logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Colliers International podsumował aktywność na rynku nieruchomości w III kwartale tego roku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firma doradcza Colliers International opublikowała raport podsumowujący aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w trzecim kwartale tego roku. Publikacja "Przegląd Rynku Nieruchomości - III kwartał 2015" prezentuje także prognozy na ostatni kwartał tego roku dla rynku biurowego, magazynowego i handlowego.

Rynek magazynowy
W trzecim kwartale 2015 r. w Polsce ukończono projekty o łącznej powierzchni ponad 380 tys. mkw. W efekcie, na koniec września całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły 9,7 mln mkw.
Od lipca do września na polskim rynku magazynowym podpisano 117 umów najmu na łączną powierzchnię 675 tys. mkw. Był to wynik zbliżony do odnotowanego w poprzednim kwartale oraz o ponad jedną trzecią wyższy od popytu odnotowanego w analogicznym okresie 2014 r. (499 tys. mkw.). Największą aktywność najemców obserwowano w regionie górnośląskim, na który przypadło 26% całkowitego popytu w analizowanym okresie.
W ciągu minionych trzech miesięcy odnotowano znaczącą liczbę umów krótkookresowych (22), nie wliczanych do statystyk zbiorczych. W ramach tych transakcji wynajęte zostało dodatkowe 69 tys. mkw. W porównaniu z końcem czerwca 2015 r. wskaźnik pustostanów wzrósł o 0,2 punktu procentowego, osiągając na koniec września 5,3%.
Na koniec III kw. 2015 r. w budowie pozostawały 592 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z których ponad dwie trzecie zostaną ukończone w przyszłym roku. W nadchodzących miesiącach spodziewane jest rozpoczęcie kolejnych inwestycji spekulacyjnych, zwłaszcza we Wrocławiu, Poznaniu, czy w Warszawie. Równocześnie oczekujemy rozwoju nowych rynków magazynowych, takich jak Rzeszów czy Bydgoszcz. Prognozowany jest dalszy wzrost popytu na powierzchnie magazynowe, wynikający m.in. z ekspansji najemców z branży e-commerce. Według prognoz stawki czynszów pozostaną na poziomach zbliżonych do poprzednich miesięcy.

Rynek handlowy
W trzecim kwartale 2015 r. w Polsce oddano do użytku centra handlowe o łącznej powierzchni najmu ok. 103,3 tys. mkw. Tym samym całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej wzrosły do poziomu ok. 10,6 mln mkw. Ukończone rozbudowy stanowiły aż 33% nowo oddanej do użytku powierzchni handlowej.
Na koniec trzeciego kwartału w budowie znajdowało się łącznie ok. 760,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego ukończenie blisko połowy (45%) planowane jest do końca tego roku. Rozbudowy projektów istniejących stanowią obecnie zaledwie 11% powierzchni w budowie.
Ponad połowa (58%) nowo powstającej podaży centrów handlowych zlokalizowana jest w największych polskich aglomeracjach. W miastach najmniejszych (o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców) znajduje się 29% podaży w budowie. Największe nowo powstające centra handlowe to Posnania, Wroclavia oraz Galeria Północna, której budowa na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka rozpoczęła się w minionym kwartale.
W czwartym kwartale 2015 r. planowane jest otwarcie kilkunastu nowych obiektów. Szacowana suma nowej podaży powierzchni handlowej w całym roku to ok. 620 tys. mkw. Będzie to wynik o ok. 37% wyższy od osiągniętego w 2014 r. (453 tys. mkw.) i zbliżony do poziomu odnotowanego w rekordowym roku 2013, kiedy to do użytku oddano największą ilość powierzchni od 2009 r. (645 tys. mkw.).

Cały raport jest dostępny na stronie: http://goo.gl/xQo9cA 

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 listopad 2015 09:24

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj