logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Praktyczna przydatność wiedzy logistycznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka jest najmłodszą dyscypliną praktyczną w dziedzinie nauk ekonomicznych. Inne dyscypliny praktyczne, takie jak marketing, finanse czy analiza strategiczna, zdążyły już w o wiele większym stopniu uporządkować swój dorobek, a niektóre z nich - wbrew swej nazwie - rozwinęły własne teorie odnoszące się do szczebla mikro (przedsiębiorstwa) i mezoekonomicznego (branży). Natomiast dorobek teoretyczny logistyki jest skromny. Logistyka funkcjonuje w dużym stopniu jako idea integracji, zespół postulatów i konglomerat metod. Mamy tu do czynienia ze zrębami teorii normatywnej. Odnosząc do siebie pojęcia "logistyka" i "teoria", mówimy raczej o poszukiwaniu teorii, które są przydatne dla budowy schematów analitycznych dla problemów z zakresu logistyki. Odbywa się to zresztą w sposób chaotyczny. Zdarzają się nawet poglądy, że inny zespół teorii jest przydatny dla logistyki jako całości a inny dla logistyki międzynarodowej, mimo iż podział na logistykę krajową i międzynarodową już dawno stracił sens. Nie rozwijając tej kwestii trzeba stwierdzić, że warstwa teoretyczna logistyki ma dziś stosunkowo małą przydatność praktyczną. Tkwi tu wielkie wyzwanie: trzeba doprowadzić do sytuacji, w której i w logistyce udowodnione zostanie znane hasło "nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria".
Pisząc o praktycznej przydatności wiedzy logistycznej należy przede wszystkim przyjrzeć się koncepcjom, schematom, strategiom, metodom i narzędziom zarządzania, które oferuje, i z których korzysta logistyka. Przy próbie uporządkowania napotyka się jednak na trudności związane z traktowaniem w naukach o zarządzaniu wielu tych pojęć jako synonimów i z nazywaniem określonego zespołu idei i sposobów postępowania w różny sposób. Dla potrzeb tego artykułu podzielono opisany zbiór na dwie części. Do pierwszej zaliczono koncepcje, schematy analityczne i strategie, a więc elementy o większym stopniu ogólności, odnoszące się jednocześnie do strategicznego poziomu zarządzania, a do drugiej metody i narzędzia, a więc elementy odnoszące się do operacyjnego poziomu zarządzania i o mniejszym stopniu ogólności. Podział ten ma jedynie umowny charakter, a jego ulepszenie jest - bez wątpienia - jednym z wyzwań z zakresu systematyzacji wiedzy logistycznej.

Koncepcje, strategie i schematy
Logistykę można traktować jako swoistą koncepcję (orientację) zarządzania. Jej cechami charakterystycznymi są:
- zintegrowane spojrzenie na przepływy rzeczy i informacji w przedsiębiorstwie
- podkreślanie zalet współpracy z dostawcami i odbiorcami
- koncepcja łańcucha logistycznego jako kolejnych operacji logistycznych
- idea zarządzania logistyką w skali wielu przedsiębiorstw (sieci przedsiębiorstw).
Zarządzanie logistyczne jest ściśle związane z zarządzaniem jakością. Logistyka bardzo mocno akcentuje też potrzebę podnoszenia efektywności (obniżki kosztów logistycznych i poprawy logistycznej obsługi klienta), choć tej kwestii nie można oczywiście uznać za odróżniającą logistykę od innych dyscyplin, takich jak finanse czy marketing. Podobnie wyliczone wyżej cechy charakterystyczne orientacji logistycznej występują - choć w różnym natężeniu, w różnej postaci i w odniesieniu do innych podmiotów - w marketingu, analizie strategicznej i innych dyscyplinach. Niemniej logistykę można uznać za na tyle spójny zbiór postulatów, iż uzasadnia to określenie "podejście logistyczne w zarządzaniu" - na wzór na przykład "podejścia marketingowego".

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 05 kwiecień 2007 11:04
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Numer LEI niezbędny dla podmiotów prawnych

Numer LEI niezbędny dla podmiotów prawnych

Według dyrektywy MiFID-II Unii Europejskiej od połowy 2018 roku wszystkie podmioty prawne działające na rynkach...

Prologis Park Hegyeshalom zmienił właściciela

Prologis Park Hegyeshalom zmienił właściciela

Firma Prologis sprzedała nieruchomość Prologis Park Hegyeshalom na Węgrzech firmie Horvath Rudolf Intertransport Ltd, węgierskiemu...

Opłata emisyjna bez wpływu na ceny paliw

Opłata emisyjna bez wpływu na ceny paliw

Analizy PKN ORLEN związane z efektami planowanych regulacji dotyczących dodatkowej opłaty emisyjnej, nie wykazują wpływu...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj