logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Pracodawcy z branży TSL zatrudnią specjalistę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyniki cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot wskazują, że optymizm pracodawców w Polsce nieco zmniejszył się w porównaniu z poprzednią edycją badania. Jednak pracodawcy z branży Transport, Spedycja i Logistyka wciąż poszukują specjalistów i menedżerów.

Trzynasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 16 832 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2743 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 8 października do 30 listopada 2012 r.
   Podczas badania, w IV kwartale rekrutacje specjalistów i menedżerów deklarowało 52% firm (w por. do 58%). Plany zatrudniania na początku 2013 r. ma 48% respondentów. Pozytywnym znakiem jest stabilizacja wskaźnika zwolnień na stosunkowo niskim poziomie 16% i prognoza na poziomie 17%. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w II kwartale poprawę sytuacji gospodarczej.

- Większość firm jest nadal zainteresowana bieżącymi informacjami dotyczącymi dostępności kandydatów. Na razie prowadzone rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie związane są głównie z rozpoczętymi już w zeszłym roku projektami, ale otrzymujemy sygnały, że już niedługo najbardziej innnowacyjne i dalekowzroczne firmy planują nowe inwestycje, co wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Dynamika zatrudniena w branży TSL
W branży Transport, Spedycja i Logistyka plany zatrudnienia specjalistów i menedżerów w I kwartale 2013 r. zadeklarowało 43% pracodawców. Jednocześnie tylko 14% planowało zwolnienia.

- Logistyka jest barometrem, który pokazuje jak wyglądają tendencje rynkowe. Ponieważ sytuacja gospodarcza stała się nieco trudniejsza, dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów w tej branży nieznacznie się zmniejszyła. Jednak wraz ze spadkiem liczby pracodawców planujących zatrudnienie, spadła również liczba przedsiębiorstw chcących zwalniać w pierwszym kwartale. To wskazuje na stabilizację. Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej popularne staje się też zatrudnienie kontraktowe - zauważa Fabian Pietras, starszy konsultant Antal Engineering & Operations.

Polska na tle świata
Kolejna edycja badania Antal Global Snapshot potwierdza dalsze przesunięcie aktywności rekrutacyjnej z tzw. gospodarek zachodnich do krajów uznawanych za gospodarki rozwijające się. Pośród badanych przez Antal International krajów, gdzie najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, trzy leżą w Afryce – Botswana, Nigeria i Ghana. Z kolei na najniższych pięciu pozycjach znajdziemy aż cztery kraje członkowskie Unii Europejskiej: Portugalię, Włochy, Niemcy oraz Hiszpanię.

- Polska pod kątem odsetka firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kw. plasuje się w środku rankingu. Jednak biorąc pod uwagę również niski odsetek planowanych zwolnień można powiedzieć, że należy do jednych z najbardziej stabilnych rynków pracy - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

PEŁNY RAPORT

Ostatnio zmieniany czwartek, 31 styczeń 2013 12:51

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj