logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Optymalizacja wielkości kapitału zamrożonego w zapasach fabryki leków z perspektywy zarządzania ryzykiem - cz. 1 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogólnoeuropejskie przepisy GMP, zgodne bądź tożsame w wielu punktach z wymogami amerykańskiego FDA określają warunki wytwarzania leków. Są one niezwykle szczegółowe i tworzą kompleksowy system zapewnienia jakości. W Polsce nadzorowany i kontrolowany jest on przez Inspekcję do spraw Wytwarzania GIF. Celem artykułu jest prezentacja i analiza implementacji optymalizacji kapitału zamrożonego w zapasach wyrobu gotowego na przykładzie fabryki leków przy użyciu metod zarządzania ryzykiem.

W przeprowadzonych badaniach wykorzystano metodę studium przypadku, która pozwoliła na określenie praktycznych możliwości zastosowania teorii zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Jednocześnie na potrzeby badań przyjęto założenie o dostępności historycznych danych o poziomie sprzedaży każdego wyrobu gotowego, jak i poziomu historycznej prognozy popytu rynkowego na każdym produkcie, przy poziomie analizy przynajmniej w ujęciu miesięcznym. Uszczegółowienie niniejszego opracowania do procesów odbywających się w warunkach farmaceutycznych, jest spowodowane szeregiem szczególnych dodatkowych obostrzeń, dotyczących tego segmentu rynku oraz procesu wytwarzania, które muszą być zgodne z wytycznymi GMP, czyli przepisami Good Manufacturing Practice.

Proces wytwarzania leków
Proces wytwarzania leków zgodnie z wymienionymi wymogami podzielony jest na szereg etapów.
Pierwszym z nich jest przygotowanie do produkcji - etap nieobowiązkowy, lecz niezbędny, gdyż związany z cyklem planowania produkcji. Zwykle czas trwania tego etapu zajmuje dwa tygodnie. Kolejnym etapem jest wytwarzanie produktu - produkcja właściwa. Na tym etapie powstają półprodukty - syropy, tabletki itp. Trzecim etapem jest pakowanie. Jest ono wyraźnie oddzielone od reszty procesu, gdyż w rozumieniu przepisów GMP samo pakowanie półproduktów wytworzonych przez innego kontrahenta - także jest procesem produkcyjnym. Tego typu "sztuczne" utożsamienie pakowania z "produkowaniem" pomaga "uszczelnić" system zapewnienia jakości leków. Gdyż w rozumieniu przepisów za jakość wyrobu gotowego odpowiedzialny jest producent, a producentem według GMP jest także podmiot pakujący. Stąd też na nim spoczywa odpowiedzialność za kwestie jakości samego produktu, nawet jeśli ten podmiot gospodarczy nie wykonał samego wytwarzania półproduktu (np. kapsułek czy tabletek), a tylko go pakował (np. w blistry i kartoniki).

Optymalizacja wielkości kapitału zamrożonego w zapasach fabryki leków z perspektywy zarządzania ryzykiem - cz. 2

 

Artykuł zawiera 15280 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 04 sierpień 2017 14:54
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GS1 Polska nagrodziła innowacyjne firmy

GS1 Polska nagrodziła innowacyjne firmy

GS1 Polska, będąca częścią globalnej organizacji, działającej w 150 krajach na świecie, od 2018 roku...

System zarządzania etykietami działający w chmurze publicznej

System zarządzania etykietami działający w chmurze publicznej

NiceLabel, światowy producent oprogramowania do projektowania etykiet i systemów zarządzania etykietami, wprowadza na rynek pierwszy...

Kamień węgielny pod kolejną inwestycją w Porcie Gdańsk

Kamień węgielny pod kolejną inwestycją w Porcie Gdańsk

Intensywne prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego w Porcie Gdańsk trwają. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj