system.
W nowym magazynie ROHLIG SUUS Logistics planujemy również wprowadzenie wielu innowacyjnych rozwiązań, które obecnie testujemy w innych obiektach firmy. Liczymy, że jednym z nich będzie system inteligentnych kart, który zastąpi powszechnie używane karty magnetyczne. Pozwoli to na efektywne monitorowanie procesów, a także znacząco zwiększy bezpieczeństwo pracowników w obiekcie. Wierzymy, że ten system będzie zaimplementowany w nowym magazynie już od samego początku.

Więcej na ten temat w czasopiśmie "Logistyka" nr 3/2019.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 17 czerwiec 2019 08:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe