Zaloguj się

Zastosowanie telematyki w przewoźnictwie

Polecamy! Zastosowanie telematyki w przewoźnictwie

Monitoring GPS i geolokalizacja to niezwykle dynamicznie rozwijająca się branża wykorzystywana w coraz szerszy sposób. Nie służy już tylko i wyłącznie do lokalizacji pojazdów, ale jest też stosowana do monitoringu personelu, obiektów, mienia, a także całych systemów wymagających sprawnej logistyki, np. ewidencjonowania odbioru odpadów. Wciąż jednak największe korzyści z usług firm takich jak Infis, będącej jednym z wiodących dostawców rozwiązań telematycznych, ma głównie branża transportowa. Jakie konkretnie?

Przede wszystkim systemy AVL to doskonałe narzędzia do usprawnienia wszelkich procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. Pozwalają one na sprawne zarządzanie flotą transportową, personelem i lepszą kontrolę nad zasobami firmy. Dzięki nim można nie tylko przyspieszyć różnego rodzaju formalności techniczno-prawne i zwiększyć efektywność pracy, ale i znacznie zredukować koszta. Wszystko dzięki wielkiej różnorodności proponowanych rozwiązań. Co więcej, dzięki modułowej specyfice oprogramowania i urządzeń telematycznych, możliwe jest ścisłe ich dopasowanie do potrzeb klienta.


Podstawową funkcją systemów oferowanych przez firmy zajmujące się telematyką jak Infis jest monitoring GPS. To sfera, bez której trudno sobie wyobrazić dzisiejszą branżę transportowo-spedycyjną. Monitoring floty pojazdów oznacza nie tylko wszechstronne usprawnienie procesów logistycznych w firmie, ale i – w określonych wypadkach – jest też wymagany przepisami prawa. Warto zresztą podkreślić, że i wiele innych aspektów działalności firm transportowych wynikających z regulacji nałożonych na tę branżę – jak odczyt karty kierowcy i tachografu - jest udogadniany i optymalizowany dzięki zastosowaniu systemów AVL. Dla przedsiębiorcy monitoring GPS oznacza jednak przede wszystkim możliwość stałego nadzorowania floty pojazdów. Dzięki nadajnikom dyspozytor doskonale wie, gdzie znajduje się dany samochód – lub ich grupa, bo zazwyczaj systemy AVL pozwalają grupować auta – a także czy wypełnia zadania wyznaczone w harmonogramie pracy. W systemach oferowanych przez Infis możliwe jest także wyznaczanie tras oraz nadawanie statusów – i to w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest np. ominięcie korkujących się dróg lub zmiana działań w wyniku modyfikacji zlecenia przez klienta. Co ważne, współczesne technologie pozwalają określić pozycję aut z doskonałą precyzją. Wszystko to zaś dostępne jest z poziomu przeglądarki lub przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych.


Monitoring GPS pozwala jednak na dużo więcej. Odpowiednie systemy i czujniki montowane w samochodach pozwalają na kontrolę zużytego paliwa i jego sprawdzanie względem wartości deklarowanych na billingach. Właściciel firmy ma więc gwarancję wykrycia ewentualnych nadużyć w postaci choćby upuszczeń paliwa. Jeszcze lepsza kontrola jest możliwa, gdy przedsiębiorca dysponuje własnymi dystrybutorami. W nich też można bowiem zainstalować odpowiednie rejestratory. To wszystko pozwala na optymalizację gospodarki paliwowej i lepsze planowanie logistyczne tego aspektu działalności firmy.


Warto też dodać, że odpowiednie czujniki mogą posłużyć także jako pomoc w specjalistycznym transporcie chłodniczym. Dyspozytor może mieć pełną informację na temat warunków panujących w komorze chłodniczej samochodu jeśli chodzi o jej temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza. Pozwala to zagwarantować przewóz towar zgodnie z wszelkimi wymaganymi normami. O każdorazowym otwarciu drzwi ładowni czy przekroczeniu wartości granicznych, np. temperatury, dyspozytor jest powiadamiany w czasie rzeczywistym, dzięki czemu może szybko zareagować. Systemy AVL pozwalają także na zbieranie wielu innych informacji, np. o pracy silnika. Zależy to od oczekiwań i potrzeb klienta, a zakres możliwości, jakie tego rodzaju produkty oferują, jest coraz bogatszy.


Znacznym ułatwieniem w działalności logistycznej przedsiębiorstwa transportowego jest możliwość zdalnego odczytu tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy. W tym pierwszym wypadku czynność ta wymagana jest co 90 dni. W tym drugim kartę należy sczytywać raz na 28 dni. Zdalny odczyt pozwala na większą elastyczność w planowaniu tras, jako że samochód nie musi powracać do bazy, aby całą operację przeprowadzić. Systemy AVL pozwalają także na kontrolę i raportowanie czasu pracy kierowców. Pracodawca może dzięki nim opracować optymalny plan pracy zatrudnianych w firmie przewoźników. Zaletą systemów AVL jest także możliwość bezpośredniej komunikacji z kierowcą, w tym przesyłania niezbędnej dokumentacji przewozowej.


Branża telematyczna dostarcza firmom naprawdę potężnych narzędzi, które w znacznym stopniu usprawniają działalność gospodarczą firm branży transportowo-spedycyjnej. Zdecydowanie należy i warto korzystać z systemów AVL, bo optymalizacja procesów logistycznych, która dzięki nim jest możliwa, to niższe koszty i lepsza organizacja, kontrola oraz efektywność pracy.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 08 marzec 2018 10:11
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe