Zaloguj się

Rynek KEP w Polsce

Coraz popularniejszy handel elektroniczny wymusza rozwój usług kurierskich. Jaka jest jego kondycja w Polsce?

Agata Horzela, ekspert ds. TSL, GS1 Polska

Rynek KEP w Polsce, pomimo stosunkowo niskiej wartości 2,5% w stosunku do całości rynku europejskiego, przeżywa w dalszym ciągu prawdziwy "boom", a jego tempo wzrostu waha się na poziomie około 15% średniorocznie.
Tak olbrzymi wzrost polskiego rynku KEP spowodowany jest nieustannie rosnącym wartościowo i wolumenowo rynkiem e-commerce, który w 2019 r. osiągnął w Polsce ponad 50 mld zł. Polacy coraz chętniej kupują przez internet, stawiając tym samym na komfort zakupu, duży wybór towaru, lepszą cenę i elastyczność dostaw. Te ostatnie ściśle związane są z działalnością firm kurierskich, które muszą radzić sobie z obsługą logistyczną coraz to większej ilości przesyłek z jednej strony oraz rosnącym oczekiwaniom klientów z drugiej. Taka sytuacja prowadzi do konieczności wdrażania przez operatorów KEP różnego rodzaju innowacji, związanych chociażby z kwestią optymalizacji dostaw czy obsługą logistyczną magazynu. Testowane są także różne nowinki technologiczne, jak: wykorzystanie dronów, robotów, nowoczesnych technik kompletacji czy technologii RFID.
Poza trendami technologicznymi operatorzy coraz częściej oferują swoim klientom elastyczne metody nadań i odbioru towaru. Poza znanymi już paczkomatami czy punktami PUDO (punkty odbioru i nadań przesyłek, np. sklepy Żabka, stacje Orlen) testowane są inne rozwiązania, jak.: możliwość pozostawienia paczki w samochodzie klienta, jego garażu czy dostarczenia jej do indywidualnych punktów zlokalizowanych w miejscu zamieszkania odbiorcy. Coraz częściej oddziały kurierskie, poza swoją podstawową działalnością, świadczą dodatkowe usługi, np. możliwość otwarcia i przymierzenia towaru na miejscu.
Niestety, pomimo sporej inwestycji w różnorodne technologie, cały czas pozostaje wiele wyzwań, z którymi firmy nie do końca są w stanie sobie poradzić. Od tych bardzo podstawowych, jak braki kadrowe (kierowcy/kurierzy), poprzez trudności związane ze skutecznym systemem śledzenia paczek, aż po obsługę problematycznych przesyłek zagranicznych.
Dodatkowo firmy kurierskie ciągle zmagają się z podstawowymi problemami, jakimi są właściwa identyfikacja przesyłek czy efektywna komunikacja w łańcuchu dostaw, w szczególności w kontekście przesyłek transgranicznych. Wykorzystywanie niestandardowych systemów identyfikacji powoduje stosowanie różnych etykiet paczkowych nawet w obrębie tej samej firmy, a tym samym przerwanie procesu monitorowania przesyłki. Te i inne wyzwania oraz sposoby ich zapobiegania znajdziecie Państwo w najnowszym raporcie "Rynek KEP w Polsce. W obliczu trendów i nowych wyzwań" wydanym przez organizację GS1 Polska. Zapraszam do lektury.

O usługach kurierskich czytaj także:
- Branża kurierska rośnie trzykrotnie szybciej niż PKB Polski

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 marzec 2020 10:43
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe