logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

ILiM ocenia efektywność działania RFID wg standardu GS1 TIPP Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Identyfikacja przy pomocy fal radiowych (RFID), zgodna ze standardem Elektronicznego Kodu Produktu (EPC®), pozwala na osiągniecie wysokiej efektywności oraz przejrzystości procesów logistycznych na poziomie opakowań jednostkowych w całych łańcuchach dostaw. Technologia ta odgrywa krytyczną rolę we wdrażaniu nowych, omni-kanałowych modeli sprzedaży – wspierając detalistów w kreowaniu pozytywnych doświadczeń ich klientów. Wiele firm na świecie, prowadzących sprzedaż detaliczną, już wykorzystuje tą technologię w celu zwiększenia dokładności monitorowania stanów magazynowych, wprowadzenia ulepszeń w procesie sprzedaży, zmniejszenia braków, poprawy wykrywania strat, zwiększenia sprzedaży w cenach podstawowych czy też przyspieszenia obsługi zwrotów. 

Właściciele marek wykorzystują więc EPC/RFID w celu zdobycia wiedzy na temat obrotu towarów od samego początku ich istnienia (od fabryki) aż do sklepów, w całych łańcuchach dostaw. Wykorzystując znakowanie produktów w technologii RFID na poziomie jednostkowym uzyskują oszczędności przekładające się docelowo na redukcję kosztów operacyjnych i wzrost marży.  Kluczowym aspektem wdrożenia technologii RFID jest wydajność zastosowanego rozwiązania. Należy uwzględnić wiele zmiennych czynników - środowisko w którym nastąpi implementacja systemu, właściwości oznakowanych materiałów i obiektów, efektywność procesów identyfikacyjnych, dobór odpowiednich komponentów technicznych itp.  Do chwili obecnej wymagania eksploatacyjne dotyczące technologii RFID były w zasadzie inne w każdej sieci handlowej. Sprzedawcy detaliczni prowadzą bowiem własne badania oraz wykorzystują własne metodologie badawcze aby sprawdzić, które znaczniki RFID będą dobrze działać w środowisku ich punktów sprzedaży.

Wyniki badań wykonywanych we własnym zakresie przez sprzedawców detalicznych stanowiły podstawę do tworzenia list znaczników RFID zatwierdzonych do użycia, które następnie były udostępniane społeczności dostawców. Lista ta w zasadzie nie zawierała żadnych dodatkowych informacji, takich jak najlepsze praktyki czy też wytyczne dotyczące sposobu i miejsca znakowania obiektów. Dodatkowo, w zasadzie każdy sprzedawca/sieć handlowa posiadała własną listę rekomendowanych znaczników RFID. W efekcie, społeczność dostawców mogła jednocześnie otrzymać różne wytyczne w zakresie doboru znaczników RFID od różnych klientów, co mogło być przyczyną niepotrzebnych kosztów operacyjnych i stanowić utrudnienie we wdrażaniu tej technologii.

Rozwiązaniem tego problemu jest opracowany pierwotnie przez amerykański oddział GS1 standard „Tagged Item Performance Protocol (TIPP)” czyli standard oceny efektywności działania znaczników RFID umieszczonych na produktach jednostkowych. Standard ten, dostarcza nie tylko zunifikowaną metodologię badania efektywności procesu identyfikacji oznakowanych obiektów (nie samych znaczników), ale również pozwala na proste komunikowanie uzyskanych wyników w postaci jasno sformułowanego systemu ocen. Obecnie w ramach procesu standaryzacyjnego GS1 GSMP (ang. Global Standard Management Process) trwa opracowanie ogólnoświatowej wersji standardu, który obok produktów dedykowanych głównie branży odzieżowej będzie również umożliwiał wprowadzenie systemu ocen dla innych kategorii produktów (np. sektora DIY).
TIPP jako taki to zbiór dokumentów, które wyjaśniają sposób dokonywania oceny oznakowanych obiektów, określają miejsca znakowania, protokół testowy i konfigurację testową w celu zdefiniowania i zweryfikowania efektywności procesu identyfikacji towarów w relacjach pomiędzy sprzedawcami/sieciami handlowymi i ich dostawcami. Wytyczne te pozwalają sprzedawcom na znacznie łatwiejsze zdefiniowanie swoich wymagań (poprzez komunikowanie wymaganej tzw. oceny minimalnej) w zakresie wydajności działania technologii RFID na oznakowanych obiektach/produktach jednocześnie zostawiając dostawcom swobodę w kwestii doboru znaczników RFID, które spełnią te wymagania (zarówno względem jednego jak i wielu odbiorców). Instytut Logistyki i Magazynowania jako jeden z pierwszych na świecie i w Europie oferuje usługi w zakresie weryfikacji ocen TIPP zgodnie ze standardem i wytycznymi GS1.

Rys. 1. Stanowisko do badań TIPP w komorze bezechowej Instytutu Logistyki i Magazynowania
Źródło: opracowanie własne (fot. Tomasz Warzyński / ILIM)

 

Komora bezodbiciowa Laboratorium Układów Elektronicznych oraz stanowisko do badań znaczników RFID Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych (Rys.1) pozwalają na zaoferowanie kompleksowego wsparcia zarówno dla dostawców (określenie poziomu TIPP dla wybranego zestawu znacznika i produktu, wskazanie ewentualnych uchybień, weryfikacja rzeczywistych cech oferowanych rozwiązań), jak i sprzedawców, w zakresie weryfikacji zgodności deklarowanego przez dostawcę rozwiązania z wymaganiami punktu sprzedaży. Wyniki wykonywanych w Instytucie badań oraz wsparcie ekspertów w zakresie technologii RFID pozwoli na efektywne wdrożenie systemów automatycznej identyfikacji, ograniczenie kosztów oraz czasu niezbędnego do uruchomienia systemu.


Rys. 2. Badanie parametrów znacznika RFID z użyciem systemu Tagformance PRO Voyantic
Źródło: opracowanie własne (fot. Tomasz Warzyński / ILIM)

 


Badania parametrów znaczników realizowane są z użyciem systemu Tagformance PRO firmy Voyantic (Rys. 2) i obejmują między innymi: określenie progu, zakresu oraz orientacji skutecznego odczytu, sprawdzenie zmian tych parametrów w zależności od materiału, na którym znacznik został umieszczony a także wyznaczenie charakterystyk fizycznych cech znaczników w odniesieniu do parametrów dowolnego systemu RFID. Innymi słowy, pozwala na wyznaczanie odpowiedzi znacznika na komunikację z symulowanym czytnikiem/programatorem o zadanych parametrach (zgodnych z normami ETSI lub FCC).

Rys.  3.  Oprogramowanie stanowiska badawczego Tagformance PRO
Źródło: opracowanie własne

 

Funkcjonalność stanowiska pozwala także na pomiary mocy transmitowanej oraz rozpraszanej przez znacznik, natężenia pola elektrycznego a także wartości skutecznej powierzchni odbicia ΔRCS (Rys.3.). Wszystkie zmierzone i wyliczone wartości prezentowane są zarówno w przystępnej formie graficznej oraz w formie eksportu danych surowych (przeznaczonych do dalszego przetwarzania z wykorzystaniem udostępnionego oprogramowania Voyantic) oraz przetworzonych (np. do formatu MS Excel). 

 

W przypadku zainteresowania usługami z zakresu oceny efektywności działania technologii RFID wg standardu GS1 TIPP oraz doradztwem z zakresu wdrożeń technologii automatycznej identyfikacji zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami laboratoriów Instytutu Logistyki i Magazynowania.


Michał Grabia, Kierownik Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych
tel: +48 618504946, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Tomasz Markowski, Z-ca kierownika Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych
tel: +48 616664839, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Krzysztof Sieczkarek, Kierownik Laboratorium Urządzeń Elektronicznych
tel: +48 61 8504989, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 kwiecień 2016 11:51

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj