logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koncepcja systemu oceny wartości użytkowej informacji logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czasach gospodarki wolnorynkowej wszelkie procesy podejmowania decyzji odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem czy inną organizacją. Coraz wyższy poziom złożoności procesów produkcyjnych i usługowych, zwiększająca się konkurencja czy też ograniczenia budżetowe to niektóre z czynników zmuszających kierownictwa przedsiębiorstw do ciągłego, dynamicznego i racjonalnego planowania.

Jednym z najważniejszych zasobów warunkujących sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw jest informacja. Bez względu na to, czy mówimy o prognozowaniu, zaopatrzeniu, planowaniu, to właśnie informacja jest podstawą racjonalnego zarządzania operacjami i łańcuchem dostaw. Zakres wykorzystania informacji jest bardzo szeroki, bowiem wiąże się ona z każdym elementem działalności logistycznej. Konieczność podejmowania decyzji wymaga od decydentów m.in. właściwej oceny stopnia niepewności tych informacji. Jeżeli podejmowane decyzje dotyczą złożonych procesów oraz systemów eksploatowanych w warunkach przemysłowych, to musimy się liczyć ze znaczną złożonością strukturalną tych systemów, zmiennością otoczenia oraz niepewnością dotyczącą zarówno danych określających stan aktualny jak i przewidywanych skutków podjętych decyzji.

Proces decyzyjny jako złożona sytuacja poznawcza
Konieczność podejmowania racjonalnych decyzji wymaga od decydentów m.in. właściwej oceny jakości informacji. Jeżeli podejmowane decyzje dotyczą złożonych procesów oraz systemów eksploatowanych w warunkach przemysłowych, to musimy się liczyć ze znaczną złożonością strukturalną tych systemów, zmiennością otoczenia oraz niepewnością dotyczącą zarówno danych określających stan aktualny jak i przewidywanych skutków podjętych decyzji. Proces decyzyjny może być traktowany jako złożona sytuacja poznawcza. Struktura sytuacji poznawczych może być przedstawiona w postaci systemu złożonego z następujących elementów:
- Dane początkowe,
- Zasady przekształcania,
- Ograniczenia,
- Charakterystyki celu.

Sytuacje poznawcze możemy podzielić w zależności od stopnia określoności poszczególnych elementów struktury na:
- Zadania - pełna kontrola wszystkich składników struktury oraz
- Problemy - jeśli chociaż jeden składnik struktury nie jest jednoznacznie określony pod względem: złożoności, jednoznaczności, niepewności i dynamiki.

W teorii psychologii wyżej wymieniona sytuacja poznawcza jest wynikiem superpozycji umysłu i otoczenia w zakresie oddziaływania otoczenia (bodźce, sygnały i informacje) i myślenia pojęciowego (kategoryzacja oddziaływań, formułowanie odpowiedzi i celu działania). Podobnie jak w teorii podejmowania decyzji tak i w celu rozwiązywania sytuacji poznawczych stosowane są algorytmy oraz heurystyki.

 

Artykuł zawiera 18010 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2018 13:33
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Antczak Construction buduje park magazynowy MLP Group

Antczak Construction buduje park magazynowy MLP Group

Hala magazynowa o powierzchni około 9500 m kw. wraz z budynkiem socjalno-biurowym powstanie w gminie...

Poczta Polska otwiera nowe sortownie przesyłek w Olsztynie i Koszalinie

Poczta Polska otwiera nowe sortownie przesyłek w Olsztynie i Koszalinie

Dodatkowe hale sortownicze w Olsztynie i Koszalinie zwiększą efektywność logistyczną Poczty Polskiej, poprawią wykorzystanie taboru...

Jak bezpiecznie przewieźć szkło w rozmiarze XXL? - Go Logis…

Jak bezpiecznie przewieźć szkło w rozmiarze XXL? - Go Logis organizuje ponadnormatywny transport szyb

Go Logis, polska firma spedycyjna o zasięgu międzynarodowym, dla jednego z klientów z branży budowlanej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj