logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Fundusze unijne na optymalizację procesów biznesowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polscy przedsiębiorcy od lat z chęcią wykorzystują fundusze unijne. Wnioski o dofinansowanie są składane zarówno przez osoby dopiero planujące działalność biznesową, jak i przez firmy funkcjonujące od wielu lat. Dodatkowy zastrzyk finansowy jest olbrzymią szansą dla przedsiębiorstwa. Uzyskanie dofinansowania jest jednak także wyzwaniem i rewolucją w sposobie funkcjonowania firmy - niejednokrotnie wiąże się bowiem z jej powiększeniem.

Doradcy z firmy Optima Partners obserwują, że coraz więcej firm, które uzyskały dofinansowanie unijne, decyduje się na optymalizację procesów biznesowych. Przedsiębiorstwa z sektora MSP, czasy dużych dofinansowań mają już za sobą. W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Instytucja Zarządzająca zatwierdziła 5931 projektów na kwotę 27,84 mld zł, co stanowi aż 72,13 proc. alokacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) - jest to stan z dnia 8 października 2010 roku . Tegoroczne budżety poszczególnych konkursów na dofinansowania unijne nie dorównują może tym, które były oferowane w latach wcześniejszych, ale krajowe i regionalne programy proponują jeszcze opcje mogące w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

- Przedsiębiorstwa, które uzyskały dofinansowanie unijne i które zainwestowały w optymalizację procesów biznesowych nie stoją w miejscu - zdobywają one certyfikaty jakości i wyróżnienia, mają także poważne plany dotyczące rozwoju w przyszłości. Takie podejście powinno także charakteryzować te firmy, które zdobyły lub zdobędą dofinansowanie dzięki konkursom w roku 2010. Warto już w tym momencie pomyśleć o kolejnych krokach - mówi Mariusz Pawłowski, partner zarządzający w firmie Optima Partners.    

Do końca września firmy mogły składać o wsparcie projektów opartych na świadczeniu e-usług, które muszą być innowacyjne na poziomie krajowym lub światowym, jak również skierowane do grupy, której potrzeby nie zostały zaspokojone przez  inne firmy. Przedsiębiorstwa, które wzięły udział w konkursie, muszą wykazać rentowność projektu, dzięki czemu PARP umożliwia rozwój naprawdę pomysłowym przedsiębiorcom, których firmy generują stały przychód. Do końca roku 2010 firmy mogą starać się o kredyt technologiczny na wsparcie wdrożenia nowatorskich technologii w ramach działania 4.3 POIG. Całość ryzyka inwestycyjnego ponosi  w tym przypadku przedsiębiorca. Program przeznaczony jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

- Doradcy z firmy Optima Partners obserwują zwiększone zainteresowanie procesem optymalizacji procesów biznesowych ze strony przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie unijne. Zakładamy, że także firmy, które wygrają konkursy w tym roku, będą chciały skorzystać z usług doświadczonych doradców biznesowych. Szczególnie ważne jest to, że przedsiębiorcy muszą  wykazać, że ich pomysły były trafione oraz że ich firmy są rentowne - mówi Mariusz Pawłowski. - Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, jak wielkie znaczenie ma uporządkowanie procesów w firmie. Rozwój, który został zapoczątkowany przez dofinansowanie unijne, powinien być kontynuowany dzięki odpowiednim decyzjom biznesowym - dodaje Mariusz Pawłowski . 
 
Dofinansowanie unijne jest ważnym, ale nie jedynym krokiem, który prowadzi do rozwoju przedsiębiorstwa. Firmy powinny wykorzystać dodatkowe fundusze i odpowiednio zarządzać swoimi procesami, by móc stąpać po kolejnych szczeblach drabiny biznesowej.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj