logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rynek powierzchni biurowych w Polsce - III kw. 2005

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezentujemy Państwu najnowszy raport firmy Colliers International, poświęcony polskiemu rynkowi powierzchni biurowych. W poprzednim numerze "Logistyki" (6/2005) ukazał się raport tej firmy nt. powierzchni magazynowych klasy A w naszym kraju.

Rynek nieruchomości biurowych poza Warszawą cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Duże zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe na rynkach lokalnych zachęca deweloperów do realizacji kolejnych inwestycji. Najprężniej rozwijające się miasta to Kraków i Wrocław, gdzie w ciągu dwóch następnych lat wielkość powierzchni biurowej oddanej do użytku szacuje się na odpowiednio 70 000 i 90 000 mkw. W dalszym ciągu najsłabiej rozwijającym się rynkiem biurowym jest Łódź.

Rynek inwestycyjny
Stabilna sytuacja gospodarcza oraz optymistyczne prognozy na przyszłość powodują, że polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych interesują się kolejni inwestorzy instytucjonalni, pragnący zróżnicować swoje portfolia. Wartość inwestycji w budynki biurowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2005 r. wyniosła ponad 0,6 mld euro, tylko w odniesieniu do budynków warszawskich, a następne 0,3 mld euro zostało prawdopodobnie wydane jeszcze do końca ub. r. Ok. 64 mln euro zainwestowano w biura poza Warszawą -
w Gdyni, Krakowie oraz Wrocławiu. Najbardziej aktywnymi inwestorami na rynku biurowym byli między innymi: Arka BZ WBK (Alfa Plaza BC, Quattro Forum, Green Park), Aviva Central European Property Found (Irydion, Wiśniowy Business Park A oraz siedziba firmy Prokom), jak również Commerz Leasing (Rondo 1).
Razem z hossą na rynku biurowym, odnotowano także dużą liczbę inwestycji w obiekty handlowe oraz magazynowe. Do końca września 2005 r. Colliers International prześledził 12 różnorakich transakcji na rynku powierzchni handlowych, a ich szacunkowa wartość wyniosła prawie 0,6 mld euro. Firmy takie, jak Arka BZ WBK, Meinl European Land Ltd., Capital Partners, Kleppierre, Dawnay Day Carpathian i White Estate Investments, dokonały w Polsce inwestycji w centra handlowe.

Przytaczane liczby mogłyby być znacznie wyższe, gdyby nie ograniczona dostępność wysokiej klasy produktów inwestycyjnych. Fundusze inwestycyjne pragnące zwiększyć swój udział w polskim rynku szukają przede wszystkim dobrze zaprojektowanych i dobrze wynajętych nieruchomości, które przyniosą im stały dochód. Nie było jednak w tym okresie zbyt wielu budynków spełniających warunki stawiane przez inwestorów. Niemniej właściciele nieruchomości są bardziej chętni zbywać nieruchomości z uwagi na szybką kompresję stop zwrotu, obserwowaną w ciągu ostatnich lat. Jest to jedną z przyczyn stałego przyrostu inwestycji w Polsce. Tak zwane transakcje "sale and lease-back" stają się coraz bardziej powszednie. Właściciele budynków decydują się często na sprzedaż i ich późniejszy długoterminowy najem od nowego właściciela. Tego typu kontrakty stały się popularne, nie tylko w sektorze biurowym. Stopy zwrotu z inwestycji o charakterze biurowym są teraz na poziomie 7%. Podobnie wygląda sytuacja w sektorze handlowym. Jeżeli chodzi o obiekty magazynowe, stopy zwrotu uzyskiwane z tego rodzaju inwestycji mieszczą się w przedziale od 8% do 9%. Firmy oraz różnego rodzaju fundusze, zainteresowane polskim rynkiem nieruchomości, pochodzą głównie z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Niemiec, Holandii, Luksemburga, Stanów Zjednoczonych, a także z Polski.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 1/2006.
Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2007 12:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Inteligentny port

Inteligentny port

Na początku kwietnia br. w Porcie Rotterdam - największym europejskim porcie morskim - rozpoczęła się...

Bridgestone weźmie udział w międzynarodowej misji eksploracji kosmosu z agencją…

Bridgestone weźmie udział w międzynarodowej misji eksploracji kosmosu z agencją JAXA i firmą Toyota

Firma Bridgestone Corporation, Japońska agencją kosmiczną (JAXA1) i firma Toyota Motor Corporation (Toyota) wezmą udział...

Polski DHL Express z najbezpieczniejszymi obiektami - kolejna jednostka otrzymuje…

Polski DHL Express z najbezpieczniejszymi obiektami - kolejna jednostka otrzymuje certyfikat TAPA

Międzynarodowe centrum logistyczne DHL Express we Wrocławiu otrzymało certyfikat najwyższego stopnia bezpieczeństwa TAPA A.

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj