logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Co z przewoźnikami drogowymi po 4 grudnia 2011 r.?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W grudniu wchodzą w życie nowe przepisy związane z transportem drogowym oraz z warunkami dostępu do zawodu przewoźnika drogowego. Zmianie ulegną także zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych oraz międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Wynika to z wprowadzenia na polski rynek przepisów prawa europejskiego, ale na szczęście przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z okresu przejściowego.

Kogo dotyczą zmiany i jak długo potrwa okres przejściowy?
Mowa o przedsiębiorcach, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy. Od 4 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy, ale ustawodawca przewidział dla nich roczny okres przejściowy. Także dopiero po 4 grudnia 2012 r. ci, którzy nie wprowadzą koniecznych zmian w swoich firmach i nie dostosują się do nowych wymagań, mogą stracić dotychczasowe uprawnienia. Nowe wymagania dotyczą np. rzeczywistej i stałej siedziby albo nowego sposobu dokumentowania sytuacji finansowej. Dwunastomiesięczny okres przejściowy będzie obowiązywał zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

Okres ważności dotychczasowych licencji
Licencje i wypisy na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego wydane przed 4 grudnia 2011 r. będą ważne do dnia ich wygaśnięcia, ale nie dłużej, niż 5 lat, czyli maksymalnie do 4 grudnia 2016 r. Dotychczasowe certyfikaty kompetencji zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym osób lub rzeczy wydane przed 4 grudnia 2011 r., będą nadal ważne i równoważne z nowym certyfikatem. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie krajowego transportu drogowego i na niego posiadają certyfikat, będą mogli ubiegać się o wydanie licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego. W celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych muszą złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin uzupełniający, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 1071/2009. Licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego będą musieli posiadać wszyscy przedsiębiorcy wykonujący transport drogowy – krajowy i międzynarodowy. Dodatkowo Ci drudzy, czyli wykonujący przewóz międzynarodowy, będą musieli uzyskać licencję wspólnotową. Podstawowym warunkiem udzielenia licencji wspólnotowej będzie jednak posiadanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego wydanej po 4 grudnia 2011 r.

Nowe warunki wykonywania zawodu przewoźnika
Rozporządzenie 1071/2009 wymaga po 4 grudnia br. od tych, którzy chcą podjąć i wykonywać zawód przewoźnika drogowego spełnienia następujących warunków:

  • posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych,
  • dobrej reputacji,
  • odpowiedniej zdolności finansowej,
  • oraz rzeczywistej i stałej siedziby.

Oprócz warunków określonych w rozporządzeniu będą obowiązywały dodatkowo wymagania zapisane w ustawie o transporcie drogowym. Są to wymagania dotyczące m.in. posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii, czy minimalnego wieku do wykonywania zawodu przewoźnika.

Inne zmiany w transporcie drogowym
Rok 2011 dla przewoźników obfituje w zmiany. Prócz opisanych wcześniej dotyczących warunków wykonywania zawodu przewoźnika oraz przyznawania licencji na przewóz towarów i osób, w lipcu sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą transportu towarów niebezpiecznych. Wszystkie to wiąże się z wprowadzeniem do polskiego ustawodawstwa przepisów prawa unijnego. Co zmieniają niniejsze ustawy i rozporządzenia? Jaki wpływ mają na prowadzenie działalności przez polskich przewoźników? To trzeba wiedzieć, aby nie zostać niemile zaskoczonym w najmniej oczekiwanym momencie. O tym, o czym mogli Państwo przeczytać wcześniej, piszemy w ostatnim numerze miesięcznika Transport drogowy. To profesjonalny serwis informacyjno-doradczy, dzięki któremu będą Państwo na bieżąco z wszelkimi nowościami i zmianami w zakresie transportu drogowego w Polsce i w Unii Europejskiej. Piszemy w nim o wszystkim, o czym każdy przewoźnik wiedzieć powinien, omawiamy wszelkie ustawy i rozporządzenia, związane z działalnością przewozową, z wyprzedzeniem informujemy o nadchodzących zmianach. A wszystko to w zwięzły i przystępny sposób.
Serwis Transport drogowy dostępny jest w dwóch wariantach – w klasycznej wersji papierowej, ale także w nowoczesnej wersji elektronicznej – jako e-newsletter wysyłany co miesiąc do czytelników na adres email. Proszę wybrać dogodniejszą dla Państwa wersję – aby zamówić wersję papierową kliknij TUTAJ, natomiast wersja elektroniczna dostępna jest TUTAJ. Uzyskaj rabat 10% - czytaj dalej, a dowiesz się, jak otrzymać zniżkę.

Prócz Transportu drogowego, inną cenioną pozycją wśród przewoźników i innych przedsiębiorców jest fachowy poradnik dotyczący systemów zarządzania i związanymi z nimi normami ISO. Seria norm ISO – nowoczesne zarządzanie firmą to sprawdzony przewodnik po zawiłościach prawnych i praktyczne wskazówki, jak sprawnie i właściwie wprowadzać założenia norm ISO do firmy, jak optymalnie planować i prowadzić działalność firmy, sporządzać odpowiednią dokumentację i być przygotowanym na każdą kontrolę. Seria norm ISO to poradnik każdego nowoczesnego przedsiębiorcy. Przekonaj się sam – przejdź TUTAJ i dowiedz się więcej.

Specjalna oferta dla Czytelników serwisu – przy składaniu zamówienia na serwis Transport drogowy, bądź poradnik Seria norm ISO, w pole Kod promocyjny wpisz RB01AS10, a otrzymasz 10% upustu na ich zakup.

Jeśli nie chcesz nic kupować, skorzystaj z naszych bezpłatnych E-Newsletterów, wystarczy się zarejestrować. Wejdź na e-Cło i transport, bądź e-Zarządzanie jakością.

Ostatnio zmieniany piątek, 30 wrzesień 2011 15:57

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj