Zaloguj się

Nowoczesny magazyn dla branży farmaceutycznej

Nowe centrum logistyczne dla branży farmaceutycznej, które powstaje w okolicach Mediolanu, będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Jakie wymagania musi spełniać magazyn w zakresie warunków przechowywania, kontroli jakości i specyficznych operacji logistycznych, charakterystycznych dla produktów farmaceutycznych? Komentuje Richard Cawston, President Europe GXO.

justyna swiebodaGXO otwiera najbardziej nowoczesne centrum logistyczne dla branży farmaceutycznej zlokalizowane w Caleppio di Settala w okolicy Mediolanu. Magazyn liczący 20 tys. m2 będzie wyposażony w zautomatyzowany system do sprawnej i precyzyjnej kompletacji oraz innowacyjne urządzenia do składowania, takie jak wąskoalejkowe konstrukcje regałów paletowych obsługiwane przez wózki VNA, prowadzone nawigacją indukcyjną i z półautomatycznym pozycjonowaniem. Zaawansowane systemy ochrony środowiska w magazynie obejmują oświetlenie LED, panele słoneczne i pompy ciepła stosowane również w urządzeniach chłodniczych. Natomiast sam budynek zostanie dokładnie zaizolowany w celu zmniejszenia dyspersji temperatury i obniżenia zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla.
Przemysł farmaceutyczny wymaga specyficznych warunków przechowywania, a cały magazyn musi być utrzymywany w kontrolowanej temperaturze, której zakresy zależy od różnych potrzeb związanych z konkretnymi produktami i operacjami logistycznymi. Obiekt musi także spełniać rygorystyczne standardy kontroli jakości towarów przychodzących, normy dotyczące pakowania i etykietowania, procedury zarządzania zwrotami, zarządzanie kwarantanną farmaceutyczną i zarządzanie lekami na receptę.
Włoskie centrum logistyczne będzie w stanie spełnić te wymagania dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, takim jak chłodnia wyposażona w specjalną komorę chłodniczą do utrzymywania odpowiedniej temperatury we wszystkich fazach operacji, kabina do pobierania próbek z systemem oczyszczaniem powietrza DownCross, zarządzanie systemem za pomocą fal radiowych oraz stworzenie specjalnych klatek do zarządzania lekami na receptę.
Zarówno planowanie zapasów jak i zarządzanie zwrotami to bardzo delikatne procesy w logistyce farmaceutycznej, które obejmują cały łańcuch dostaw. Począwszy od zamówienia przesłanego przez klienta z podaniem ilości i kodu partii, poprzez organizację odbioru, transport do magazynu, weryfikację przyjęcia, aż do umieszczenia w określonym miejscu, gdzie produkt jest przekazany do kontroli jakości przez klienta, który musi ocenić, czy produkt zostanie przyjęty z powrotem do sprzedaży czy zutylizowany.Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 13 czerwiec 2022 11:01
Zaloguj się by skomentować