logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Teoria systemów w logistyce i systemach logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od wielu lat panuje przekonanie, że logistyka powinna być osadzona w teorii systemów. Jednak w obszarze logistyki termin "system" jest dość swobodnie używany. Wydaje się, że dla wielu system jest pojęciem rozumianym intuicyjnie jako słowo powszechnie używane, co w konsekwencji prowadzi do nadużywania tego terminu do opisu czegoś, co systemem nie jest, a na pewno nie jest odpowiednio zdefiniowane w ujęciu teorii systemów.

Znamienne jest to, że o podobnych problemach nadużywania pojęć związanych z systemem pisał P. Sienkiewicz w okresie, gdy słowo system było synonimem terminu układ. Okres fascynacji teorią systemów uległ pewnemu zapomnieniu, stąd bardzo krótkie przypomnienie podstaw teorii systemów, bez rozstrzygania ważności poszczególnych teorii.
W literaturze polskiej warto zwrócić uwagę na proste ujęcie "systemu" (w nawiązaniu do układu względnie odosobnionego) przez S. Mynarskiego:
- system to celowo określony zbiór elementów oraz relacji zachodzących między tymi elementami i ich własnościami,
- system to każda celowo wyodrębniona zbiorowość elementów powiązanych zależnościami lub oddziaływaniem.

Własnościami danego systemu są cechy poszczególnych elementów, natomiast relacjami są zależności łączące poszczególne elementy z całością. Systemami, w przeciwieństwie do układów, mogą być nie tylko obiekty konkretne, rzeczywiste, lecz także obiekty abstrakcyjne. W pracy "Problemy teorii systemów" S. Ziemba uważa, że system można w pewnym uproszczeniu zdefiniować jako określoną kombinację czynników współzależnych i współpracujących dla osiągnięcia wspólnego celu. Stąd (za W.R. Ashby'm) wprowadza podział wszystkich możliwych systemów na dwie kategorie:
- systemy konfiguracyjne (pattera systema) - porządkujące, relacyjne, statyczne,
- systemy działaniowe (acting systema) - operacyjne, przetwarzające, procesowe, dynamiczne.

Celem każdego działania jest w ogólnym przypadku wywołanie pewnej zmiany w danym fragmencie rzeczywistości. Istotą systemu działaniowego jest jego cel, postawione przed nim zadanie. W swoim pojmowaniu systemu S. Ziemba wprowadza pojęcie systemów specjalnych (właściwie podsystemów), wśród których wyróżniony został system logistyczny L. Warto na to zwrócić uwagę (rok publikacji 1980), gdyż w Polsce do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku prawie nikt nie pisał o logistyce, a o systemach logistycznych tym bardziej.
Ze względu na łatwość analizy i syntezy systemów działaniowych, w szczególności technicznych, w nadsystemie NS wyróżnia się cztery rodzaje systemów specjalnych:
1. System procesowy P, który zapewnia zdolność systemu do funkcjonowania czyli realizacji, osiągania przez cały system (nadsystem) swoich celów.
2. System sterowania C, który służy do kierowania i koordynacji działalności pozostałych systemów dla realizacji celów całego systemu.
3. System informacyjny J, służący do organizacji przetwarzania i dystrybucji strumieni informacji, zarówno w obrębie systemu (nadsystemu), jak i z zewnątrz systemu, zgodnie z potrzebami prawidłowego działania pozostałych systemów specjalnych (podsystemów).
4. System logistyczny L, służący do utrzymywania i zaopatrywania pozostałych systemów specjalnych (i siebie samego), aby działanie całego systemu przebiegało prawidłowo.

 

Artykuł zawiera 23250 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 maj 2019 10:51
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ciężki okres branży transportowej

Ciężki okres branży transportowej

Przedsiębiorców z branży transportowej czeka ciężki okres. Stracili jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad...

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

W czerwcu bieżącego roku Grupa Raben oficjalnie otworzyła nowo rozbudowaną lokalizację w Eisenach. Dwa i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj