logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Paradygmat filozofia - logistyka - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podstawy logistyki utworzyła logika. Podstawy logiki dała nam filozofia. Rozwijając logistykę jako obszar działań interdyscyplinarnych, podstaw jej rozwoju poszukujemy w korzeniach nauki - filozofii.
Przeprowadzony ze mną ("Logistyka" 1/2004) przez redaktora naczelnego Iwo Nowaka wywiad zawiera szereg skrótów myślowych. Tak fundamentalny temat, jak filozofia logistyki, wymaga wielowarstwowego naświetlenia, a i tak zawsze u wielu będzie budził liczne obawy i zastrzeżenia. Problem został bardzo owocnie uzupełniony (nr 2/2004 "Logistyki") przez prof. Bernarda Rzeczyńskiego, który kończąc zachęca społeczność do dyskusji: "winien być asumptem do szerszej analizy problemu filozofii logistyki w tym czasopiśmie". Sprowokowany, a nie chcąc być źle zrozumianym, czuję się w obowiązku podać nieco więcej informacji o moich zainteresowaniach w tym obszarze. Jako mechanik, współautor 80 typów maszyn roboczych, czy powinienem to robić?
Dziedziny wiedzy, jak przedmioty w szkole, okopały się na swoich terenach. Natomiast praktyka udowadnia, że rozwój cywilizacji najtaniej i najszybciej realizowany jest poprzez wykorzystywanie obszarów interdyscyplinarnych. Nie moda a prawidłowość i rzeczywiste zapotrzebowanie kreuje rozwój logistyki, jako wiedzy wykorzystującej badania wielu dziedzin. Stąd na starość zainteresowanie moje dziedzinami mniej sformalizowanymi, jak filozofia i ekonomia, kreującymi szerokie ujmowanie zagadnień.
Rodzą się inicjatywy, jak np. Akademia Techniczno - Humanistyczna Bielsko-Biała, gdzie wzajemne współistnienie na tym samym terenie tak rozbieżnych dyscyplin może stworzy nici powiązań międzydziedzinowych. Integracja dziedzin, moim zdaniem, stanowi podstawowy element naszej transformacji ku epoce wiedzy i ku Europie, gdzie rozbicie dziedzinowe nie jest tak ostre, jak u nas.
Przedmiot plus metody badawcze dają podstawę dziedziny wiedzy. Moje zainteresowanie skupiam na metodach badawczych przydatnych w logistyce. Ich jednoznaczne rozumienie wymaga uporządkowania i przypisania znaczeń normatywnych określeniom obiegowo używanym w dydaktyce i zastosowaniach. Rozwój każdej dziedziny, w której przewidujemy podjęcie dyskusji, moim zadaniem należy rozpocząć od posegregowania i posprzątania przedpola, szczególnie jeżeli chcemy analizować perspektywę ich rozwoju. Temu ma służyć p. 3 artykułu.
Jesteśmy różni i każdy, szczególnie jeżeli zahaczamy o metafizykę, ma prawo nadawać różne znaczenie słowom - byle jednak była znana semiotyka i semantyka tego języka.
Prace naukowe wg ankiety "Logistyki" budzą zainteresowanie 2% czytelników. Starałem się zredagować mój artykuł w formie popularno-naukowej licząc, że może przez to zainteresuje on nieco szersze grono czytelników, chociaż dotyczy powszechnie przez techników lekceważonej filozofii.
Obszar wiedzy - filozofia - logistyka - działanie - odniesiony do obiektów martwych, żywych, w tym ludzi, omówiono w wielu publikacjach. Moja próba syntezy i akcjologii na ten temat w jednym artykule stanowi przedsięwzięcie karkołomne. Staram się zaradzić temu operując w zasadzie zdaniami kluczowymi i schematami rysunkowymi.
Mój artykuł dotyczy paradygmatu człowiek - świat. Czy człowiek na świecie jest przedmiotem, czy podmiotem. W nauce trywializując paradygmat od czasów helleńskich toczy się spór między abstrakcjonizmem, a konkretyzmem. W artykule propaguję abstrakcjonizm na przekór ogólnie obowiązującemu determinizmowi, behawioryzmowi, konkretyzmowi.
Filozofia logistyki
Działanie powinno wynikać z mądrości i wiedzy. W języku greckim philosophia oznacza umiłowanie mądrości
i stanowi najbardziej ogólną, fundamentalną, racjonalną i krytyczną wiedzę o wszystkim, co istnieje. Przyjmuję w znaczeniu źródłowym, że filozofia stanowi umiłowanie mądrości - stąd w wywiadzie moja paralela "Logistyka powinna mieć własną filozofię" - i nie może być sprowadzana do skwantyfikowanego algorytmu działania.
W filozofii można wydzielić trzy działy. Pierwszy dotyczy teorii bytu i metafizyki.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2004.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 marzec 2007 10:38
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj