Zaloguj się

Automatyzacja wykorzystania kodów kreskowych

Polecamy! Automatyzacja wykorzystania kodów kreskowych

Wzrastająca konkurencja i wymagania klientów sprawiają, że branża logistyczna coraz częściej wykorzystuje najnowocześniejsze technologie - automatyzację i systemy identyfikacji danych. Jakie urządzenia pomogą w optymalizacji i poprawie ergonomiczności pracy w magazynie?

Automatyzacja i robotyzacja - mocny trend w logistyce

Jak wynika z raportu The Logistics Trend Radar najbliższe lata będą czasem intensywnych inwestycji w infrastrukturę magazynową. Automatyzacja i robotyzacja będzie obejmować coraz większe sfery działalności, przynosząc wsparcie pracownikom na poszczególnych etapach łańcucha dostaw.
Systemy zarządzania magazynem połączone z automatycznymi systemami identyfikacji i automatyzacji znakowania nie są oczywiście czymś nowym. Obecnie to już nie tylko modny trend, ale konieczność, bez której trudno wyobrazić sobie efektywną pracę magazynu. Coraz więcej operatorów logistycznych uzmysławia sobie, że inwestycja w najnowocześniejsze rozwiązania przynosi wiele korzyści, w tym poprawę ergonomii pracy i redukcję kosztów.

Urządzenia do zbierania, drukowania i przetwarzania danych

W nowoczesnej infrastrukturze magazynowej konieczne staje się wykorzystywanie przez pracowników urządzeń pozwalających na zbieranie, drukowanie i przetwarzanie danych takich jak: skanery kodów kreskowych, terminale mobilne czy drukarki etykiet.
Za zbieranie i odczytywanie danych z kodów kreskowych odpowiedzialne są przede wszystkim proste skanery kodów kreskowych, a także zaawansowane terminale mobilne i kolektory danych. Te ostatnie, to kompaktowe przenośne komputery, których zadaniem jest przechowywanie, filtrowanie i zarządzanie danymi dotyczącymi zasobów. Kolektory danych połączone z systemem np. przez sieć bezprzewodową przesyłają informacje na bieżąco do komputerów, serwerów i innych urządzeń końcowych.
Drukowanie etykiet z kodami kreskowymi umożliwiają z kolei specjalne drukarki termiczne lub termotransferowe. W zależności od potrzeb pozwalają na tworzenie zarówno prostych, liniowych (1D) jak i bardziej zaawansowanych kodów (2D) zgodnych ze standardem GS1.
Bez tych urządzeń nie można zrealizować obecnie żadnej operacji: od przyjęcia towaru poprzez jego kompletację, identyfikację, a także inwentaryzację. Z tego powodu tak istotne jest, aby kolektory danych, skanery i drukarki wykorzystywane w magazynie odpowiadały w pełni potrzebom firmy i pozwalały na komfortową i ekonomiczną pracę.

Urządzenia do kodów kreskowych w magazynie - na co zwracać uwagę?

Planując zakup urządzeń do automatycznej identyfikacji danych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pozwolą nam dopasować sprzęt do wyzwań, z jakimi będą się mierzyć w magazynie.

Środowisko pracy
Konstrukcja i obudowa skanerów, kolektorów danych i terminali mobilnych czy drukarek etykiet musi być dostosowana do warunków, w jakich będą funkcjonować. Środowisko magazynowe znacznie odbiega od warunków biurowych. Często urządzenia narażone są na pracę w ekstremalnej temperaturze, warunkach zapylenia czy też w podwyższonej wilgotności. Z tego względu urządzenia do magazynu powinny odznaczać się podwyższoną klasą odporności IP na wnikanie ciał zewnętrznych, pyłu i wody. W przypadku terminali mobilnych i skanerów obudowa powinna przetrwać upadek urządzenia na betonową powierzchnię. Terminale mobilne montowane w wózkach widłowych dodatkowo powinny być wyposażone w obudowę, która byłaby odporna na drgania i wstrząsy.

Sposób użytkowania
Podczas zakupu urządzeń należy również zwracać uwagę na to, w jaki sposób będą one użytkowane w magazynie. Takie parametry jak wielkość wyświetlacza, rodzaj klawiatury, a przypadku terminali montowanych na wózku, miejsce montażu urządzenia, ma istotne znaczenie pod kątem ergonomiczności i wygody pracy. Źle zamontowany terminal na wózku widłowym może znacznie ograniczyć widoczność operatora pojazdu. Klawiatura kolektora danych, która ma za małe klawisze, może być trudna w obsłudze dla magazynierów pracujących w grubych rękawicach. W przypadku skanera czytników kodów kreskowych istotnym parametrem jest zasięg działania. Skanery dalekiego zasięgu pozwalają na odczytywanie kodów z towarów znajdujących się na półkach w dużym magazynie. Wszystkie urządzenia powinny być też wyposażone w pojemne baterie pozwalające na długi czas pracy.

Funkcje i łączność
Specyfikacja urządzeń i funkcje muszą współgrać z wymaganiami systemowymi. Istotne jest, aby oprogramowanie było kompatybilne z systemem magazynowym wdrożonym w przedsiębiorstwie. Skanery, drukarki i terminale również muszą obsługiwać wszystkie kody i oznaczenia, które stosowane są na zasobach i być zgodne z obowiązującymi standardami. Warto również zadbać o to, aby urządzenia przenośne obsługiwały standardy połączenia WiFi, Bluetooth, które pozwolą na bezproblemowy przesył danych z każdego miejsca w magazynie.

Ergonomiczność
Większość urządzeń magazynowych wykorzystywana jest przez pracowników w pełnym wymiarze godzin. Z tego względu ważne jest, aby użytkowanie sprzętu było maksymalnie komfortowe i ergonomiczne. Przy zakupie warto zwracać uwagę na elementy, które mogą ułatwić pracownikowi wykonywanie codziennych obowiązków, takie jak: dobrze wyprofilowany uchwyt w czytnikach kodów kreskowych, odpowiednio duży wyświetlacz w terminalu mobilnym czy dodatkowe akcesoria jak dyspenser, nawijak i obcinak dołączony do drukarki etykiet. Wraz z urządzeniami warto zakupić również odpowiednie akcesoria jak kabury, uchwyty czy paski pozwalające na przymocowanie lub przenoszenie urządzeń w magazynie.
Dobre dopasowanie urządzeń magazynowych ma kluczowe znaczenie zarówno dla komfortu pracy pracowników, jak i wydajności magazynu. Z tego powodu warto jego wybór powierzyć specjalistom takim jak pracownikom firmy Sebitu.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 czerwiec 2021 13:48
Zaloguj się by skomentować