logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Projakościowe aspekty oceny ryzyka zawodowego w kontekście bezpieczeństwa pracy magazyniera Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W polskich zakładach pracy skontrolowanych przez jednostki Państwowej Inspekcji Pracy najczęściej stwierdza się nieprawidłowości związane z uchybieniami w zakresie przeszkolenia BHP oraz przestrzegania przez pracowników zasad bezpiecznej pracy.

W kontekście dążenia do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy w Polsce (w tym do zmniejszenia wskaźnika wypadkowości) inspektorzy pracy zwracają szczególną uwagę na ocenę ryzyka zawodowego i jej jakość - niewłaściwie przeprowadzona ocena ryzyka jest postrzegana jako jedna z przyczyn wypadków przy pracy oraz okoliczność sprzyjająca powstawaniu chorób zawodowych. Liczba wypadków przy pracy w magazynach budzi niepokój - w 2012 r. w polskich magazynach miało miejsce ponad 6000 wypadków (to 7,0% ogółu wypadków przy pracy). Warto zatem postawić pytania: czy ocena ryzyka zawodowego była pełna? Czy w procesie oceny zostały zidentyfikowane wszystkie zagrożenia? Czy wiedza zespołu oceniającego była wystarczająca, by dostrzec i odpowiednio zinterpretować zmienne środowisko pracy magazyniera? Wśród typowych zaniedbań, dotyczących oceny ryzyka zawodowego szczególnego znaczenia nabiera brak kompleksowego podejścia do problemu identyfikacji zagrożeń - niepełne zidentyfikowanie zagrożeń dotyczy przede wszystkim zagrożeń psychospołecznych. Martwi to tym bardziej, że narażenie na czynniki psychospołeczne może mieć związek ze wszystkimi rodzajami czynności w pracy.

Magazyn jako miejsce pracy
Pod pojęciem magazynu rozumieć należy jednostkę funkcjonalno-organizacyjną, przeznaczoną do magazynowania dóbr materialnych (zapasów) w wyodrębnionej przestrzeni budowli magazynowej według ustalonej technologii, wyposażoną w odpowiednie środki techniczne, zarządzaną i obsługiwaną przez zespół ludzi. Podstawowymi zadaniami realizowanymi przez magazyn jest przechowywanie towarów w wymaganym, ograniczonym czasie oraz wszystkie konieczne działania manipulacyjne związane z przemieszczaniem towaru oraz zmianą postaci jednostek ładunkowych. W odniesieniu do personelu magazynu prace magazynowe obejmują czynności związane z rozładunkiem i załadunkiem towarów, obsługą urządzeń transportu wewnątrzmagazynowego, np. wózków paletowych i widłowych, dźwignic (elektrowciągów linowych i łańcuchowych, suwnic) oraz ręcznym przenoszeniem i podnoszeniem ładunków. W pracach tych wykorzystywane są również drabiny i podesty. Pracownik magazynu najczęściej musi posiadać uprawnienia do obsługi wózków podnośnikowych różnego typu oraz do wymiany butli gazowych w przypadku wózków gazowych oraz obsługi stacji ładowania akumulatorów przy stacjach ładowania wózków elektrycznych. Z wykonywaniem zawodu magazyniera wiążą się określone zagrożenia.

 

Artykuł zawiera 39260 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany piątek, 01 wrzesień 2017 07:35

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Zmieniamy czas zimowy na letni w tachografie - instrukcja krok…

Zmieniamy czas zimowy na letni w tachografie - instrukcja krok po kroku

Coroczny obowiązek przestawiania czasu z zimowego na letni dotyczy również kierowców zawodowych, którzy za pomocą...

Nowy Dworzec Drzewny w Porcie Gdańsk

Nowy Dworzec Drzewny w Porcie Gdańsk

Dworzec Drzewny to jedno z nabrzeży, które wymaga natychmiastowej modernizacji. Od lat nieużywany, niebawem przejdzie...

Pocztex najpopularniejszą marką kurierską dla sklepów internetowych

Pocztex najpopularniejszą marką kurierską dla sklepów internetowych

Pocztex, kurierska marka Poczty Polskiej, cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli sklepów internetowych działających w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj