logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Barometr EFL na IV kwartał 2016

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Połowa MŚP w Polsce finansuje inwestycje leasingiem. W 2017 roku takich firm będzie jeszcze więcej.

    Najpopularniejszym zewnętrznym narzędziem finansowania firmowych inwestycji jest leasing, z którego korzysta 51% podmiotów z sektora MŚP. Kredyt bankowy zajmuje drugie miejsce (48,2% wskazań) - wynika z odczytu „Barometru EFL[1]” za IV kwartał br. Eksperci EFL liczą na odbicie w 2017 roku inwestycji unijnych i rosnący udział leasingu w ich finansowaniu.
   Podstawowym źródłem finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie wciąż są środki własne - korzysta z nich ponad 87% respondentów. Jednak biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najczęściej wybierany jest leasing, który po raz kolejny zdetronizował tradycyjny kredyt bankowy. Co istotne, najczęściej korzystają z niego firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników - aż 71%. Najrzadziej leasingują swoje inwestycje najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 osób - 27% wskazań. One też najczęściej sięgają po gotówkę, gdy decydują się na zakup firmowy - 95,5%.

- Patrząc na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku zostało zarejestrowanych w KRS kilkanaście procent firm więcej niż w 2015 roku. Oznacza to, że Polacy chętnie zakładają działalności, jednak często na drodze rozwoju pojawiają się różnego rodzaju bariery. Jednak z prowadzonych przez nas cyklicznych badań widać, że coraz mniejszym problemem jest dostęp do finansowania. Rośnie liczba firm, które sięgają po leasing, w szczególności są to podmioty, które działają na rynku dłużej i na większą skalę. Są jednak jeszcze firmy, które nie wiedzą o zaletach tego narzędzia, głównie to mikro podmioty. Dlatego tak ważna jest rola takich firm jak nasza w edukacji i przedstawianiu zalet i korzyści, jakie niesie ze sobą leasing - podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

   Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania. To transport (79%), HoReCa (71%), budownictwo (61%) oraz przemysł (51,5%). W przypadku tych sektorów więcej przedsiębiorców korzysta z leasingu niż kredytu bankowego. Najrzadziej leasing jest wybierany przez firmy z branży „Usługi” (31%) oraz „Handel” (34%), które z kolei częściej decydują się na tradycyjny kredyt.

- Potencjał leasingu jako finansowania inwestycji podejmowanych przez podmioty z sektora MŚP jest w Polsce bardzo duży, a w 2017 roku powinien być jeszcze większy. Szczególnie w kontekście wsparcia z Unii Europejskiej. W związku z uruchomieniem wydatkowania środków z perspektywy 2014-2020 liczymy na mocne odbicie inwestycji unijnych w drugiej połowie 2017 roku i duży udział w ich finansowaniu takich firm jak nasza - mówi Radosław Kuczyński z EFL.


[1] „Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy z terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 2 - 9.11.2016 r.

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2017 09:32

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj