logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Projekt ochrony klimatu Grupy DP DHL z certyfikatem w ramach nowego Standardu Klimatycznego Fairtrade

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projekt ochrony klimatu Grupy Deutsche Post DHL w Lesotho jest pierwszą inicjatywą mającą spełniać Standard Klimatyczny Fairtrade. Standard Klimatyczny Fairtrade opracowany został we współpracy z Gold Standard stanowiącym podstawę certyfikacji w zakresie klimatu i rozwoju. W ramach tego projektu oraz poprzez wsparcie dla innych projektów ochrony klimatu, Grupa DP DHL może skompensować emisję gazów cieplarnianych związaną z usługami logistycznymi dla swoich klientów w ramach usług o zerowym wpływie na klimat.

   Certyfikacja Standardu Klimatycznego Fairtrade nie tylko obejmuje monitorowanie obniżenia emisji gazów cieplarnianych, ale także wartość społeczną projektu, który promuje rozwój społeczności wiejskich w Lesotho poprzez wykorzystanie wydajniejszych kuchni na drewno opałowe, które wytwarzają mniej dymu. Minimalna cena Fairtrade zapewnia pokrycie kosztów obsługi projektu, a dodatkowa premia Fairtrade jest płacona bezpośrednio społecznościom wiejskim na cele inicjatyw lokalnych na rzecz dostosowania do warunków klimatycznych. Oprócz certyfikacji Fairtrade, projekt ochrony klimatu w Lesotho spełnia także kryteria Mechanizmu Czystego Rozwoju ONZ oraz surowe wymagania Gold Standard.
   Mające około 2 mln mieszkańców i około 30 000 km kwadratowych terytorium Lesotho to jeden z najmniejszych i najbiedniejszych krajów w Afryce. Opalanie drewnem to główny problem środowiskowy w Lesotho. Ponieważ wiele ludzi w Lesotho wciąż gotuje nad otwartymi paleniskami, w ciągu ostatnich 25 lat kraj stracił 2/3 powierzchni lasów. Jeśli aktualne tempo wykorzystania drewna nie zostanie zmniejszone, za 15 lat w kraju nie będzie w ogóle lasów. Skutki ekologiczne, takie jak erozja i słabe plony, są już dostrzegalne. Aby odwrócić tą tendencję, Grupa użyczyła wsparcia finansowego na zakup 10 tysięcy kuchenek "Save80" dla wsi w Lesotho i wspierała ich dystrybucję, wykorzystanie i konserwację. Każda z kuchenek umożliwia każdego roku oszczędzić około 2 ton CO2 w porównaniu do otwartego paleniska; pozwala to zmniejszyć ilość potrzebnego drewna opałowego - i w konsekwencji emisję gazów cieplarnianych - nawet o 80%. Projekt jest realizowany we współpracy z atmosfair, organizacją non-profit zajmującą się ochroną klimatu, oraz partnerem lokalnym Solar Lights.

- Otrzymanie niezależnej certyfikacji zgodnej ze Standardem Klimatycznym Fairtrade jest dla nas niezwykle ważne - powiedziała Katharina Tomoff, wiceprezes ds. GoGreen Grupy Deutsche Post DHL. - Jako wiodący na świecie koncern logistyczny wierzymy, że odgrywamy istotną rolę w dziedzinie ochrony klimatu. Dlatego wdrażamy skuteczne działania na rzecz niskoemisyjności w naszych własnych obiektach, a także pomagamy naszym klientom obniżyć emisje wytwarzane przez ich łańcuchy dostaw. Projekt w Lesotho pozwala nam oferować klientom dostawy o zerowym wpływie na klimat i jednocześnie mieć swój wkład w rozwój społeczności lokalnych.

- Możliwości drobnych rolników i społeczności wiejskich w zakresie budowania zrównoważonej przyszłości i zmniejszania biedy zależeć będą w znacznym stopniu od tego, czy zmiany klimatyczne będą dalej występować z niezmienioną intensywnością, czy nie. Dlatego właśnie Fairtrade uważa zmiany klimatyczne za taką ważną kwestię - mówi Dieter Overath, prezes TransFair e.V., reprezentujący Fairtrade w Niemczech. - Zachęcamy firmy do zwiększenia swojego zaangażowania w obszarze odpowiedzialności środowiskowej i społecznej oraz do wykorzystywania naszego nowego standardu klimatycznego Fairtrade do promowania ochrony klimatu. Projekt Lesotho to przykład, gdzie lokalne społeczności wiejskie i Grupa Deutsche Post DHL stanowią wzór dla innych.

- Cieszymy się z dalszego rozwoju projektu - powiedział Dietrich Brockhagen, dyrektor zarządzający atmosfair. - Zmiany klimatyczne to problem globalny, który można rozwiązać jedynie poprzez powszechne zaangażowanie. Inicjatywa Grupy Deutsche Post DHL jednocześnie pomaga chronić klimat i bezpośrednio wpływa na poprawę jakości życia ludzi w Lesotho.

  Ekologiczne usługi logistyczne
"GoGreen Services" to nazwa przyjaznych dla środowiska produktów Deutsche Post DHL, obejmujących zarówno rozwiązania standardowe i indywidualne usługi konsultingowe. Aby ocenić lub skompensować emisje gazów cieplarnianych klienta, Grupa zapewnia raporty z emisji opracowane tak, by pomóc klientom zrozumieć wpływ ich działalności transportowej i logistycznej na środowisko. Klienci mogą wybierać produkty o zerowym wpływie na klimat, by skompensować emisje gazów cieplarnianych wynikające z działalności transportowej i logistycznej. W 2015 r. Grupa Deutsche Post DHL przewiozła ponad dwa miliardy przesyłek o zerowym wpływie na klimat, kompensując około 253 tysiące ton emisji gazów cieplarnianych. Produkty "Green Optimization" obejmują zindywidualizowane rozwiązania logistyczne zaprojektowane tak, by pomóc klientom Grupy zmniejszyć emisje ze swoich łańcuchów dostaw.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 styczeń 2017 14:23

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj