Zaloguj się

Polskie miasta inwestują w tramwaje

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Tramwaje, dzięki unijnym dotacjom, wracają do łask samorządów. Rozwój transportu zbiorowego przyjaznego środowisku jest jedną ze strategii gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014-2020. Nowe zamówienia to szansa nie tylko dla największych producentów taboru szynowego, ale także całej branży i wielu polskich firm.

   Przewidywana pula środków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 to ponad 27,4 mld euro, z czego 16,8 mld euro ma zostać przeznaczone na rozwój transportu, w tym zrównoważonego transportu miejskiego. Jak donosiły w sierpniu media, rząd deklaruje, że do 2022 r. powstanie 168 km nowych, lub zmodernizowanych linii tramwajowych. Według raportu NIK najwięcej funduszy w ramach regionalnych programów operacyjnych przypadnie województwom śląskiemu i małopolskiemu.

Rządowe plany na lata 2014-2020. Tramwaje górą
W opracowanej przez resort infrastruktury „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku” transport miejski jest traktowany jako „element zintegrowanego systemu komunikacyjnego”. W dokumencie zawarto wytyczne Komisji Europejskiej, które mają na celu uspójnienie systemów komunikacji publicznej w polskich miastach. Są to m.in. szczególna dbałość o środowisko naturalne, płynne poruszanie się w miastach, stosowanie inteligentnego transportu miejskiego, dostępność oraz kreowanie niezawodnego i bezpiecznego transportu miejskiego. Tramwaje są aprobowanym przez KE środkiem komunikacji, ponieważ nie emitują takiej ilości szkodliwych pyłów, jak samochody i autobusy. Wpisują się tym samym w plany rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czyli działań, które przyniosą zysk gospodarczy przy znacznej redukcji emisji CO2.

Samorządy kupują nowe tabory
Szczecin i Śląsk mają już nowe tramwaje. Z raportu „Nowe miejskie pojazdy szynowe w II kwartale 2014 roku” portalu InfoTram z 5 września br. wynika, że w drugim kwartale 2014 roku do polskich miast zostało dostarczonych 20 nowych pojazdów szynowych. Było to 12 tramwajów Twist Step PESY dla Tramwajów Śląskich, 7 składów typu Inspiro dla Metra Warszawskiego od konsorcjum Siemens-Newag oraz 1 tramwaj Moderus Beta Modertransu dla szczecińskich MPK.
   Wśród dostawców na rynku wciąż dominuje PESA, polski producent pojazdów szynowych z Bydgoszczy. Do końca roku ma zrealizować zamówienia dla Tramwajów Warszawskich, ZKM Gdańsk, MZK Bydgoszcz oraz MPK Kraków (specjalnie zaprojektowany model Krakowiak).
   To nie koniec wymiany taborów w polskich miastach. Moderus Beta będzie kontynuować dostarczanie pojazdów dla Tramwajów Szczecińskich i MPK Poznań. Do zakupu nowych tramwajów szykują się także Warszawa, Olsztyn, Łódź i Wrocław.

Hossa dla polskich producentów
Tramwajowy renesans powinien cieszyć nie tylko użytkowników komunikacji miejskiej.

- Boom w zamówieniach na nowe składy to także szansa na ożywienie dla polskiej gospodarki, ponieważ to właśnie wiele rodzimych firm wygrywa przetargi. Dobre perspektywy rysują się nie tylko dla producentów pojazdów szynowych (Solaris, Newag, PESA), ale również przedsiębiorstw dostarczających podzespoły, czy elementy konstrukcji i wyposażenia jak np. piaski hamulcowe niezbędne w każdym tramwaju, bo zapewniające bezpieczne hamowanie - mówi Andrzej Rams z firmy Piaski Hamulcowe, dostawcy specjalistycznych piasków dla pojazdów szynowych.

Zakupom taborów towarzyszą często prace modernizacyjne na torowiskach, więc skorzystają na tym także firmy budowlane zajmujące się projektowaniem i budową infrastruktury komunikacji miejskiej oraz ich podwykonawcy.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 25 wrzesień 2014 12:13
Zaloguj się by skomentować