logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Budowa terminalu kontenerowego w Porcie Gdańskim wkracza w decydującą fazę realizacyjną. Jest to możliwe dzięki sfinalizowaniu w ostatnich dniach rozmów związanych z finansowaniem inwestycji. Terminal kontenerowy w Gdańsku finansowany będzie przez Macquarie Bank (Australia) oraz DVB Bank AG (Niemcy). Generalnym wykonawcą jest niemiecki koncern budowlany Hochtief.

- Sfinalizowanie rozmów - podkreśla Andrzej Kasprzak prezes ZMPG SA - w praktyce oznacza przystąpienie przez inwestora do prac budowlanych związanych z realizacją największej w Polsce inwestycji w gospodarce morskiej. Terminal kontenerowy o takich parametrach jak ten realizowany w Porcie Gdańsk jest gospodarce polskiej niezwykle potrzebny. Na świecie transportem morskim przewozi się rocznie 350 mln kontenerów, a wpływy z przeładunków kontenerowych w obecnym dziesięcioleciu wzrastały średnio 10% rocznie. Przypomnijmy: w 2004 r. w Porcie Gdynia przeładowanych zostało 377 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych), a w Porcie Gdańsk - ponad 41 tys. TEU. Dynamika wzrostu obrotów jest znacząca, a możliwości związane ze zwiększeniem udziału w światowych przewozach - ogromne. Stąd trudna do przecenienia rola realizowanej inwestycji w Porcie Gdańskim. Terminal kontenerowy o docelowej zdolności przeładunkowej 1 mln TEU odpowiada zarówno na aktualne jak i przyszłe potrzeby rynkowe związane z funkcją Portu Gdańsk w Transeuropejskim Korytarzu Transportowym Północ - Południe nr VI.

Terminal DCT zostanie zlokalizowany na sztucznie usypanym pirsie o długości 710 m i szerokości 315 m. Jego powierzchnia wyniesie 32 ha. Piasek, z którego powstanie pirs pochodzić będzie z prac pogłębiarskich. Od strony zachodniej pirsu będzie znajdowało się nabrzeże przeładunkowe mające 40 m szerokości z dwoma stanowiskami dla kontenerowców. Pierwszy odcinek nabrzeża będzie miał długość 385 m, a głębokość przy nim ma wynosić 16,5 m. Przy drugim odcinku o długości 295 m głębokość osiągnie 13,5 m. Od strony wschodniej i zachodniej pirs będzie zabezpieczony falochronem brzegowym narzutowym z bloków żelbetonowych. Na górnej warstwie pirsu położona zostanie powierzchnia żelbetonowa. Pod nabrzeżem grunt będzie wzmocniony palami stalowymi stanowiącymi fundamenty torów czterech suwnic nabrzeżowych o wysięgu 50 m do przeładunku kontenerów ze statków. Na płycie pirsu znajdować się będzie plac składowy kontenerów obsługiwany przez samojezdne, kołowe suwnice placowe. Oprócz dwóch stanowisk dla kontenerowców, prostopadle do pirsu, zbudowane będzie stanowisko z pochylnią i rampą do obsługi statków ro-ro. Poza pirsem powstaną place składowe do magazynowania pustych kontenerów, czterotorowa bocznica kolejowa, droga dojazdowa z węzłem drogowym i placem manewrowym dla samochodów.

Zakładana zdolność przeładunkowa w pierwszym etapie wyniesie 500 tys. TEU. Będzie to zatem największy Polsce głębokowodny terminal kontenerowy. Koszt budowy to 190 mln EUR, a docelowa zdolność przeładunkowa - 1 mln TEU. Jak się przewiduje, pierwszy kontenerowiec zawinie do terminalu już w 2006 roku. Zakończenie budowy pierwszego etapu planowane jest na ok. 20 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.
Na zapleczu terminalu przewidywana jest budowa nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego. W pierwszych dniach stycznia 2005 roku sygnatariusze listu intencyjnego: brytyjski inwestor DCT Gdańsk SA, Gmina Gdańsk oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA wyrazili wolę utworzenia na niemal 140 hektarach centrum logistyczno-dystrybucyjnego. To szansa dla dziesiątków firm, które zajmą się obsługą kontenerów, towarów przewożonych w kontenerach, ich uszlachetnianiem, przetwarzaniem, pakowaniem czy transportem.

Projekt portu

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj