logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Strategia just in time w problemie balansowania linii montażowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Balans linii montażowej
Pierwszą linię montażową dla Forda T zaprojektowano w 1913 roku, rewolucjonizując tym samym proces produkcji masowej. Wprowadzenie takiego rodzaju produkcji pozwala na znaczne przyspieszenie produkcji przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów.

Dziś systemy produkcyjne oparte na przepływowej linii produkcyjnej są wszechobecne i dotyczą większości wyrobów. Zjawisko balansowania linii montażowej po raz pierwszy opisano w latach pięćdziesiątych. Podstawą problemu balansowania jest przyporządkowanie zbioru zadań do uporządkowanego zbioru stacji roboczych, tak aby relacje kolejnościowe były spełnione a wskaźniki jakości zoptymalizowane. Linię montażową uważa się za zbalansowaną gdy wykonano wszystkie operacje nie naruszając żadnego z założeń dotyczącego produkcji na linii montażowej (niepodzielność operacji, przestrzeganie relacji kolejnościowych). Choć problem balansowania znany jest od lat wciąż proponowane są nowe algorytmy oraz modyfikacje już znanych algorytmów. W literaturze możemy spotkać się z wieloma modelami, strukturami czy też podziałami BLM. W zależności od problemu jaki musimy rozwiązać podczas tworzenia balansu pojawiają się jego dwa typy. W 90% przypadków jest to TYP 1, w którym to znany jest czas cyklu, a naszym zadaniem jest określenie liczby stanowisk montażowych oraz dobranie odpowiedniej heurystyki i przedstawienie rozwiązania. Drugim znacznie rzadziej spotykanym problemem jest sytuacja, w której istnieje już linia montażowa z określoną ilością stanowisk, a naszym zadaniem jest dobranie odpowiedniego czasu cyklu oraz heurystyki tak, aby nasz nowy produkt jak najlepiej wykorzystywał istniejącą już linię. Przypadek ten nazywany jest TYPEM 2.
W literaturze zaproponowano miedzy innymi podział struktury BLM w oparciu o rodzaj produkcji. W przypadku tworzenia tylko jednego typu wyrobu mamy do czynienia z linią jednowersyjną (rys.1.). Gdy wytwarzamy wiele rodzajów tego samego produktu linię nazywamy wielowersyjną (rys. 2.). Z linią mieszaną (rys.3.) spotykamy się gdy produkujemy różne grupy produktów. Należy zaznaczyć, iż jest to jeden z wielu podziałów linii montażowych a w praktyce można spotkać wiele innych rozróżnień ze względu na czas linii (deterministyczny i stochastyczny) lub też sposoby obsługi (automatyczna, manualna lub mieszana). (...)

Artykuł zawiera 21070 znaków.

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 czerwiec 2015 13:46

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Druk 3D zmienia przemysł

Druk 3D zmienia przemysł

Naukowcy z Singapore University of Technology and Design ogłosili właśnie, że opracowali nowy materiał, który...

Fracht FWO Polska w nowej siedzibie

Fracht FWO Polska w nowej siedzibie

Fracht FWO Polska - globalny operator logistyczny dla przemysłu, specjalizujący się w spedycji drogowej, lotniczej,...

Po raz pierwszy tytuł Mistrza Kadry BHP zdobywa kobieta

Po raz pierwszy tytuł Mistrza Kadry BHP zdobywa kobieta

Test pierwszego etapu wypełniło blisko 800 osób, z których pięćdziesiąt najlepszych przystąpiło do etapu finałowego....

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj